| anonim_4396 a întrebat:

Ma scuzati daca va pun o intrebare mai personala si vreau sa nu ma jigniti.
Cat de des va masturbati?
Cat ati pututu cel mai mult sa nu o faceti?

13 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Recomand http://www.reddit.com/r/NoFap unde oamenii povestesc despre cum au reusit sa se lase si eventule sfaturi.

| RAY a răspuns:

Des nu-i asa bine deloc, totul e sa faci cu limita sa ai o limita in viata sa faci ceva, daca esti sigur/a desigur e mult mai bine sa te masturbezi decat sa faci sex cu straini vezi bts, eu unu o data pe saptamana, de doua ori cel mult, cand lucram vara de dimineata pana noaptea si o data la 2 saptamani, 3 saptamani depinde, isi spun cei mult strica indiferent despre ce e vorba fi independenta nu dependenta de ceva ca sfat in viata

| OnuOnulică a răspuns:

Sunt lucruri mai importante de facut de cat sa te masturbezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te jignesc dar mi se pare ca esti cam obsedat de faptul asta, gandeste-te ca sunt persoane pe site-ul ata care nu o mai fac deloc sau o fac rar, odata la un an doi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde. dar cam odata la 2 zile.

in jur de 1 saptamana

| Veromi321 a răspuns:

Masturbarea este un pacat foarte mare. Cei care fac asa ceva pot sa ramana orbi cu timpul. Si nu stiu daca e atat de sanatos.

| Dariusuu a răspuns (pentru Veromi321):

Dacă e aşa cum zici tu ar trebui ca toată lumea să fie oarbă nu?

Şi de ce e păcat?

| Veromi321 a răspuns (pentru Dariusuu):

Daca se face exagerat de mult duce la slabirea vederii si apoi la orbire dar asta se petrece in timp nu pe moment. Cunosc persoane. Si de ce e pacat? Uite citeste aici: m.libertatea.ro/detalii/articol/pacat-masturbare-biblie-canon-masturbare-427706.html

| Veromi321 a răspuns (pentru Dariusuu):

Si inca ceva sa mai citesti: florinm.8k.ro/mast/nicodim.htm

| Dariusuu a răspuns (pentru Veromi321):

Tot ce faci excesiv e dăunător deci e logic ce spui oricum. Ştiu persoane care spun că şi dansul e păcat.

| Sorinacio a răspuns:

Nu te supara, dar sunt lucruri mai interesante de facut decat asta.

| Arrribaa a răspuns:

Daca ai pana in 18 ani...este normal asta, pentru ca te descoperi pe tine si pe corpul tau. Si masturbarea vine de la sine..cand simti tu.

| BonJovY a răspuns:

Eu unu fac destul de des, da cam 2-3 ori pe saptamana poate mai mult uneori de plictiseala, dar dupa ce am citit comenteriile celorlalti, eu stiu o sa fac cam 1 poate de 2 ori. big grin