| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea nu ma lasa sa am prieten, am 16 ani si nu stiu cum sa ii explic ca e normal la varsta mea. Tata este de aceeasi parere cu mama, nu ma pot intelege deloc cu ei.

Cu toate astea am o relatie cu un baiat si ma ascund de ei cum pot.

Va rog sa ma ajutati sa ii conving sa ma lase!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti cam mica pentru o relatie, cred ca te grabesti cam tare in loc sa savurezi lucrurile normale la varsta ta. Probabil ai sa regreti la un moment dat ca ai irosit varsta asta, gandeste-te la asta. Ar trebui sa mai treaca macar un an pana sa te gandesti la o relatie, dar daca tu insisti, spune-le parintilor tai ca intelegi ca este anormal si nu ar trebui sa faci asta, dar preferi acest tip de comportament si esti dispusa sa iti asumi responsabilitatile si pierderile care rezulta din asta.

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Aparent acordul parintilor nu iti influenteaza decizia. Intr-o zi vor afla si o sa vezi atunci ce se intampla, probabil o sa aveti o discutie din care nu vei trage multe concluzii. Informeaza-te bine despre mijloacele de protectie cauta sa nu iei restul lucrurilor mai in serios decat e necesar. Nu ii convingi, ci ii anunti cu prima ocazie. La 16 ani nu esti pregatita sa-ti asumi viata sexuala, dar stim cum merg lucrurile.

| ghiCIne a răspuns:

Daca tot nu te lasa, macar cere-le sfaturi "pentru viitor". cum sa te protejezi, chestii de care nu trebuie sa treci cu vederea.
Iti vor binele, si e normal sa aiba conceptia asta, asa au fost crescuti.
Totusi, ai toata viata inainte pentru o relatie.
Nu poti spune neaparat ca e "normal" sa ai o relatie acum. Te simti pregatita fizic si moral? Eu m-as bucura cat se poate de mult de libertate.
Oricum, numai bine!

| Doηηa a răspuns:

Nu e neapărat obligatoriu să le spui ce faci și cu cine te întâlnești tu.winking

| IMC90 a răspuns:

La 16 ani esti foarte tanara, practic inca esti un copil. Daca majoritatea aleg sa-si strice tineretea, nu inseamna ca tu trebuie sa-i copiezi. Nu prea ai mare lucru de castigat dintr-o relatie la varsta asta, nici macar experienta. Intr-o relatie normala trebuie sa gasesti intelegere, sprijin de orice tip si iubire, ori la varsta asta nu este posibil sa gasesti nimic din astea 3. Poti face o gramada de lucruri mult mai interesante.

Tine minte ce-ti spun, o relatie prost gestionata te poate duce pe o panta descendenta fara cale de intoarcere. Odata ce ai deprins obiceilul sa fii implicata in relatii, nu o sa te mai desprinzi de el decat atunci cand ti se va acri, iar lucrul acesta se va intampla tarziu, cand nu-ti vei mai putea recupera tineretea.

Nu mai bine astepti persoana potrivita si varsta potrivita? Sa vezi atunci ce frumos va fi, si iti vei aminti ce ti-am zis eu acum.

| atentat a răspuns:

O sa i multumesti tu pe viitor

| addasweet a răspuns:

Vorbeste cu ei si explica-le ca toate colegele tale au prieten.

| zroT a răspuns:

Nu fac asta pentru ca toti de varsta mea o fac, doar ca simt ceva special pentru acest baiat si ma simt bine in preajma lui, dar im doresc ca parintii sa discute cu mine mai mult nu doar sa im spune " NU " la orice intrebare ce nu are legatura cu scoala...

| IMC90 a răspuns (pentru zroT):

''doar ca simt ceva special pentru acest baiat''

Este de la dopamina in exces care se elibereaza in creier in momentele astea. Cand esti indragostita, nivelul de serotonina scade si nivelul de dopamina creste.

Incearca sa nu te mai gandesti la asta si gaseste-ti niste activitati care sa te distraga si sa-ti ocupe timpul liber. Ai sa vezi ca totul o sa revina la normal.