| SimmerAndra a întrebat:

Cum o conving pe mama sa ma lase in oras fara sa zica "nu stiu ce anturaj are"... e foarte stricta si nu poate intelege daca ii explic :c. O solutie?

18 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu iti vei da seama cata dreptatea eu parintii tai. Crede-ma...asculta de ei, chiar daca nu iti convine...o sa iti dai seama! Vei vedea!

| neutrino a răspuns:

In mod normal nu ai cum in viitorul apropiat.

| SimmerAndra explică (pentru neutrino):

Explica-mi te rog de ce... Am doar 2 prietene si ma simt ....La celelalte fete vad ca mamele lor nu au nicio problema cu prietenii care si-i fac

| neutrino a răspuns (pentru SimmerAndra):

Spune-ne si cati ani ai si accepta ideea ca nu tot ceea ce fac alte mame este bine pentru copiii lor.

| SimmerAndra explică (pentru neutrino):

Ma refeream la chiar toate celelalte mame, adica numai a mea este asa stricta. si am 13 ani.

| neutrino a răspuns (pentru SimmerAndra):

Ciudat sau nu pentru tine, dar mama ta are dreptate. Va veni o zi in care ii vei multumi pentru acest lucru.

| SimmerAndra explică (pentru neutrino):

Stiu sa imi aleg prietenii, nu vreau sa ies cu necunoscuti sau cu persoane cu varsta mult mai mare ca mine.
Am intrebat-o intr-o zi: "Mama ma lasi sa merg in oras cu X?" *o fosta colega de gradinita*
Iar ea mi-a zis ca nu stie ce anturaj are si chestii de genul.
Cu toate ca ea o cunostea

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Prezinta-i persoana respectiva happy asa va fi mai deschisa, si va avea mai multa incredere. Nu o face cu rea intentie, vrea doar sa te protejeze. Ai grija sa nu te ascunzi de ea, pentru ca atunci cand va afla, vei pierde increderea ei de tot.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Ai 13 ani, mi se pare o vârstă perfect normală să îți dea voie să ieși în oraș cu prietenii la o plimbare, cu bicicleta, atâta timp cât numai asta faceți și nu prostioare.
Mie nu-mi plac părinții care sunt atât de "fixiști" sau "comuniști" și din fericire ai mei nu sunt așa, dar sunt normali, ca orice părinți responsabili.
Pentru început, eu zic să-i explici mamei tale că ai crescut, că ai nevoie de puțin "aer", de viață socială și nu de stat mereu în casă, pe calculator sau la televizor. Spune-i că ești foarte responsabilă, ai grijă de tine și promite că vei fi cuminte. "Angajează-te" să speli vasele, pe jos sau alt "serviciu" drept mulțumire dacă te lasă afară.
Pentru început, spune-i că nu vei sta mult și vino acasă exact la ora care ți-a zis-o sau chiar mai devreme, ca să "prindă" încredere în tine. Prezintă-i prietenii pe care îi ai în gașcă, să știe cu cine umbli, să aibă idee cam cum e viața ta pe care ei nu o văd. Dacă în gașcă ai și prieteni care sunt foarte cuminți și silitori (mai rar în ziua de azi) zi-i mamei tale că vei ieși în oraș și cu aceia și va avea încredere că nu ați face prostii.
Și mai vorbește și cu tatăl tău, el poate e mai "dezghețat" și o poate convinge pe mama ta.
Succes!

| SimmerAndra explică (pentru LenoreVoldaren):

Si cum as putea sa ii prezint prietenii? sa-i aduc acasa?

| SimmerAndra explică (pentru LenoreVoldaren):

Oh, si, problema nu este la mine, ci la cei cu, care ies

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru SimmerAndra):

Cum să îi prezinți prietenii?! Păi îi aduci acasă la tine sau o inviți pe mama ta să ieșiți toate în oraș așa ca fetele la un suc și îți va cunoaște mai bine anturajul.
"problema nu este la mine, ci la cei cu, care ies" să înțeleg că mamei tale nu-i place anturajul tău? Umbli cu nesimțiți/golani/drogați din aceia? Păi în acest caz are foarte mare dreptate, ce să mai zic!

| pufulescu a răspuns (pentru LenoreVoldaren):

Foarte bun raspuns, rar vad pe cineva cu creierul in stare de functionare pe site-ul acesta!

| SimmerAndra explică (pentru LenoreVoldaren):

Aa, nu, nu ies cu din ăștia. mă refeream că doar îi este frică de cei cu care ies, pentru că nu îi cunoaște. Merci de sfaturi happy

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru pufulescu):

Mulțumesc, eu în general vorbesc din proprie experiență, chiar dacă am doar 15 ani happy

| BogdanDediu a răspuns:

Ii spui asa mama am o anumita varsta vreau sa ies si eu cu prietenle mi-e indiferent raspunsul tau o sa ma duc oricum in oras!

| az123 a răspuns:

Salut
Sa stiica face asta nu din intentii rele. Ea in felul asta isi manifesta iubirea pentru tine, grija. doreste sa te protejeze de unele pericole. acum tie greu sa intelegi, dar cu timpul vei proceda si tu la fel.
http://www.jw.org/......a-distrez/

| SimmerAndra explică:

BogdanDediu, ea e sefa in casa happy