| ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇 a întrebat:

Masturbarea este benefică sau dăunătoare?

30 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Benefica

| mihai69 a răspuns:

Dacă era dăunătoare, mai mult de jumate din populație ar fi fost sub tratamente...

| OnuOnulică a răspuns:

Daca nu o faci in exces atunci e benefica. Dar daca o faci foarte des atunci e daunatoare.

| Emilian65 a răspuns:

Dupa parerea mea, masturbarea, este daunatoare organismului.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Asa e, e doar parerea ta si a unora la fel de ignari ca tine. N-are nicio legatura cu tratatele medicale publicate de organizatiile medicale prestigioase in ultimii 25 de ani in SUA.

| Seba2013 a răspuns:

Daunatoare, ridica foarte mult noradrenalina si dopamina, hormonii stresului.

| cristinela4 a răspuns:

E necesară!

| DroGhys a răspuns (pentru cristinela4):

A zis cineva ca nu este necesara? Te eliberezi, scapi de stres si multe altele. Eu doar am zis ca nu trebuie exagerat.

| cristinela4 a răspuns:

Eu am 18

| DroGhys a răspuns:

Depinde cat de des o faci. Ajuta corpul intr-adevar dar daca exagerezi, ei atunci iti faci rau singur.

Sperma ejaculata contine milioane de spermatozoizi, hormoni masculini, contine aminoacizi si proteine, glucide, acizi organici: acid citric, acid ascorbic. Deci daca o faci prea des elimini prea mult si iar nu e bine pentru organismul tau.

| doctorandus a răspuns (pentru DroGhys):

Nu-i mai povesti povesti vanatoresti, n-are nimic daca elimina sperma. Detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

si http://en.wikipedia.org/wiki/Semen#Composition_of_human_semen

| DroGhys a răspuns (pentru doctorandus):

Nu are nimic? Ia baga tu hand job toata ziua cat poti si vorbim dupa ce fel te simti!

| Skilline2012 a răspuns (pentru doctorandus):

Are dreptate DrogHys.

| doctorandus a răspuns (pentru DroGhys):

171 mg proteine pierdute? Pai cu un gram de paine cu un gram de unt ai pus toate substantele pierdute la loc, eventual mananci si un gram de mar si un gram de branza. Sursa datelor: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2164/jandrol.04104/full

| doctorandus a răspuns (pentru Skilline2012):

Nu stiu de unde se informeaza el, probabil din radio sant.

| DroGhys a răspuns (pentru doctorandus):

Cati ani ai? Ma omoara curiozitatea dupa raspunsurile tale.

| Neuronul a răspuns (pentru doctorandus):

După o perioadă lungă de timp în care te masturbezi constant, ai acele stări neplăcute şi sentimentul de vinovăţie. În concluzie masturbarea exagerată are efecte negative asupra psihicului happy În mare măsură şi tu cât şi DroGhys aveţi fiecare dreptate în felul lui happy

| doctorandus a răspuns (pentru Neuronul):

Da, are efecte psihice neplacute la cei care cred ca Dumnezeu ii priveste cu telescopul cand se masturbeaza si ii ameninta cu traznetul sau ca-i calca tramvaiul, cei normali la cap nu au astfel de anxietati mistico-religioase.

| Neuronul a răspuns (pentru doctorandus):

Si asta, si este si acel sentiment de subestimare.

| doctorandus a răspuns (pentru Neuronul):

Subestimarea apare la oameni cu educatie superioara, nu are legatura cu masturbarea, detalii pe http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

| Neuronul a răspuns (pentru doctorandus):

M-am referit strict la subestimarea de sine datorită faptului că se masturbează în loc să aibă o viaţă sexuală activă.

| doctorandus a răspuns (pentru Neuronul):

Masturbarea nu impiedica o viata sexuala activa, de obicei te poate scuti de masturbare doar o nevasta nimfomana sau sa ai mai multe amante.

| doctorandus a răspuns (pentru DroGhys):

Amice, este imposibil sa pierzi prea multa sperma. Un barbat nu poate ejacula la nesfarsit, ca nu e armasar sau fabrica de lapte. Din moment ce femeia nu este secatuita cand alapteaza si nici vaca dand lapte, de ce ar fi secatuit barbatul cand pierde cativa mililitri de sperma?

| DroGhys a răspuns (pentru doctorandus):

Ce zic eu si ce intelegi tu.
Las-o asa... Nu are rost sa ma contrazic cu tine.

| doctorandus a răspuns (pentru DroGhys):

Nu zau? Vezi cate minerale si substante nutritive se pierd prin alaptare si compara cu compozitia spermei redata de sursa citata.

| DroGhys a răspuns (pentru doctorandus):

Da ma, tu esti Zeu!

| doctorandus a răspuns (pentru DroGhys):

Vorbeam serios, o femeie cedeaza intr-o zi de alaptare mai multe minerale si substante nutritive decat pierzi tu in 100 de ejaculari.

| mihaitacelmare a răspuns:

Cred ca e benefica atata timp cat nu exagerezi big grin

| NessCaffe1978 a răspuns:

Depinde cat ocupa din obiceiul tau.

| Energyz a răspuns:

Poti ajunge la ejaculare precoce. Adica sa iti dai drumu in 2 minute cand o faci cu o fata, sau sa nu ti se scoala. Cel mai benefic ar fi 1-2 ori max pe saptamana.