| Mazzenine a întrebat:

Masturbarea este daunatoare sau benefica corpului uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu e nici benefică, nici dăunătoare CORPULUI.
Dar pe plan psihic, poate fi în ambele feluri - depinde cum o vede cel care o practică.
Dacă tu consideri acest obicei ca pe ceva normal și natural (așa cum este, de altfel), tunci e ceva care te va face să te simți bine și te va ajuta să te cunoști mai bine d.p.d.v. sexual.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Din punct de vedere medical da. http://www.sfatulmedicului.ro/......arii_11170

| Donsavas a răspuns:

Este dăunătoare in exces. Nu, nu aduce beneficii ci doar placere.

| teo530 a răspuns:

E rea doar in exces.

| DeDeDeeaSweety a răspuns:

Da, dar sa nu ajungi sa o faci de 3 ori pe zi.

| YingYang a răspuns:

Eu te avertizez, tu faci cum vrei.

Daca devine un viciu, pe timp indelungat, masturbarea excessiva e foarte daunator. Informeaza-te

| doctorandus a răspuns (pentru YingYang):

Tulburare obsesiv-compulsiva legata de asta apare in cazuri extrem de rare.

Adictie de asa ceva nu exista. Adica nu exista nici in DSM-5 (2013), nici in ICD-10 (2016), nici in ICD-11 (2018).

| TwoSlicesPizza a răspuns:

Pai dupa biserica daunatoare pe scurt...