| IzaBelaaa a întrebat:

Menstruatia poate intarzia din cauza dietelor? Trebuia sa imi vina menstruatia in data de 11 dar nu a venit. Am avut dureri de ovare + ca ma dor si sanii exact ca in zilele in care ar trebui sa imi vina.dar nimic. De 2 saptamani tin o dieta si am slabit 5 kg.
Si luna trecuta am avut o intarziere de menstruatie de 2 saptamani dar a venit si aa fost normal. Nimic neobisnuit. Acum este posibil sa fie din cauza dietei?

11 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Uneori dietele necorespunzatoare facute fara prescriptia unui medic pot aduce astfel de reactii adverse

| RAY a răspuns:

Organismul nu-i un mecanism perfect, daca ai facut sex neprotejat, esti racita, stresata, intarzie si el, de venit vine nu isi fa griji ovulul ala trebuie inlaturat

| h3r a răspuns:

Ţi-a întârziat din nou.
Ai mare grijă cu răceala, nu doar cu dieta!

Take care.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva ce ar trebui sa stie orice fata!
esti fata normal k iti intarzie mai ales in primii ani de menstruatie nu iti vine reuglat uneori nici la 2zeci si ceva de ani nu vine mereu regulat, poaate si de la dieta, stres, raceala, hormonii usnt de vina...in fine.
daca te dor sanii si alte chestii p care le-ai mai spus inseamna k o sa-ti vina in zilele urmatoare ai grija la scoala sa ai un absorbant..succes

| XatomisX a răspuns:

Esti virgina>

| MrSoapte a răspuns:

Vezi ca durerile de ovare, apar si-n cazul unei raceli! Luai, cumva, anticonceptionale si, acum ai intrerupt? Din cate stiu eu, menstruatia nu intarzie din cauza dietelor sau alimentelor pe care le bagi! E normal sa se mai deregleze insa, e o distanta prea mare...plus ca, nu e prima data cand se intampla! Decat sa ceri pareri pe net, mai bine ti-ai vizita ginecologul!

| IzaBelaaa explică (pentru MrSoapte):

Nu, nu iau anticonceptionale. nu am alte stari/dureri sau secretii -ma refer la ceva neobisnuit. totul este normal si atunci cand este menstruatia si atunci cand nu este. doar ca in ultima perioada s-a dereglat.

| IuliaRoxana a răspuns:

Da este posibil.Si nu este motiv de ingrijorare.Iti va veni curand happy

| Fax a răspuns:

Da este f posibilhappy plus esti stresata, ceea ce duce la intarziere.

| Dantza25 a răspuns:

Salut! imi cer scuze dar... imi poti spune te rog ce dieta tii?

| IzaBelaaa explică (pentru Dantza25):

Am renuntat total la dulciuri /paine prajeli si tot ceea ce inseamna carne. Mananc foarte multe legume si beau apa plata. Si uneori mananc parizer de pui si cateva felii de paine din faina dietetica.