| Deutza_5625 a întrebat:

Mi-a venit ieri seara ciclu si mi-a curs foooarte mult(asta pe langa o durere de burta foooarte nasoala), azi de dimineata si pana acum am schimbat 3-4 tampoane nu mai tin minte exact! Exista ceva ce pot sa fac sa nu mai imi curga asa mult si sa nu ma mai doara burta? dau funditaA...

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu trebuie să intervi în procesul fiziologic al organismului, poate este o dereglare hormonală, răceală (precizezi că ai și dureri de burtă).
Un ceai de mușețel, un algocalmin/no-spa, indometacin (supozitor), o sticluță cu apă caldă pe burtică și evită baia generală.
Este bine să te vadă și un medic, ginecolog dacă se poate, un ecograf abdominalo-pelvian, etc.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Ia pastilele No spawinking sunt foarte eficiente pentru asa ceva.

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Nu poti sa faci nimic in privintsa asta.Este o solutie niste pastilutse dar iti fac rau mai tare.Nu poti controla ciclul, este ceva normal.Primele doua zile iti curge mult, apoi iti curge putin.Eu in a treia zii am facut sport sa scap de el si mi-a curs tot. Dar nu te lua dupa mine.Eu doar ti'am dat un sfat
Te pwpik

Ashley.

| Gosh. a răspuns:

Fix asa mi se intampla si mie si sa stii ca e normal.
Te poti duce la doctor daca simti totusi ca e ceva in neregula! happy

| alexutza697595 a răspuns:

Am aceleasi probleme ca si tine. Am fost la ginecolog pentru ca hemoragiile astea m-au tinut mai mult de o luna. Am facut perfuzii timp de o saptamana dupa care s-a oprit. Deci tot pe cale medicala m-am vindecat. Dar nu total ca la mine s-a manifestat cam nasol si ma tine ciclul 7 zile, imi curge mult si am dureri. Durerile le stapanesc cu Nurofen pentru dureri sau No-Spa, dar scurgerile nu am cum.

| Dyutzzah a răspuns:

Din nefericire u poti face nimic pentru ke ceva firesc sati curga mult si sa ai durerid e burta ar trebui sa stai mai calma si sa astepti sa treaca acest moment. mie mi-a venit de 4 ani in primi 3 ani nu am avut deloc probleme cu burta au faceam febra musculara la maini si picioare nuam anul acesta am inceput s am dureri cumplite dar am obisnuiesc cu gandul ca aceste dureri ma vor mai lasa la un moment dat :* big hug succes la trecerea peste aceasta perioada

| Anonim_4683 a răspuns:

Vitamina ca stopeaza hemoragia, deci pana luna viitoare nu iti mai vine ciclul doar ca atunci va fi mai abundent. eu una nu te sfatuiesc sa iei. Trebuie sa elimini tot ce nu mai este bun. :*:* pupici

| Deutza_5625 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri am sa tin cont de ele!
Multi pupici!

| Anamariapuya2002372881 a răspuns (pentru Deutza_5625):

Iti propun sa nu te sperii ca am auzit cazuri ca sau speriat si au facut depresie! Ia niste mladite de zmeur de la Hofigal sunt foarte bune pentru diminuarea ciclului, si sunt si naturale s-au poti sa iei ceai de cretisoara tot atat de bun este recoamnadat sa iei doua cani pe zi! Si pentru durerii de burta iti recomand o sticla cu apa fierbinte pusa pe ovare! Poti sa iei si nurofen, agolamin, paracetamol, ipubrufen sau nospa dar nu iti fac bine la ficat! Ea mai bine cele naturiste si nu lua antibiotice cu chimicale de la farmacie! Daca vrei antibiotice ia de la plafar de la Fares e cel mai bun se numeste parca Biseptol! Daca nu iti trece nici cu acestea ar fi bine sa consulti un medic ginecolog s-ar putea sa ai niste dereglari hormonale! Te pup si multa sanatate! Doctorita Mariana Andreescu!

| ina_6171 a răspuns:

Nu stiu de la ce ar putea fi problema ta dar incearca sa mergi la medic(poate fi si medicul de familie) si sa-i spui ce se intampla. poate te poate ajuta!

| Băă_Ioana_1998 a răspuns:

Nu e bine sa faci sport cand esti pe stop