| Dyaanaa a întrebat:

Mi-a venit menstruatia de 2 ori intr-o luna. Care ar putea fi cauzele? am 20 de ani

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se mai intampla sa vina de doua ori pe luna, nu e nicio problema

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca nu se repeta lunar, nu ai de ce sa iti faci griji. poate fi de la o raceala/stres..totusi o mica informatie de la un medic nu ar fi rea sa o primesti, pentru linistea ta.
O zi buna sa aihappy

| ImHereForYou a răspuns:

Asa cum intarzie, la fel de bine poate sa te ia pe nepregatite...cauza este ca nu ti s-a curatat organismul bine, si a fost nevoie sa mai curga ceva!
Nu te speria, sunt lucruri normale, care se pot intampla oricui, dar nu baietilor! laughing
:* :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu vrei să GHICIM datele la care ţi-a venit "menstra"?

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6-12 luni, durata menstrelor respective, aspectul acestor ultime 2 menstre ( culoare, consistenţă, volumul sângerării - comparativ cu menstrele anterioare ), dacă au mai fost astfel de scurgeri ( sau dereglări menstruale, în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai avut contact sexual NEPROTEJAT, etc.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei
* o dereglare hormonală ( mai puţin "plauzibil" la 20 de ani şi interesant de depistat ce ar putea-o genera )
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html
* iminenţă de avort sau sarcină extrauterină, etc.

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge singură, TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| relian a răspuns:

Probabil ai cilcu neregulat asa ca aia este.Am vazut ca mai intrebi daca iti poti calcula perioade nefertile in caz ca ai ciclu neregulat.Nu poti sa calculezi nimic pentru ca in acest caz nu se stie cind incepe exact dezvoltarea unui ovul.Ca urmare trebuie sa faci sex protejat daca nu vrei sa ai surpize placute.Ori ia anticonceptionale ori stiu si eu alte metode cas destule. Daca nu vrei tu sa iei anticonceptionale pune-l pe el sa ia ca asa am azuit car fi si pentru barbati. Daca chiar esti curioasa pot sa ma interesez ca am pe cineva la o farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cel mai probabil sunt dereglari hormonale.
Un control URGENT la medicul ginecolog!
Te pup!

| negat1ve a răspuns:

Dereglari hormonale... inca esti la varsta in care corpul si organismul sufera schimbari. E ceva normal nu-i nevoie sa te panichezi!

| CGF31 a răspuns:

Buna.
Ai dereglari hormonale sau ai racit la ovare. Daca ai dureri infernale si dupa menstruatie, ai putea face o consultatie la ginecolog. Nu pierzi nimic.

| biscuitiii a răspuns:

Probabil ai răcit.
Nu îți face nici o grijă...