| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut un test de sarcina dupa 3 zile dupa ce mi-a intarziat ciclul.cat de real poate fi rezultatul, tinand cont ca am fost racita si luam niste medicamente? nu poate fi influentat testul de acele medicamente?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Raceala si medicamentele nu au influentat testul, dar l-ai facut mult prea repede ca sa te poti baza pe el. testul se face, cel mai devreme, dupa 7 zile de intarziere (deci in a opta zi) daca folosesti prima urina de dimineata si dupa 10 zile (deci in a 11-a) daca folosesti urina de peste zi). Orice test facut anterior se ia in considerare numai daca este pozitiv. Daca este negativ, consideri ca nu l-ai facut.

| maryi896587 a răspuns (pentru Brigaela):

Testul a iesit pozitiv.ce pot face in acest caz?

| maryi896587 a răspuns (pentru Brigaela):

Mi-am facut testul si a iesit pozitiv.ce trebuie sa fac in acest caz?

| Brigaela a răspuns (pentru maryi896587):

In acest caz, esti insarcinata. Trebuie sa iti faci programare la ginecolog pentru analize si ecografie ca sa te asiguri ca bebelusul e bine, normal implantat in uter si totul este in regula.

| maryi896587 a răspuns (pentru Brigaela):

In momentul de fata eu pot avea contact sexual cu partenerul meu? daca da in ce conditii?
multumesc pentru raspunsuri

| Brigaela a răspuns (pentru maryi896587):

Poti avea contact sexual, nu e nici o problema. In orice conditii, dar contacte sexuale blande, nu foarte pasionale ca sa nu ii faceti rau copilului.

| AIRIUS a răspuns (pentru maryi896587):

Iubita am inteles din celelalte comentarii k ai fii la scoala,eu te sfatuiesc sa renunti pentru o perioada mmacar la act sexual nu k ti ar face rau, chiar nu afecteaza cu nimic, dar pur si simplu treci printr o etapa grea.adica trebuie sa vezi cum sa faci sa rezolve cu problema asta si dupa aia la alte acte sexuale.
dar oricum poti face, prin luna a 7 a iti interzice dr sa mai faci
mi ar placea sa tinem leg si sa-mi spui cum ai rez treaba
te pup

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Testul se poate face și după o săptămână de la contact, apare hormonul sarcinii în urină dacă este pozitiv.
Bea ceai de urzică.
Nu are treabă medicamentele cu testul.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Testele de sarcina sunt veridice daca se fac la 7-10 zile de intarziere a menstruatiei. L-ai facut prea repede, asa ca repeta-l peste o saptamana.

Abh
| Abh a răspuns:

Cati ani ai?

| AIRIUS a răspuns:

Si eu cand am ramas insarcinata dupa 2 luni de intarzierea menstruatiei,sotul meu mi a zis sa cumpar un test,dar surpriza dupa ce l am facut si am respectat ce scriu ei acolo,adica ar fi indicat sa se faca cu prima urina si etc, mi a iesit negativ, adica k nu eram.am mai luat unul si la fel. apoi m am dus la ginecolog si mi a zis ca sunt in 8 saptamana!
nu stiu,depinde si ce medicament, ar trebui sa fii citit prospectul sau pur si simplu du te la o farm si explica problema!
ei scriu pe test k se poate face la cateva ore dupa actul sexual, deci dupa 3 zile poti sa obt un rezultat.eu sunt f sceptica in priviinta testelor si uite fetita mea face 3 ani!
te pup bafta!

| maryi896587 a răspuns (pentru AIRIUS):

Eu am facut testul pe la ora 17:00, nu l-am facut cu urina de dimineata.am aceleasi simptome ca atunci cand imi vine ciclul. daca fac intrerupere de sarcina la cat timp imi vine ciclul si cand pot avea din nou contact sexual? multumesc

| AIRIUS a răspuns (pentru maryi896587):

Pai nu, u trebiuai sa l faci cu urina de dimineata cred ca asa scrie pe toate.iar in leg cu durerile asemantoare cu ale ciclului, ele asa sunt si pe mine in primele 2 luni ma durea foarte tare pe jos burta si fff capul!
daca faci intreripere de sarcina, eu stiu ca iti vine imediat ciclul!
din fericire eu nu am facut niciodata intrerupere, din contra am ramas greu insarcinata!
c sa iti zic sa ai bafta!

| maryi896587 a răspuns (pentru AIRIUS):

Multumesc

| buzeduulci a răspuns:

straight face nasol, adica mie nu mi-ar place sa am copii decat dupa 28.bafta.
daca esti insarcinata e pacat sa faci avort, mai bine faci pauza de scoala si nasti, il dai in crestere la parinti sau dai spre adoptie.