| makino98 a întrebat:

Nici macar nu au trecut 24 de ore de cand am luat " pauza " care s-ar putea sa fie definitiva. Simt ca innebunesc, ca o iau razna. Nu pot sa dorm, cel putin aseara nu am putut sa fac chestia asta pentru ca ma gandesc in fiecare clipa la el, a ajuns sa imi fie putin teama sa inchid ochii, pentru ca stiu ca am imaginea lui in minte. Ma intreb in fiecare clipa ce face, cum se simte, daca a mancat si mai ales cum afce fata situatiei, dar cred ca afce fata situatiei mult mai bine ca mine, pentru ca aseara dupa ce mi-a spus sa luam o pauza de cateva zile, m-a sunat sa imi aminteasca, ca buletinul meu este la el, si parea destul de vesel, nu parea sa aiba deloc vocea care o avusese inainte.Nu stiu ce sa fac, nu stiu ce sa mai zic, nu sunt deloc in regula si cel mai greu este sa le ascund alor mei chestia asta, si sa ma prefac ca este totul bine. Azi am stat aproape toata ziua in pat si m-am gandit intruna la el, la mine, la noi... s-a ajuns la chestia asta numai din cauza mea, din cauza greselilor mele si a prostiilor pe care le-am spus de multe ori fara sa gandesc, ca se poate interpreta altcumva. Imi pare rau ca l-am facut sa sufere, imi pare rau ca l-am dezamagit, imi pare nespus de rau pentru tot raul pe care i l-am facut. De ce a trebuit sa se ajunga la chestia asta numai din vina mea? De ce nu am putut sa evit anumite greseli? Probabil pentru ca nu stim ce ne rezerva ziua de maine. Poate ca daca as fi evitat anumite lucruri acum nu am mai fi in situatia asta si nu m-ar mai durea atat de tare. Oricum intrebarile mele raman aceleasi: ce face? cum se simte? sper macar sa zambeasca in momentul asta, nu s averse lacrimi ca mine, lacrimi pe care nu le pot opri. Nu vreau sa se termine asa, tremur intruna, plang ori de cate ori ma gandesc la el, sunt sigura ca nici in seara asta nu voi putea dormi. Nu stiu ce sa mai fac, simt ca innebunesc, as vrea sa il sun dar am fost amandoi de acord ca o zi doua sa nu vorbim deloc...in acest moment imi vin in minte urmatoarele versuri : Cand? ai pe cineva langa tine / Si nu stii sa apreciezi / Realizezi ce greu tie fara el / Abia cand il pierzi, sunt niste versuri 100% adevarate si probabil ca multe persoane au facut greselile pe care le-am facut si eu. Nu stiu la ce sa ma astept in urmatoarele zile, dar un lucru e clar nu pot sa stau deloc linistita, nu stiu ce sa fac sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca te acuzi singura si gresesti, cred ca te minti singura si mintea ta stie adevarul.Sincer,pauzele nu se iau pentru greselile care le faci,pauzele se iau daca cealalta persoana se simte satula de tine,nu dezamagita, plictisita, simte monotonia sau faptul ca tu nu mai esti aceeasi de care s-a indragostit.Crede-ma ca gresesti si o sa realizezi tarziu,si eu ma invinovateam inainte,dar e vina amandurora ca s-a ajuns la situatia asta,nu e unul mai vinovat decat altul,incearca sa te gandesti si la greselile lui si la ale tale.E clar ca el nu sufera,de vreme ce a avut puterea sa renunte la tine,el stie ca iti e greu,poate chiar a vrut sa va despartiti dar nu a vrut sa te faca sa suferi,mereu noi fetele ne mintim ca ei sufera ca noi,ca le e dor,ca e vina noastra, dar sunt minciuni ale inimii noastre, ne amagim ca sa nu ne doara mai tare.Ai vazut chiar si tu in vocea lui ca e bine,si sunt sigura ca ai avut speranta ca te-a sunat pentru o impacare, si daca i-ar fi fost dor de tine, chiar nu ar fi rezistat sa nu te sune sa vada ce mai faci macar.Pauzele se iau atunci cand relatia nu merge bine,si depinde de ce simte persoana care a luat pauza in timpul pauzei,de asta depinde viitorul relatiei,si nu e normal sa depinde decat de unul pentru ca intr-o relatie sunt doi. Daca el o sa simta ca lucrurile se pot schimba,ca nu poate renunta la tine pentru ca tine la tine sau te iubeste,si daca tu ii vei lipsi,atunci el va opri pauza si va continua relatia,daca nu pauza va dura la nesfarsit sau o va incheia spunandu-ti ca nu se mai poate continua asa si incercand sa nu isi asume vina.Dar nu ai de ce sa te pacalesti si sa te invinovatesti,pentru ca el e confuz acum,nu e sigur pe ceea ce simte,pe ceea ce vrea,s-a saturat de relatia asta cum a devenit si poate tu te-ai schimbat si esti prea moarta dupa el, pentru ca se vede ca suferi si ca ii arati asta, iar pe ei ii indeparteaza si ii plictiseste asta.Am discutat chiar si cu iubitul meu,lor le place sa vaneze,sa cucereasca,nu sa fie lingusiti,rasfatati,mult prea iubiti si ca cineva sa stea cu un scai de ei,ca o sclava.Tu trebuie sa ii demonstrezi ca poti sta si fara el,ca nu te mai doare,ca poti fi fata care si-o doreste,potrivita pentru el,dar nu una de care sa-si bata joc,nu-l cauta tu si lasa-l in suspans sa nu stie ce faci si unde esti si cum te simti,si apoi cand veti discuta iarasi nu ii spune cat de rau ti-a fost,i se va sili,nu te vrea inapoi din mila, asa ca nu incerca sa lupti pentru el cu roaga, ci cu nepasare si cu un gram de afectiune!

| makino98 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am citit povestea pe care ai postat-o si tu si vreau sa iti spun ca ceva de egnu s-a intamplat si la mine. La inceput el era cel care ma rasfata, ma alinta, facea totul sa ma simt bine si eu eram mai indiferenta, dupa usor usor lucrurile au luat o alta intorsatura, el a inceput sa fie mai distant, sa nu ii pese de anumite lucruri, sa nu il intereseze ce fac. Realizez ca nu sunt doar eu vinovata, ci suntem amandoi, dar si el este destul de orgolios si fiecare o tine pe a lui. Eu am facut niste greseli prostesti si de la ceva mic s-a ajuns la ceva ce nu pot face fata.

| makino98 explică (pentru anonim_4396):

@andreeahatelove Mi-am luat inima in dinti si l-am bagat in seama azi dimineata, si de la chestii banale am ajuns la certuri si dupa am reusit sa o scoatem la capat. Singura problema este ca mi-a spus ca nu o sa mai fie ce a fost si asta asa e, s-a vazut de fiecare data cand am avut o cearta mai aprinsa care a durat cateva zile... Stiti care este problema mea cea mai mare, ca daca ne certam si dupa ne impacam nu stiu ce subiect sa deschid ca sa nu bat vreun apropo la cearta sau chestii de genu, pentru ca eu in loc sa las cearta deoparte il fac sa isi aduca aminte mereu de chestia asta. Tac foarte mult in momentele de egnu si din cauza ca tac ne certam iar...ce as putea face?

| anonim_4396 a răspuns (pentru makino98):

Mi se pare ca te controleaza prea mult,nu te mai gandi doar la ce o sa zica el daca taci,de fapt eu nu ti-am zis sa il cauti,eu ti-am sp sa il lasi pe el sa te caute cand isi da seama ce vrea,sa il lasi sa isi faca griji unde esti si ce faci,sa pari tu neinteresata.Dar tu ai inteles gresit,i-ai aratat ca nu te poti abtine sa nu vorbesti cu el si i-a crescut stima de sine, acum stie ca el controleaza situatia si niciodata nu o sa poti renunta la el, si poate lua cate pauza vrea.Greselile mici conteaza intr-adevar,dar sunt sigura ca si el greseste si tu esti prea ocupata sa arunci vina pe tine,se vede ca nu mai e asa interesat de tine,fa-l sa-si recastige interesul prin nepasare si lipsa de interes,nu te mai arata interesata de tot ce face,tot ce spune,de cum se simte, de ce o sa fie, ca sa alerge el dupa tine si sa vrea el sa schimbe relatia in bine.Cand nu sti ce subiect sa deschizi,in niciun caz sa nu te referi la cearta ce a fost,ca strici lucrurile,incearca sa fii plina de viata,energica,jucausa,sa va rasfatati unul pe altul,sa vorbiti de orice e prin jurul vostru,daca el isi comanda o bere il intrebi cand s-a imbatat prima oara,puteti sa vorbiti ca intre prieteni si sa iti spuna cum gandesc baietii,ca si cum tu ai fi amica lui si i-ai cere sfaturi,daca te macina fosta cearta,puteti sa vorbiti de chestii stiintifice,de animale,de trecutul vostru amintiri amuzante,de ce planuiti sa faceti impreuna. Orice fara sa vorbiti despre cearta,daca vrei sa fie mai bine,poti sa bagi in discutie,dar atunci in toiul discutiei,cand simti ca ai ajuns la mintea lui, sa vorbiti despre cum sa faceti sa fiti mai fericiti, ce va deranjeaza unul la altul.Momentele de tacere nu sunt benefice, gandeste-te la orice sa vorbiti!

| makino98 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca m-ai sfatuit sa nu il caut dar nu mai rezistam sincer, dar realizez ca am gresit aici. mai bine lasam lucrurile asa pana cand ar fi trebuit azi, maine...ideea e ca e cu totul schimbat, nu ii mai pasa de absolut nimic si imi spune mereu ca a fost prost ca mi-a acordat atatea sanse. greseala mea a fost ca mereu dupa ce ne-am certat i-am spus ca nu mai fac nu stiu ce, ca nu mai vorbesc fara sa gandesc si chestii de egnu. i-am promis de atatea ori si am dat cu bata in balta pentru ca faceam alte greseli. intr-un fel il inteleg ca s-a schimbat pentru ca in mare parte eu l-am facut sa se schimbe. spune ca in 8 luni mi-am batut joc de tot dar nu e deloc adevarat. am incercat sa ii explic ca nu ma trezesc dimineata cu gandul sa il enervez, sa fac aia si aia dar degeaba, nu mai crede absolut nimic din ce zic, e ironic pentru ca a spus ca o sa fie mereu de acord cu mine ca na eu sunt motu si mereu trebuie sa fie ca mine. simt ca o iau razna. imi e dor de vechiul EL, imi e dor de NOI cum eram odata, dar nu am ce face asta e prezentu si intr-un fel ma amagesc singura. ce va fi va fi...sunt multe chestii schimbate si nu am ce face. am uitat sa iti spun, ca mi-ai dat sfat sa fiu mai indiferenta, daca as parea indiferenta ne-am certa si mai tare pentru ca mi-ar reprosa intruna ca nu ma intereseaza nimic, ca ma doare undeva de tot si chestii de genu. cu indiferenta nu as rezolva absolut nimic din contra, as inrautatii situatia. imi este frica de zilele care vor urma dar asta e, nu avem de unde sa stim ce se poate intampla peste 10 minute, da peste o zi, doua

7 răspunsuri:
| Heather2001 a răspuns:

E adevarat ce spune andreeahatelove fetele se implica mult Mai mult in relatii decat baietii, ei ii vad de jocurile lor si de prieteni, iar noi suferim ca proastele...stiu prin ce treci, si mie mi s-a intamplat dar daca se poate ar fi bine sa-l uiti.vei reusi! succes!winking

| cHoCollaTeFllory a răspuns:

Heiii:*, calmeaza-te. Stiu cum este, si eu trec prin acelasi ''pas'' ca tine, eu am lasat-o balta, mi-am ocupat timpul cu altceva. Distractie.viata e scurta. Daca lui nu`i pasa, tie de ce? oh go on Hai mai fata, lasa-l, mai sunt baieti pe lumea astaaaaaa. Eu mi-am zis : ''Daca el nu vine la mine, eu DE CE?; Daca el nu ma iubeste! eu DE CE?; Daca el nu si nu; eu DE CE?'' fa si tu la fel. Urate gesturile din partea lui, faza ca e vesel, iar tu saracuta plangi de-ti vine rau. Gata, pune STOP. nu merita crede-ma!happy Fa ceva, deseneaza-, asculta muzica, danseaza etc etc. Lasa-l sa vina el la tine. Si daca trece mult, mult timp, si nu vine, gaseste altu!winking. Du-te intr-o zi peste 2, 3 zile si ia-ti buletinu. Cere-il apoi pleaca. Nu-i zice nici un ''Multumesc'' pentru ca nu merita! Lasa-l balta! Daca nu-l mai vezi ceva timp, n`o sa-ti mai arda de elwinking. stii cum se zice " Ochii care nu se vad, se uita!" Poate acum, n`o sa iei in calcul sfatul meu. Dar mai tarziu, da, o sa zici ca am avut dreptate.happyEu am mai trecut prin d'astea de N ori. Tot ce pot sa-ti spun acum, la sfarsittongue este sa ai grija de tine, sa numai fii moale, si Bafta!

| Iasmiine a răspuns:

Wow. Eu cred ca este bine ca regreti ceea ce ai facut. Suna-l si spune-i ca nu mai rezisti fara el, ca vrei sa va impacati si ca nu-i mai vei gresi cu nimic. Si daca el ti-a cerut aceasta pauza este perfect pentru a avea timp sa te gandesti la ce ai de gand sa faci. Daca crezi ca nu vei mai gresi pe viitor sau da. Daca nu tinea la tine putea plus si simplu sa iti dea papucii fara nici o pauza. Bucura-te ca este doar o pauza si nu o despartire. Deci suna-l si spune-i tot ce ai pe sufletel. Bafta!