| PaCaT a întrebat:

Nu mai inteleg nimicsigh parca mi sa luat de tot, nu stiu cu ce-am gresit asa tare, pur si simplu nu inteleg.
Nu-i sufar prietenele, am inteles ca are nevoie de timpul ei, dar acum este atat de suparata pe mine, parca sunt ultimul om...
Nu am vrut sa ies cu ele doar atat...
Au fost atatea dati cand a fost injosita, umilita, manipulata de acele persoane, si am trecut cu vederea, dar parca nu mai pot, inteleg ca nu e ca mine dar eu pur si simplu nu sufar astfel de persoane, am inteles ca sunt prietenele ei, ca ea si le alege,dar nu pot sa ies cu ele si sa ma prefac ca totul e bine, stiu ca ar trebui sa ma gandesc la faptul ca sunt cu iubita mea, dar nu pot pur si simplu devin irascibil si fara chef... Nu pot sa vad cum persoana iubita sufera si acum am facut-o eu sa sufere...
Acum imi reproseaza unele lucruri pe care nu le-am spus acum, iar in trecut imi spunea ca nu-i pasa ca le spun, ea face cum vrea ea... nu mai inteleg nimic, incerc sa fac numai bine pentru ea si parca nu iese...
Imi pare rau daca nu am scris corect sunt terminat dupa asemenea intamplare plus o zi obositoare de munca...
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, va rog?

20 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Din pacate lucrurile astea se intampla frecvent. Nu stiu sincer daca ai vreo sansa sa o faci sa vada cum sunt prietenele ei cu adevarat si uite eu unul din ce spui tu ca i-au facut nu vad motivul pentru care ea le agreeaza.

Eu unul sunt foarte transant, nu cred ca in felul asta relatia voastra o sa mearga, nu are ea nici o scuza pentru care ti-ar baga pe gat creaturile alea pe care le numeste prietene si in plus nu cred ca merita sa-ti consumi nervii cu asta. Viata-i prea scurta.

Trebuie daca totusi o iubesti mult sa incerci sa o faci sa inteleaga ca nu ai nici un interes sa socializezi sub nici o forma cu acele persoane. Daca nu vrea sa inteleaga atunci eu unul i-as spune sa traiasca cu ele poate se simte mai bine, si apoi pa si pusi.

| PaCaT explică (pentru AlexanderAdrian):

Este o persoana care are nevoie de prieteni...este intr-un fel dependenta. Eu am mai intalnit astfel de persoane, le cunosc, intr-o perioada de 4-5 ani am intalnit numai persoane profitoare si mincinoasa, asa ca am devenit selectiv.
Sunt empatic, asa este ea, dependenta si o inteleg. Are 2-3 prietene care nu sunt asa si ma inteleg super cu ele.
Sunt asa de deprimat, o pun pe ea inaintea mea de atatea ori si in momente ca astea crede ca doar ea sufera...

| h3r a răspuns:

Dacă nu le suferi cu siguranță au ele ceva...iar ea cu siguranță dansează după cum cântă ele.
Ca și prietenă, în primul rând trebuie să respecți alegerea făcută de către persoana dragă ție sau hai să-i zicem... apropiată. Acum, nu cred că tu îți bați joc de ea și ești cel mai dobitoc bărbat din lume, deci ele ar trebui să-și mai țină gura închisă...iar ea să-ți fie alături și să lase prostiile la o parte, nu să trăiască în fundul lor.
Bineînțeles, nu zice nimeni că trebuie să-ți lași la o parte persoanele dragi pe care le cunoști de atâta timp...pentru un nou iubit. Toți au locul lor bine meritat în inima ta... înțelegere și respect. Tu primești asta?

Dacă nu se maturizează puțin și nu te ia în serios, relația voastră n-o să mai dureze.

| PaCaT explică (pentru h3r):

Respect primesc... dar nu stiu ce sa-ti raspund la partea cu intelegerea.
E uneori inchisa, eu incerc sa o inteleg. si chiar si atunci cand sunt obosit sau am o stare proasta tot incerc sa o fac pe ea sa se simta bine, pentru ca o iubesc. Chiar si atunci cand se comporta urat sau are o stare proasta, eu sunt langa ea.Si o sustin fara nici o ezitare in orice. Insa cand sunt intr-un final si eu la limita, se supara...

| h3r a răspuns (pentru PaCaT):

O iubești, se vede!
N-o judecăm pentru că este o fire mai închisă, ori că nu deschide anumite subiecte etc. E vorba de tine, de relația voastră...ea nu se gândește că te-ar putea pierde? Ați discutat despre asta?
Când intervin „prietenele" ei? Și de ce o fac?

| PaCaT explică (pentru h3r):

Am discutat... si o sa mai discut cu ea. In momentul de fata ma simt fara energie, nici la munca nu ma mai pot concentra.
O sa mai vorbesc cu ea, sper sa ajungem la un consens pana la urma, nu vreau sa o pierd.

| h3r a răspuns (pentru PaCaT):

Mă bucur că lupți pentru ea... sper totuși să merite!
Ce vârstă aveți, dacă nu te superi?

Ești cam debusolat, încearcă să-ți revii!

| PaCaT explică (pentru h3r):

Eu am 23 iar ea 24. Este putin mai mare, dar este copilaroasa.
Iti multumesc pentru ajutorul si sprijinul oferit.

| h3r a răspuns (pentru PaCaT):

Mulți înainte, multă sănătate!
Vorbește serios și spune-i că ai nevoie de ea! Fă-o să vadă c-o iubești, dar pe de altă parte nu mai poți continua așa. Ai nevoie să fie cu picioarele pe pământ!

Cred că are parte de tot ce și-ar putea dorii o femeie. Sper să vadă asta! Să te aprecieze și să te prindă de mâna până nu e prea târziu.
Aveți grijă de voi!

| PaCaT explică (pentru h3r):

Iti multumesc foarte mult.
Multa sanatate.

| h3r a răspuns (pentru PaCaT):

Toate cele bune.

| contαbαndonαt a răspuns:

Da, te pot ajuta.
Cel mai bun sfat, scurt si la obiect(!): Desparte-te de ea.Da, pur si simplu!
Ori asta ori suferi in continuare si, in continuare, ai sa-ti mai postezi aici ofurile (insignifiante, pe langa probleme adev.) ca ultimul terminat fara pic de barbatie in tine.
Scuze, dar asta meriti daca nu sti cand trebuie spus stop si cand nu, e prietena ta pana la urma...tu ti-o cunosti cel mai bine si crezi ca noi, niste straini de voi, vom stii cum sa te sfatuim mai bine in legatura cu relatia voastra, relatie de care noi habar nu avem?
Fii serios! Maturizeaza-te, ca la sigur ai trecut deja de perioada copilariei.Incepe sa gandesti si sa judeci si de unul singur, sa fii in stare sa iei decizii si dupa propriul rationament si propria-ti judecata.
Desi ma poti injura acum; acest "sut in cur", crede-ma, mai tarziu iti va fi de foarte folos.Bafta.

| HaHaGirl a răspuns:

Vezi ma ce face gura lumii...ce naiba...voi barbatii aveti asa niste fixuri cu cine umblam unde cand cum? deci sa inteleg ca prietenela astea ale ei au umilit-o manupulata sau ce ..scz dar nu ai fost foarte clar si nu prea am inteles exact. daca ai putea sa-mi dai mai multe detalii.te-as ajuta cu placere :*detalii!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru HaHaGirl):

Nu are nimeni nici un fix, cred ca omu s-ar simti perfect sa nu le mai vada doar ca miss precious i le baga pe gat, sau tu n-ai priceput nimic? Nu le sufera pe motive obiective si ea il *** la cap sa iasa cu ele in oras.

| HaHaGirl a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

In primul' rrand nu e obligat sa iasa cu ea si prietenele ei pentru ca unii chiar nu inteleg ca, chiar daca esti intr-o relatie nu trebuie sa stea TOT timpu' impreuna si nooi ca si voi avem nevoie de spatiu timp liber petrecut cu prietenele.etc..si ba da unii au un fix sa stie tot ce faci, cu cine, unde si nu e ok de asta probabil merg cu ele sa nu cumva sa-i insele si asta se numeste lipsa de incredere si fara incredere si sinceritate o relatie nu merge

| varcolaccc a răspuns:

Frate iti zic ceva foarte simplu pe care trebuie sa il aplici. Ii spui frumos : Te pup pa pa happy. Ori mai urat : Du-te in p*** mea si lasa-ma sa imi trăiesc viata. Vezi tu asta nu e relatie e bataie de joc si cu cat stai mai mult in ea cu atât esti mai fraier, si luat peste picior. Eu zic sa tipi repede relația, cat despre prietena ta e dusă deja nu mai ai ce ii face.

| fotbalistata a răspuns:

Din pacate tu nu poti face mai nimic.ai facut destule pana acum. iubita ta trebuie sa "aleaga" intr un fel.laso pe ea sa decida.amicii ii ai la bine si la distractie, dar iubitul banuiesc ca iti e aproape si la bine si la rau in ziua de azi.

| LookAtMeNow a răspuns:

Offf...cum strica "prietenele" astea o relatie frumoasa.Te inteleg.Si eu alegeam prietenele in locul iubitului meu si ne certam extrem de des din toate nimicurile.
Ele aveau o influenta negativa asupra mea si eu chiar puneam botul.Pana la urma mi-am dat seama cine imi vrea cu adevarat binele si am renuntat la ele.
Nu stiu daca prietena ta va face asta, chiar nu stiu.Nu multe fete vad asa-zisele prietene ca fiind "daunatoare".Eu zic sa ai o discutie serioasa cu ea, chiar daca nu vrea sa auda.Trebuie sa faceti relatia sa mearga in continuare.
Multa bafta! Capul sus!

| AbyutzaAbby a răspuns:

Buna! Eu as incerca sa ii explic.Dar nu m-as arunca direct la subiectul,, prietenele tale"
In primul rand, dovedeste-i ca o iubesti.Si daca ai facut-o deja, fa-o sa isi aminteasca ca i-ai dovedit acest sentiment.Si daca ea este constienta ca o iubesti, cu atat mai bine. Poti incepe cu,, esti constienta ca te iubesc". Dupa care ii spui ca nu ii vrei raul, ca nu vrei sa o vezi cum sufera, ca vrei sa fie fericita.Si apoi, treci subtil la subiectul cu prietenele ei.Ii poti spune ca nu suporti persoanele care o fac pe la spate si altele. Apoi incerci sa ii explici cine sunt acele prietene de fapt.
Daca nu o sa inteleaga nici asa...Ii spui ca tu nu vrei sa stai cu ele.Sau ii explici ca atunci cand va vedeti vrei sa stai doar tu cu ea.
Daca nici asa nu pricepe, apeleaza la artileria grea.Cand o sa mai aveti intalnnire, ia cu tine un prieten pe care ea nu il sufara.Si daca ea iti suporta toti prietenii, fa cumva sa o enerveze un amic de al tau pe ea si ia l cu tine cand voi 2 va vedeti.
Succes!

| PaCaT explică:

Imi pare rau ca am fost neclar, nu am niciun fix, nu i-am interzis nimic. Am incercat, chiar am incercat, am fost intelegator si sunt, dar nu-mi place sa vad cum isi bat joc de ea, asta e toata problema, de aceea nu le agreez.
I-am explicat frumos, i-am aratat ca tin la ea( cel putin asa cred eu). Ca orice om recunosc mai am momentele mele cand sunt suparat, vin de la munca obosit, dar niciodata nu am pus-o pe ea pe ultimul loc, din contra.
Nu-i spun sa se rupa de prietenele ei, nu judec eu pe nimeni, vreau doar sa nu am nici un fel de tangenta cu astfel de oameni.
Daca astea sunt ele, asta e sunt prietenele ei... dar nu pot sa le sufar sub nici o forma.