| scofris a întrebat:

Nu stiu daca la 20 de ani e o tragedie sa nu ai o prietena, desi toti cei din jurul meu privesc aceasta situatie astfel. Lucrurile stau in felul urmator : eu ma simt bine asa cum sunt, nu-s disperat, dar, de ce sa ma ascund dupa deget, se intampla deseori sa-si puna amprenta depresia asupra mea, mai ales cand vad majoritatea prietenilor mei fiind deja cuplati... parca mi s-a si luat sa ies cu ei, stiindu-ma singur de fiecare data.

Pana acum am avut numai relatii nesemnificative, care s-au incheiat toate dupa un timp foarte scurt. Nu stiu care e problema cu mine, pentru ca sunt un tip sociabil si arat ca o persoana normala, nu-s de evitat. Poate si faptul ca sunt mai retras si ca nu-mi place agitatia... nu stiu. Sunt aproape sigur ca nu veti sti ce sfat sa-mi dati si ca v-am bulversat cu intrebarea mea, dar am simtit nevoia sa scriu undeva asta. Dupa cum am mai spus, nu sunt disperat ( inca ), dar astazi am avut una din acele zile in care ma simt cam nasol vizavi de problema asta, mai ales ca am dat ochii cu o fata pe care am placut-o mai demult si am vazut-o in bratele altuia... Bineninteles ca mi-a picat cu tronc, eu stiindu-ma singur si acum. Chiar am tinut mult la ea si, acum, daca as vedea-o zilnic, cred ca m-as indragosti iar, iar ea mi-a zis la vremea respectiva ca nu ma poate considera decat un amic. Stiu, nu s-a terminat lumea, iar universul e plin de femei, doar ca, se pare, asta nu ma ajuta cu nimic in momentul de fata. Parca sunt omul invizibil.

13 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Te doare ceva? Daca nu te doare, de ce vrei sa te legi la cap?
Cu totii suntem fragili si vrem acceptare, sa iubim, sa fim iubiti, happy end, dar lucrurile astea au un timp specific.Mai bine sa nu le fortezi si sa mergi cu orice fata, nu sunt de acord cu "orice iubita", ci cu "acea" iubita.
Nu spun ca singur este o optiune buna, dar daca esti singur nu trebuie sa ai grija de altcineva, esti doar tu pe primul loc, faci ce vrei cand vrei.Cand esti indragostit si esti cu acel cineva, este un alt fel de fericire, parca ai un alt scop in viata, este un sentiment frumos. Cele doua stari, a fi singur si a fi cu cineva nu prea pot fi comparate, fiecare oferind ceva diferit.
Nu trebuie sa fii intr-o relatie, trebuie sa iti doresti sa fi intr-o relatie.
Nu ii nici-o tragedie, acei toti din jurul tau cred ca au redescoperit roata.
Ai destul timp sa te insori de 50 de ori, sa te cuplezi de 1000 de ori si sa divortezi de 2000 de ori.
O fi buna dragostea, dar love is darkness, https://www.youtube.com/watch?v=B-YzTGTmc_w

| Bogdan1o a răspuns:

Daca sunt momente cand iti doresti o prietena fa-ti una, nu iti dai seama mereu, dar iti doresti asta mai mult decat in moemntele cand esti depresiv
bine ai zis, nu esti disperat inca...incearca sa-ti faci o prietena, chiar daca e numai de distractie sau va intalniti mai rar, dar sa fie acoo, cand iesi undeva sa ai cu cine iesi
incearca sa te bagi in seama cu ele
bafta

| neutrino a răspuns:

Daca tu te simti bine in pielea ta, atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi, cu toate ca, toate lucrurile se fac la vremea lor.

| h3r a răspuns:

Și? Care este problema?
Ești un om normal.
Cu ce sunt ei mai buni că au de dat sub coadă? Dacă dau, că nu se știe! Ei doar se laudă în fața celorlalți, când de fapt nu sunt cu nimic mai buni.
Ar trebui să le spui să-și vadă de oala lor.

| scofris explică (pentru h3r):

Nu parerea turmei ma intereseaza. Pot sa si crape discutand pe seama mea, nu le dau curs. Problema e ca trebuie sa fac ceva cu mine si nu stiu ce anume.

| h3r a răspuns (pentru scofris):

Repet, chiar le cânți în strună.
Care e problema ta, de fapt? Că n-ai prietenă?
Știi cum pari? Cred că da.
Fete sunt destule, n-ai tu bai! Însă e decizia ta dacă te legi la cap cu toate paparudele, ori încerci să cunoști și să te apropii de o fată cu capul pe umeri.
Dacă tot te grăbești, măcar fă-o cu cap!

Ai 20 de ani, ar trebui să te distrezi...nu să-ți pui de pe acum problema cu prietena!
Ai grijă de tine!

| Felys a răspuns:

Decat sa iesi cu orice fata doar ca sa fii cu cineva mai bine astepti fata potrivita pentru tine, ce rost are sa te expui cu toate pitipoancele doar asa sa fi ca si prietenii tai, fii selectiv, asteapta persoana potrivita

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, asemenea lucruri vin cand te astepti mai putin.Nu e grav.Nu forta lucrurile.Iesi cu cate cineva, iar atunci cand va fi momentul, vei simti.

| SunnyDay88 a răspuns:

Daca esti un papa lapte si nu stii sa te duci dupa femeia care o vrei, acum stai in depresie ca ea e in brate la altul. esti invizibil pentru ca vrei tu. nu-ti zic sa fii extravagant si sa faci pe maimuta in public, dar sa ai un pic de tupeu sa recunosti ce vrei nu ti-ar face rau.

banuiesc ca relatiile pe care le-ai avut s-au datorat gagicilor cu tupeu, moderne care considera ca e normal sa agati baietii (vezi cat ed mult rau fac, ca nu te lasa sa te dezvolti?) care te-au placut fizic, dar cand au vazut cat de papa lapte esti ti-au zis papa.

tu ai nevoie de o altfel de fata. una care nu vaneaza ea baietii. si prin urmare una pe care trebuie sa o agati tu. care sa fie ca tine, mai retrasa.

problema e la tine si nu tine de fizic! gaseste-i si rezolvarea!

| MrsSunshine a răspuns:

Nimic grav..Toate se intampla la momentul potrivit si cand te astepti cel mai putin, doar trebuie sa astepti persoana potrivita.

| xXPandaXx a răspuns:

Nu cred ca e foarte grav ca nu ai o prietena la 20 de ani, dar nu e bine nici ca esti singur. Ar trebuii sa fii mai sociabil, sa iesi cu un grup mai mare de prieteni si poate cu timpul iti vei gasi pe cineva care te va iubi asa cum ai nevoie si care te va accepta. Stiu ca doare sa vezi persoana iubita in bratele altcuiva, dar nu ai ce-i face. Acea persoana a trecut mai departe si trebuie sa acceptam decizia lor. Nu trebuie sa te izolezi de ceilalti doar pentru ca tu nu ai o prietena. Du'te alaturi de ei, distreaza-te si traieste-ti viata pana nu e prea tarziu puppy dog eyes

| jointandsmyle a răspuns:

Ai tot timpul din lume sa.ti gasesti sufletul pereche.

| 1NoNamer a răspuns:

Interesant. daca tu te simti bine, de ce crezi ca ai nevoie sa cauti pe cineva ca sa fii fericit? Dupa parerea mea, daca te duci undeva doar cu gandul la agatat fuste, te auto-distrugi si nici nu ajungi nicaieri. Ce se intampla, daca maine te lovesti de o fata pe strada, iar ea se dovedeste a fi o persoana minunata? Stiu ca e greu, dar referitor la prietenii tai, nu trebuie sa bagi prea mult in seama si sa iti pese de ce fac ei. fiecare are viata lui, desi cand iesi tu cu ei, par fericiti, cel mai probabil cand sunt intre patru ochi cu fetele proaspat agatate, situatia nu mai e asa de roz. Cum spunea cineva mai sus, in public toti doresc sa isi arate cuceririle, si doar la asta se gandesc. Poate ar trebui sa mai lucrezi la felul cum gandesti despre propria persoana, cateodata ai nevoie de ceva tupeu ca sa faci ce simti. Cum mi-a zis si mie o fata pe care o respect foarte mult, poti castiga imaginea de sine doar stiind ca ti-ai petrecut mult timp pregatindu-te pentru acel moment ( in cazul in care scoti o fata undeva ) sau ca mereu sa fi pregatit daca o oportunitate ti se iveste. (la ce ma refer, te imprietenesti cu o fata, si ti-e frica sa faci un gest pentru ca te-a luat pe nepregatite ).
Fata aceea, despre care scriai tu. nu te mai amagii, ti-a spus frumos ca nu e interesata de tine, si cred ca nu e un mister faptul ca nu aveti cum sa fiti amici. ( ar trebui sa-ti sune o alarma ca e timpul sa faci un pas in spate ). Incearca din rasputeri sa nu-ti mai pese de ce spune lumea, asa cum esti, esti, daca tu esti multumit de ce realizezi in aceasta parte a vietii tale, nu ar trebui sa te intereseze deloc parerea "binevoitorilor". Desigur, daca ai intalni o fata, sigur ai fi mai fericit, dar cu siguranta nu este ceva anormal sa nu ai o iubita, si cu siguranta nu este o necesitate pentru a fii fericit.
Sper ca te-am ajutat cat de cat, chiar daca multi nu vor fii de-acord cu parerea mea, selecteaza ce crezi ca te poate ajuta.
Numai bine!