| anonim_4396 a întrebat:

O prietena e-a mea sa masturbat! Si ma tot intreaba daca ramane insarcinata. Imi puteti spune voi?

Răspuns Câştigător
| Elisa a răspuns:

Nu poate ramane. In primul rand daca vrea sa ramana trebuie sa faca lucrul asta cu un baiat, fara prezervativ. Masturbarea este un lucru pe care doar unii oameni il practica din nevoia sa simta ceva altfel. Sper ca te-am ajutat.

Fundita?

15 răspunsuri:
| Азбука a răspuns:

Asa... si ti-a facut pofta [in cazul in care nu esti chiar tu aceea] - si ai purcede si tu la treaba, dar prostia te face sa-ti fie teama.
Teama ca vei ramane insarcinata si se va inmulti prostia.
Nu-i nicio problema, lumea s-a obisnuit... mama prostilor e mereu gravida!

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

straight face
Dmne. o prostie mai mare ca asta nu puteai sa zici?batting eyelashes

| bianca9422 a răspuns:

Logic ca nu
atata timp cat nu a avut contact sexual nu!

| porto89 a răspuns:

V-a da nastere unei coditze de matura unei spreishoare si muultor degetzele.nastere usoara! rolling on the floor

| szergiu a răspuns:

Pentru a ramane insarcinata este nevoie de spermatozoid.

Răspuns utilizator avertizat
| ArcAnna a răspuns:

Nu nu are cum sa ramana insarcinata.prin contact sexual cu ejaculare in interiorul vaginului poate sa ramana insarcinata

Sarcina - cum apare, cand apare

Daca vrei sa stii cum apare o sarcina - si bineinteles de aici poti intelege cum sa faci sa nu apara - trebuie sa stii care sunt conditiile favorabile. Dupa cum stii, o sarcina apare in urma fecundarii ovocitului de catre spermatozoid. Unul singur, cel mai vioi, cel mai rezistent. Simplu pana aici, nu-i asa? Este conditia necesara dar in spatele ei se "ascund" alte conditii la fel de necesare.
Daca nu esti in tema cu ce sunt vaginul, uterul, ovarele, fimbriile, trompele uterine, acum este momentul sa citesti (sau sa recitesti) articolul "Organele sexuale interne ale femeii".

Prima conditie este existenta celor doi "protagonisti" - ovocitul cel visator (stiu, suna putin curios, neutru, "un" ovocit, "doua" ovocite, dar inca nu stim ce gen va fi) si spermatozoidul cel vioi si rezistent.
Pentru ca primul "protagonist" - ovocitul cel visator - sa apara la intalnire trebuie ca ciclul menstrual sa fie un ciclu menstrual ovulator. Asta inseamna ca este momentul prielnic, (perioada fertila), inseamna ca ovarele lucreaza foarte bine si are loc ovulatia. Ovarele nu elibereaza un ovocit decat odata pe ciclu (nu odata pe luna). Iar asta inseamna ca si alte procese ce isi au comanda in creier (da, creierul este principalul organ implicat in viata sexuala, in ciuda altor pareri care "aduc in fata" penisul si vaginul) sa functioneze fara probleme.
Al doilea "protagonist" este spermatozoidul cel vioi si rezistent, singurul care va fecunda, dintre cele cateva milioane ce se afla in sperma ejaculata. Ei bine, daca barbatul are probleme de fertilitate s-ar putea ca spermatozoizii sa nu fie chiar atat de multi, chiar atat de vioi si chiar atat de rezistenti, ba chiar sa fie cat se poate de putini, lenesi si "fara vlaga".
Si poate sa stea bietul ovocit si sa astepte sa fie fertilizat, dar degeaba. Pana ajunge (daca ajunge) la el vreunul din putinii si lenesii de spermatozoizi, el se plictiseste si dispare - nu "asteapta" decat 12 - 24 de ore.

Dar sa presupunem ca nu exista probleme de ovulatie si ca spermatozoizii sunt viabili. A doua conditie este ca locul de intalnire sa existe. Dupa ovulatie ovocitul este captat de fimbrii si orientat ("ghidat") catre deschiderea trompei uterine, de unde o ia usor, in jos pe trompa uterina. Din cealalta directie, dupa ejaculare, spermatozoizii o iau rapid, in sus prin vagin, col uterin si uter spre trompa uterina. Asa a fost hotarat, ca trompa uterina sa fie locul lor de randez-vous. Dar poate exista o problema : nu se pot intalni fiindca trompa uterina este infundata. Sunt mai multe afectiuni care, nedepistate sau netratate la timp, duc la aceasta stare patologica si in primul rand unele Infectii cu Transmitere sexuala, cea care duce cel mai sigur la infertilitate prin obstructia (infundarea) trompelor uterine fiind gonoreea.

Dar hai, din nou, sa fim optimisti si sa spunem ca si locul de intalnire le este favorabil. A treia conditie necesara : sa existe un loc bun pentru implantarea ovocitului. Dupa ce s-au intalnit in trompa uterina si dupa ce au facut ceea ce a stiut fiecare sa faca mai bine (cel vioi sa fertilizeze, cel visator sa se lase fertilizat) urmeaza calatoria ovocitului fertilizat si fericit spre uter unde trebuie sa gaseasca un loc, sa se aseze si sa se bucure in tihna de noua sa stare. Dar (din nou) pot fi mai multe cauze ce pot duce la un mediu neprielnic implantarii. Daca nu gaseste un loc confortabil, ovocitul se elimina. Dar daca gaseste un loc confortabil, se nideaza (se "cuibareste") in mucoasa uterina special pregatita pentru el si incepe sa se dezvolte. Peste aproximativ 9 luni va fi un bebe in toata puterea cuvantului.

Rezumat al conditiilor necesare pentru ca o sarcina sa apara : trebuie sa fie o ovulatie, deci sa existe un ovocit, ovocitul sa se intalneasca cu un spermatozoid capabil, ovocitul fecundat sa ajunga in uter unde sa se implanteze in mucoasa uterina.
Metodele anticonceptionale actioneaza tocmai asupra acestor conditii. Datorita lor, fie nu mai exista ovulatie (deci nu mai exista ovul care sa fie fecundat), fie spermatozoizii sunt impiedicati sa se intalneasca cu ovulul, fie se impiedica implantarea.

Primul semn de sarcina este considerat lipsa menstruatiei. Dar intarzierea menstruatiei nu este intotdeauna un "diagnostic" de sarcina fiindca uneori menstruatia poate sa intarzie si din alte cauze decat o sarcina. De aceea cel mai sigur raspuns la intrebarea "Am ramas insarcinata?" ti-l poate da numai un test de sarcina.
Toate testele biochimice se bazeaza pe detectarea, in urina sau sange, a prezentei unei proteine (HCG - human chorionic gonadotropin) produsa de placenta sau precursorii sai. HCG poate fi detectata in urina si in serul matern din momentul implantarii. Concentratiile cresc in primele 8 - 10 saptamani de sarcina. HCG se poate detecta incepand cu (aproximativ) ziua a saptea (dupa implantarea oului) de la fecundare. Dar pentru a evita reactiile fals negative, cel mai sigur rezultat este dat de un test care este facut dupa cel putin doua saptamani de la contactul sexual posibil fertilizant.

Si poate ca nu ar fi rau sa mai adaugam ceva, ceva ce poate reprezinta pentru tine o necunoscuta sau, daca este stiuta, este o problema destul de des ignorata : "Cand poti ramane insarcinata?". Sunt multe intrebari de genul : "dar daca am facut sex in picioare?", "dar daca nu am avut orgasm?", "dar daca si-a retras-o inainte de ejaculare?", "dar daca am fost virgina?", "dar daca este primul contact sexual?"... dar daca, dar daca. Problema despre contactul sexual si posibilitatea unei sarcini este cat se poate de clara :

da, femeia poate ramane insarcinata chiar daca este la primul ei contact sexual, femeia poate ramane insarcinata chiar daca este virgina, femeia poate ramane insarcinata chiar daca nu are orgasm, femeia poate ramane insarcinata chiar daca actul sexual se face in picioare, chiar daca se face in cada, chiar daca se face sub dus... riscul de sarcina este zero numai in cazul in care unul dintre cei doi parteneri este infertil.

| fyfy3 a răspuns:

Nu!

| geany_6563 a răspuns:

Nu te supara da cati ani ai? cum sa ramine insarcinata prin masturbare asta-i la mintea cocosului no sa ramina niciodata insarcinata prin masturbare

| silviu766 a răspuns:

Ma.cati ani aveti.8-9.poate 4? laughingrolling on the floor adica.cum pl sa ramai insarcinata daca te masturbezi.ba ce minte de papagali au uni

| SweetestPoison a răspuns:

Da, o sa aiba un fel de om cu 10 maini...sau depinde cu ce s-a masturbat. Si ma intreb la ce mai avem nevoie de barbati thinking

Nu draguta, pentru a ramane insarcinata trebuie sa existe un contact sexual cu un baiat. Daca acesta ejaculeaza in vaginul acesteia, spermatozoidul fecundeaza ovulul si acesta se fixeaza in peretii uterului si abia atunci e insarcinata...te-ai prins? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da acumpete.Va da nastere unor zeci de degetele.

| Draagos a răspuns:

Nu cred ca vad ce scrie.rolling on the floor) mars rolling on the floor)

| Draagos a răspuns:

Fetele in ziua de azi se masturbeaza de la 7ani straight face