| Loredana1209 a întrebat:

Obisnuiam sa ma masturbez de 2 ori aproape in fiecare zi. Imi intirzie ciclul de 2 zile. Am facut si un test de sarcina si a iesit negativ. In ultimul timp ma simt tot mai obosita. ma culc la 7 si ma trezesc la 5 dimineata si nu ma mai prinde somnul. si daca n-am ce face, ma masturbez. simt mereu nevoia s-o fac. incerc sa ma abtin dar e imposibil. simt mereu dureri ce imi strabat tot corpul. deja masturbarea nu-mi ofera placere ca mai demult, doar durere. in timpul sexului, partenerul nu-mi mai ofera placere cum o fac eu. cum as putea sa scap de dependenta si imi intirzie ciclul din cauza masturbarii?

Răspuns Câştigător
| Foxyyyy a răspuns:

Loredana,in primul rand ar trebui sa-ti gasesti alt tip de activitate cand te plictisesti. Daca faci abuz de asta,nu o sa mai simti placere ca de obicei,ceea ce deja ti s-a intamplat. Ar fi mai ok sa ii explici partenerului tau ce iti place si cum, sa il inveti practic, deoarece nu poate sa isi dea seama singur intotdeauna ce iti doresti tu, in felul asta o sa reusesti sa fii multumita cu partenerul tau, iar acea nevoie de autosatisfacere o sa dispara.

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Da, e trist că îți iei informațiile de aici dar dacă asta e cea mai bună metodă care ți-a venit în cap meriți ce o să iasă.

1.Masturbarea nu are treabă cu ciclul.
2. Într-o partidă de sex arzi cam 100 de calorii, în timp ce te masturbezi probabil arzi mai puține decât dacă te-au duce până la colț să cumperi pâine. Concluzia e că lipsa ta de energie tot nu are legătură decât dacă nu cumva intenționezi să bați recordul mondial de masturbări pe zi (era peste 15 ore ultima dată când am verificat deci mai ai de lucru).
3. Poți să te abții dar nu prea o să te ajute cu mare lucru, probabil o să fii puțin mai frustrată și mai morocănoasă.
4. E posibil să afecteze sexul normal, dacă nu ai o relație mai lungă sau tipul nu prea știe ce face evident că nu o să fie la fel de plăcută treaba.

Concluzia, dacă asta e dependență ești în rând cu restul planetei și nu nu are treabă cu menstruația.
La treaba cu nivelul tău de energie pot fi o grămadă de răspunsuri: alimentație, stres, orar, cât de des faci mișcare etc.

| Seba2013 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Omule, masturbarea ridica nivelul de adrenalina, noradrenalina si dopamina, la niveluri extreme.
Uite aici cu adrenalina si noradrenalina http://joe.endocrinology-journals.org/content/177/1/57.long

Iar cu dopamina uite aici: http://www.jneurosci.org/content/23/27/9185.full

Toate acestea le produc drogurile stimulative!

Daca merg sa cumpar paine, nu se ridica acesti hormoni, ca atunci cand ma masturbez.
Daca citesti studiile, numai cand te droghezi cu cocainte, etc., se ridica aceste catecolamine.

| RAY a răspuns:

Loredana ciclul menstrual nu are legatura cu masturbarea, dependenta ta de masturbare e normala doar ca tu o faci prea des, ca isi causeaza durere nu e normal asa ceva poate fi o infectie ceva in mod normal masturbarea /atingerea unei zone erogene creaza placere nu durere, sfatul meu du-te la ginecolog chiar daca vei avea partener tot durere va vi, daca te-ai desvirginat da e durere dar nu mereu

| Foxyyyy a răspuns (pentru RAY):

Durerea poate fi cauzata de la faptul ca a facut-o excesiv, are si organismul nevoie de o pauza.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Atunci este o oboseala continua nu durere, plus ca depinde ce durere are poate e usturime care poate fi de la rinichi

| Foxyyyy a răspuns (pentru RAY):

''deja masturbarea nu-mi ofera placere ca mai demult, doar durere''. Chiar ea a zis ca e vorba de durere la nivelul asta, asa se poate intampla cand exagerezi, mai ales ca o face si din plictiseala, e deja un obicei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea menstruatiei (nu a ciclului deoarece nu este acelasi lucri, sunt 2 notiuni diferite) poate fi cauzata de o dereglare endocrin-hormonala sau din cauza unei posibile sarcini accidentale ca urmare a raporturilor sexuale intretinute cu partenerul tau. Intarzierea/lipsa menstruatiei in nici un caz nu poate fi o urmare a masturbarilor tale repetate de asemenea nici durerea resimtita nu este cauzata de aceasta activitate.Cel mai indicat lucru ar fi sa fii consultata si examinata de medicul ginecolog. Daca intarzierea menstruatiei este mai mare de 7 zile poti sa iti faci un test de sacina deoarece rezultatul acestuia poate fi considerat ca fiind corect/valid. Multa sanatate.

| Seba2013 a răspuns:

Oboseala acesta te distruge incetul cu incetul.
Este timpul sa intelegi ca masturbarea este pacat si nasanatoasa.

Atunci cand te masturbezi, iti activezi catecolaminele, lucrul acesta nu prea se spune, si cam pastreaza tacerea.
Pun acentul pe orgasm, atunci cand cad aceste catecolamine.
Daca vrei studiu unde arata ca se activeaza aceste catecolamine, pot sa iti dau sursa.

Aceste catecolamine apar la faza de excitatie, este ceea ce iti da placerea si energia.
Acesta se activeaza si la rectia de lupta sau fuga, ne da energie.

Daca tu iti activezi acesta energie, si nu o consumi, acesta energie te poate imbolnavi.

Dar exista si optiunea sa apelezi la acesta energie si episodic.
Aici deja insemna exces.
Cisteste despre stres, acolo se arata efectele catecolaminelor.

Pentru a scapa de acesta dependenta, trebuie sa treci peste o perioada de sevraj.
Asta insemna stapanire de sine, si pazire de stimuli erotici.
Si gandul trebuie schimbat.

Excat ca cineva care vrea sa scape de tristeste.
Pentru a scapa trebuie sa evite factorii care declanseaza acesta, si sa isi schimbe gandirea.
Usor, usor, vei acumula o forta pentru a te stapani, iar atunci cand vei devenii la normal, vei simiti acest impuls doar la stimuli.

| Xpressurself a răspuns:

Orce varianta alegi e buna in afara de masturbare. daca vrei sa ai patru iubiti este ok, daca vrei unul este ok. insa in timpul orgasmului tu pierzi energie pentru ca te termini, se numeste vlaguire, inca nu ai invatat sa eviti asta. se poate sa ai orgasm fara sa obosesti, insa va trebui sa o iei mai inet. citeste despre continenta sexuala. chiar functioneaza si ajuta mult.
graba si disperarea de a avea orgasm sunt chiar piedicile. nu degeaba intre tine si un barbat exista o rutina, un ritual care te pregateste incet incet sa ajungi la placere. tu sari grabita peste asta plina de disperare pentru ca masturbarea iti permite sa faci ce vrei cand vrei. din pacat iti pierzi o calitate foarte importanta, rabdarea.
fa o pauza de cateva saptamani ca sa dai corpului tau timp sa se refaca, sa se odihneasca. cand ai orgasm trebuie sa stii ca sistemul nervos functioneaza la capacitate foarte mare. ca o masina care merge cu 200 km la ora incontinuu. nu poti sa mergi asa la infinit ca se strica masina.
daca o iei mai incet vei obserba ca poti sa simti placerea in tot corpul, poti efectiv sa o dirijezi unde vrei. la inceput poti sa te mangai singura pe corp, incet. apoi invata-ti prietenul sa te mangaie si sa o luati incet.
ciclul intarzie pentru ca-ti supui corpul la mult stres masturbandu-te. astfel corpul tau decide sa intarzie ciclul pentru ca asteapta sa fii mai odihnita si mai relaxata. corpul tau incearca sa se protejeze de suprasolicitare. intelegi? daca subconstientul tau ar lasa sa aiba loc ciclul ai risca sa devii atat de obosita incat nu ai mai putea face nimic cateva zile.
fii putin mai inteleapta de acum.

| MarianneSimonne a răspuns:

Buna.nu te speria.nici mie nu imi vine regulat.o data mi-a intarziat aproape p luna jum.e si din cauza stresului a alimentatiei si mai multe.si eu mAm speriat am crez ca sunt insarcinata.dar nu.am fost la ginecolog si mi-a prescris niste capsule moi arefam progesteron.