| okjhgvc a întrebat:

Ok..deci, hei TPU. Asta e prima mea intreare ever pe TPU si inainte sa incep, va sfatuiesc sa va asezati comod pentru ca s-ar putea sa scriu destul de mult.
Imi pare rau ca o sa va pierdeti timpul cu prolema mea..scuze anticipat. laughing
Deci, eu am avut o "cea mai buna prietena" (asa o consideram eu.ea nu prea, sau cel putin nu o prea arata de obicei) si la inceput era totul ok, dar de cand s-a transferat anul trecut un baiat la noi in clasa totul s-a cam dus dracului..de ce zic asta? Pai sa zicem ca ea s-a cam indragostit si a inceput sa se poarte mai mult cu el ca o prietena decat cu mine..ma ignora si atunci cand "loverul ei", ca sa zic asa, ma insulta, isi batea joc de felul in care arat, vorbesc etc sau ma lovea ea nu ma apara deloc. Bineinteles ca a fost dureros pentru mine sa vad ca nu are niciun fel de reactie si ca il considera pe el un prieten mai bun avand in vedere ca eu mereu o ajutam, o sfatuiam, o aparam, o iubeam ca pe o sora plus ca atunci cand avea vreo problema plangea mereu pe umarul meu si eu niciodata nu o lasam singura.ea in schimb, ma vedea suparata din diferite motive si nici nu se sinchisea sa ma intrebe macar ce fac.
Ma rog, dupa au urmat multe certuri, momente naspa si tot felul de chestii de genul, nu o sa le povestesc pentru ca oricum o sa scriu foarte mult plus ca vreau sa las in spate toate chestiile alea naspa dar ideea e ca majoritatea certurilor se intamplau in special pentru ca ea nu realiza faptul ca acel baiat(o sa il numim X) cand era de fata cu ea o pupa in fund si o aproba in orice spunea dar cand ea(o sa o numim Didi) nu era de fata, X isi batea joc de ea si o barfea. Si cand incercam sa ii deschid ochii si sa ii explic ca nu are nevoie de asemenea "prieteni" si ca eu tin la ea si vreau doar sa o protejez, ea nici nu ma baga in seama si gasea motive aiurea sa se enerveze....si asta doar pentru ca incercam sa o ajut si sa fac in asa fel incat sa nu sufere mai tarziu. Pentru ca eu spre deosebire de ea chiar tineam la ea mult si atunci cand ea suferea, sufeream si eu odata cu ea. Deci, da. Pot spune ca m-am atasat mult de ea si ca aveam sentimente puternice fata de ea, ca prietena, plus ca un defect de al meu(daca il pot numi asa) e ca ma atasez prea mult de oameni si tin la ei aproape indiferent ce mi-ar face. Oricum, dupa ce s-a incheiat anul scolar, in vara aceea ei s-au certat(nu stiu de ce) si si-a cerut scuze pentru toate chestiile alea, mi-a promis ca nu o sa ma lase singura pentru alte persoane. Bineinteles ca eu, fiind foarte proasta si incercand sa vad ceva bun in toata lumea, m-am gandit ca lucrurile o sa revina la normal, asa cum erau inainte sa intervina X. Cu toate ca ea m-a ranit, m-a injungiat pe la spate, m-a insultat etc, doar ca aveam si momente frumoase si mna.; Dar logic ca era prea frumos sa se revina toate la normal si mda..lucrurile au devenit chiar mai rele. Adica la inceputul anului asta scolar X o facea pe Didi falsa, tarfa si tot felul de apelative din astea nu tocmai frumoase si o barfea+ca isi batea joc de ea pe internet si alte rahaturi din astea. Insa, la un momentdat, diriginta noastra a pus-o pe Didi sa stea in banca cu o colega care mi-a fost prietena dar si ea m-a facut sa sufar mult si didi imi promisese ca nu o sa ma lase nici pentru ea si a continuat sa fie prietena cu ea chiar daca fata respectiva ma hartuia pe internet si imi trimitea mesaje de amenintare. ceea ce nu mi-a convenit pentru ca, din nou, eu o aparam si nu lasam pe nimeni sa o raneasca dar ea nu facea gestul asta pentru mine. Si asta m-a enervat extrem de tare...si anyway, dupa ce a mutato in banca cu fata aia a inceput sa stea din nou cu X si sa ma ignore complet. Si eu, pentru ca in ciuda aparentelor, si in ciuda faptului ca am iertat-o dupa atatea chestii nu am nivelul de prostie chiar atat de ridicat, si m-am gandit ca ar trebui sa incep sa ma pun pe mine pe locul 1, sa incep sa nu ii mai dau nici eu importanta ca mna. poate vede cum e pe propia piele si isi invata lectia despre cum nu e bine sa ignori asa oamenii, si am inceput sa stau mult mai mult cu 3 fete din clasa cu care ma intelegeam si ma inteleg foarte bine, suntem toate prietene intre noi, iesim uneori cand e mai frumos afara si ne ajutam una pe alta, tinem una la alta etc.Si ideea e ca ma gandeam sa termin prietenia cu ea dar nu prindeam un moment bun, portivit, si nu am mai bagat-o p e didi in seama pentru ca voiam sa ii dau o portie din propriul medicament, sa vada un pic cum e.Dar NU. Logic ca nu se putea sa se termine toate asa, dintr-o data si sa fie cu happy end, stiti voi, finalurile alea in care tii doua degete ridicate in semnul pacii, te prefaci ca lumea nu e pe cale de a asista la al 3-lea razboi mondial si dupa bei o cola linistit, Si ceva oribil treuia neaparat sa se intampe fix azi. Si de aici o sa incep sa povestesc cat mai pe scurt. Eram la scoala, in curtea scolii cu una dintre acele 3 prietene bune de care va ziceam mai sus, si povesteam. Totul parea sa decurga ca si o pauza normala pana cand X a venit la mine si a zis asa, mai in gluma:
-Vrei sa o bat pe didi?
Si eu am zis:
-Fa ce vrei. Nu imi pasa de ce faci tu.
-Pai oricum ea(se refera la prietena cu care povesteam) ti-e prietena mai buna decat didi. (-X)
Si eu nu am zis nimic, doar mi-am dat ochii peste cap si mi-am clatinat putin capul pentru ca eram satula sa vad cat de fals e si cat se poate baga in seama, asa, dintr-o data. Si dupa el s-a dus la didi si i-a zis "Vezi ca te-o tradat Eli, gata prietenia voastra. Ca o zis ca e mai buna prietena cu L(asa o sa o numesc pe prietena cu care povesteam)
Si dupa, cand, am vrut sa explic faptul ca X minte si nu e cum zice el, si cand i-am spus cum au fost lucrurile de fapt, ea a inceput sa se crizeze, ca nu o apar si chestii din astea. Si dupa a facut o chestie care m-a socat. S-a dus la L si a tras-o de par asa tare ca aproape i-a rupt toate elasticele din par, dupa i-a dat vreo doua palm. Pe langa asta, a inceput sa ii reproseze lui L ca cica "ma influenteaza" si a inceput sa zica ca cica ii fura cea mai buna prietena si sa spuna ca ea nu isi imparte cea mai buna prietena cu nimeni, ca 3 cele mai bune prietene nu pot exista si ca data viitoare sare la bataie. Nuj exact chiar toate chestiile pe care le-a reprosat pentru ca totul s-a petrecut foarte rapid si eu ma tot gandeam cum sa o fac pe didi sa taca. La un moment dat m-am enervat si am tipat la ea "GATA. TU NU AI LIMITA? NU AI BUTON DE OPRIRE? TI SE PARE OK CE FACI? TI SE PARE NORMAL SA LOVESTI ASA OAMENII CAND VREI TU, IN CE CONDITII VREI TU? dar ea mi-a zis sa nu ma bag si a continuat, si eu am zis "proasta" cam prea tare, asa de tare incat m-a auzit si s-a enervat. S-a dus la ea in banca si a inceput sa se enerveze, era prima oara cand o vedeam asa agresiva, agitata..parca era in stare sa ma bata si pe mine si pe oricine o calca pe ultimul nerv. Ma rog, dupa ce a plecat didi in banca ei, eu am linistit-o pe L pentru ca se simtea prost si mai ca ii venea sa planga. ceea ce e logic pentru ca si didi dar si X au insultat-o, si-au batut joc de ea si a mai fost si trasa de par si palmuita, toate astea pentru ca lui didi era geloasa. WTF, cine face asta? Cine loveste pe cineva si ameninta cu bataia pentru atata? Anyway, dupa s-a sunat de ora, am facut ora de romana si dupa am avut sport. Si acolo a fost destul de naspa, pentru ca atunci cand am ajuns in sala de sport, in timp ce ne incaltam in papucii de sport, si asteptam sa incepem ora, didi a inceput sa imi reproseze ca sunt o falsa, sa ma injure, sa faca drame si sa o traga la raspundere, ca sa zic asa, pe L. X, si el a inceput sa ne injure si sa o inversuneze pe Didi sa se ia de noi, si a fost o senzatie foarte naspa si pentru mine, si pentru L. Ne era rusine mai ales, pentru ca toti colegii se uitau ca la spectacol la cearta aia. Whatever, in timpul orei de sport, L a picat, i s-au rupt pantalonii in zona genunchiului si s-a lovit, s-a dus in tribuna, s-a curatat putin pentru ca ii curgea putin sange, si a stat in tribuna mai toata ora. Eu am continuat sa fac sport si dintr-o data cand ma uit putin la L, vad cum X si didi o insulta iar, si ea a inceput sa planga(e o fire mai sensibila si timida..cam ca si mine de altfel). Cand am plecat acasa de la sport ea plangea pentru ca se simtea rusinata, complexata din cauza insultelor etc si am inceput sa plang si eu, pentru ca chiar daca eram nervoasa de tot pe didi, inca mai am putine sentimente pentru ea, gen, o prietenie din copilarie nu se uita asa usor, si cand pierzi un prieten vechi te simti naspa. Ma rog, intrebarea finala este: Cum sa fac sa trec peste asta? Cum sa fac sa nu imi mai vina sa plang cand ma gandesc la asta? Si cum sa o motivez si pe L sa nu se mai simta complexata si sa nu creada toate mizerile zise de aia doi? PS; scuze ca am scris asa mult, dar trebuia sa ma descarc, si sa zic ce simt..chiar imi pare rau ca v-am irosit minute din viata pentru asta.
ps 2. Daca nu aveti intentia de a ma ajuta, si vreti doar sa imi ziceti cat de proasta sunt sau chestii de genul, mai bine nu.A, si scuze pentru categorie.

13 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ai cam avut o prietena falsa in acest caz, incearca sa iti faci alta prietena/ prietene.

| okjhgvc explică (pentru MihaiNicu23):

Mi-am dat si eu seama de asta..cam tarziu dar mi-am dat seama totusi intr-un final. Si cat despre prieteni noi, deja am cativa prieteni adevarati...nu foarte multi(in jur de 5-6) dar ei compenseaza cat 100 de prieteni, daca intelegi ce vreau sa spun.

| Pool77 a răspuns:

Pai, ce altceva sa zicem? Esti o proasta, punct.
Pe langa asta, esti si agramata, focuseaza-te mai multe pe gramatica si pe orele de limba Romana, mi-ar fi rusine sa scriu in halu' asta.
In rest? Multa drama, nici nu stiu de ce stau sa fac gargara degeaba, poate ca am stat de am citit tot.
Nu inteleg, cineva te trateaza ca pe o carpa si tu te astepti ca a doua oara sa nu se intample?
Fetito, da-ti seama ca "Didi" doar te foloseste, ii place ca esti acolo mereu in timp ce ea isi face de cap si nu-i pasa de tine.
In legatura cu "L", nu prea ai ce sa faci. O sa-si dea seama ca degeaba plange si se consuma pe chestiile astea, sunt niste copilarii.
Nu cred ca ai mai mult de 13 ani, daca ai fii desteapta ca totusi nu doresti sa ti se zica adevarul in fata, ca esti o proasta, ti-ai fi dat seama din start ca nu merita sa-i bagi in seama pe "Didi" si "X" sunt doua persoana carora le place drama si barfa.
In locul tau n-as mai vorbi cu niciunul, iar faptele lui "Didi" adeveresc ca e o taranca si nu stiu sa se controleze la nervi.
Asculta de mine si scapa-te de ea definitiv, nu da doi bani pe tine, de ce ai da tu pe ea?

| PsyhoChild a răspuns (pentru Pool77):

Nu te inteleg. Daca ai inteles la ce se referea de ce ai mai facut-o agramata. Dupa ce ca si-a rupt degetele sa scrie parastafe nu cred ca ar trebui sa folosesti acel cuvant.Sti vorba aia,, cine zice ala e''?
Si acolo cand ai spus ca plange pentru nisto copilarii.Bataia ti se pare o joaca?
Si ma simt jignit cand spui ca este o taranca cand eu sunt de la tara si ma duce capul mai mult decat alti oraseni sau fitosi daca iti place sa atribui cuvinte rele categoriilor sociale.Cuvantul taran nu il folosesti in sens negativ.Este o clasa sociala si gata.Pana la urma bunicii sau parintii tai sau ai altora tot tarani au fost.Nimeni are neamul nascut in buricu oraselor.Toti se trag de la sate big grin

| okjhgvc explică (pentru Pool77):

Ok, deci in primul rand, nu mai vorbesc cu niciunul.
In al doilea rand, in locul tau nu as numi ''agramata'' o persoana pe care nici nu o cunosc, plus ca atata timp cat ai inteles la ce ma refeream nu vad ce te mananca pe tine sa comentezi...si apropo, bataia nu e o simpla copilarie.

| Pool77 a răspuns (pentru okjhgvc):

Corect, dar pe tine te-am vazut cum scrii, nici nu-mi trebuie mai multe.
Pe langa asta, nu mi-ai zis varsta ta.
Si tot pe langa asta, ba da. E o copilarie, oricine crede ca rezolva ceva prin bataie e un copil.

| Pool77 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Am inteles, daca scriu ca ea e perfect acceptabil pana se intelege?

Sunt curios cand o sa completeze o hartie oficiala, tot asa i se va spune?

Iar ca sa-ti raspund la "cine zice ala e", avand cetatenie dubla sunt convins ca scriu/vorbesc mult mai corect decat ea.

Ehh, personal doar la tara am vazut barfe/violenta etc.
Sau cel putin la tara se intampla mult mai des decat la noi, de asta folosesc acest "cuvant".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca Didi a stat cu tine doar pentru cã esti mult mai bunã, si intragã la cap. Astfel de oameni cum sunt X si Didi trebuie ignorati deoarece fac barfe doar pentru cã stiu cã nu sunt mai buni decat restul, asta ii face doar sã isi mareasca ei egoul.
Restul dramelor nu le inteleg ca nu sunt femeie.

| okjhgvc explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca didi nu era asa la inceput..doar ca dupa si-a facut anturaje si mna...nu e prea ok, nu vreau sa par rea dar a cam ajuns intr-o situatie critica.

| okjhgvc explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca ea nu era asa la inceput, doar ca dupa si-a gasit anturaje si mda..nu e prea ok. Si chiar daca sunt fata nu inteleg nici eu de ce a simtit ea nevoia sa fie agresiva si sa recurga la violenta

| PsyhoChild a răspuns:

Am ajuns la mai multe concluzii din ce ai scris tu acolo.
1. Didi te foloseste ca pe o carpa.Tu esti doar suportul ei sa se simta bine cand se cearta cu cineva.
2.Colegii tai de clasa sunt animale daca ei doar stau si se uita la asa ceva.
3.De ce nu anunti un adult despre ceea ce se intampla? Daca o agreseaza pe acea fata atat verbal cat si fizic vorbeste intre 4 ochi cu profesoara.
4.Esti si tu putin dobitoaca (nu in sensul ca esti proasta ci mai mult ca nu prea te duce capul in aceste conditii) deoarece nu ai stiut cum sa actionezi.Cand ai auzit pe ala ca zice sa o bata pe acea fata trebuia sa spui din prima nu.Ce ai facut acolo este un gest lipsit de bun simt chiar daca acea persoana si-o merita.
Deci in final ori nu mai bagi in seama pe acea proasta si pe acel prost ori te transformi si tu in una -_-

| okjhgvc explică (pentru PsyhoChild):

In primul rand, multumesc pentru raspuns si da, recunosc ca sunt cam doitoaca. Cat despre vorbitul cu un adult, azi am avut ora cu doamna noastra diriginta si eu impreuna cu colegii i-am spus ce s-a intamplat. Asa ca Doamna diriginta le-a zis ca luni dimineata sa fie cu parintii lor la scoala..insa dupa mine ar trebui sa fie umpicut mai severa cu ei mai ales ca ''X'' nu e la prima abatere, nu e prima oara cand colegii se plang de el si deja are o mustrare scrisa pe semestrul 1.

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

Evita sa ii bagi in seama complet pe X și didi, fa-ti alți prieteni buni gen un gang și nu cu scopul de a trata o pe didi așa cum face ea, ci doar pentru că te vei simți mult mai bine într-un gang cu persoane minunate cu care îți vei face multe amintiri. Daca didi se va întoarce la tine spune i că dacă ea crede că vorbește cu varianta feminina a lui X, mai bine să renunțe la idee și să își vadă de drum. Cu timpul te vei acomoda cu ideea că persoane false sunt peste tot și nu vei mai fii așa de afectata la un moment dat. Cel puțin eu, după ce am dat de atâtea persoane fake, nu mai am meri pretenții și sunt obișnuită