| anonim_4396 a întrebat:

Poți sa urăști sau sa îți fie indiferenta o persoana care cândva ai iubit-o?

Răspuns Câştigător
| buburuzAndreea a răspuns:

Eu nu cred ca poti. Cel putin eu n-as putea. Daca iubesti pe cineva cu adevarat, e ca o stampila pe sufletul tau pentru totdeauna. Desigur, poti sa te minti ca nu mai simti nimic pentru el dupa un timp, poti spune tuturor ca il urasti, dar stii ce? Undeva, in inima ta, va ramane mereu un gram de dragoste. Asta e motivul pentru care atatea iubiri se reaprind dupa un timp. Pentru ca de fapt nu se sting cu adevarat niciodata.

23 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

BUna, depinde de persoana, sentimentele sunt schimbatoare si poti de exemplu sa iubesti din tot sufletul o persoana dar sa iti faca mult rau sau sa se intample ceva intre voi si sa ajungi sa il urasti, bine poate ca urat e mult spus, eu una nu as putea sa urasc persoana care am iubit-o dar poate ca unele fapte si intamplari pot schimba sentimentele.Si da, indiferenta poate sa iti fie, daca ai trecut peste poate sa iti fie indiferenta, depinde de fiecare in parte.

| Bacemi a răspuns:

Nu pot sa fiu indiferent fata de o fata pe care am iubit-o. Ca nu mai vreau sa fim impreuna, si ca nu ma intereseaza cu cine iese sau alte chestii, da. Dar mereu imi voi aminti de clipele petrecute cu ea. Ura apare la inceput, imediat dupa o despartire dar cu timpul scade in intensitate.

| Flav a răspuns:

Este o vorba: de la dragoste la ura nu e decat un singur pas.
Sentimentele sunt trecatoare iar timpul repara sau distruge orice fel de traire. Da, indiferent pot fi cu siguranta. Ca sa simt ura, trebuie insa sa-mi faca ceva josnic.

| Anca a răspuns:

De urat, nu.
Poate i-as purta pica un timp, dar ura e un sentiment mult prea greu pentru a-l purta in suflet.

Si da, poti.
Eu nu credeam ca voi reusi sa simt indiferenta pentru persoana care la momentul acela era totul pentru mine, dar viata te surprinde intotdeauna.

| fabiola a răspuns:

Cand iti raneste sufletul, cand iti calca demnitatea in picioare, cand iti sfideaza increderea acordata, cand minte-cred ca sunt motive sa transformi dragostea in indiferenta si chiar ura!

| bluesky a răspuns:

Da, poti atunci cand nu mai e nici un gram de iubire.

| simoSTAR a răspuns:

Da, dar stim cu totii ca se intampla numai cu trecerea timpului. timpul vindeca orice rana. urasti o persoana atunci cand ti-a facut mult rau, s-a purtat urat cu tine( de exemplu eu nu suport sa fiu injurata, cu atat mai putin sa dea in mine). dar si ura asta cu timpul se transforma in indiferenta.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

In primul rand nu mi-as dori sa urasc aceea persoana care candva am iubit-o...nu as vrea sa am sufletul plin de ura.Indiferenta e cea mai buna metoda. ce a fost... a fost

| aniohetova a răspuns:

Depinde daca acea persoana te-a facut sa suferi enorm si si-a batut joc de sentimentele tale. Dar nu prea ar fi indicat sa urasti sau sa-ti fie indiferenta, pentru ca pana la urma timpul vindeca orice rana, si spre exemplu, da, poti s-o urasti dupa ce v-ati despartit sau te-a ranit, dar sa o mai vezi dupa nu stiu cat timp, apoi nu cred ca ai mai simti aceeasi ura pe care ai avut-o imediat. Practic, puteti ramane prieteni pentru ca un prieten in plus nu strica niciodata. Succes happy

| lostcontrol12 a răspuns:

Ca sa-ti raspund la intrebare, trebuie sa-ti reamintesc ca limita dintre iubire si ura e aproape invizibila. Eu cred ca iubirea se transforma in ura doar atunci cand am fost inselati, tradati, batjocoriti intr-un fel sau altul.

Daca despre dragoste vorbim si nu despre atasamente conditionate de anumiti factori... dragostea nu se poate transforma in ura!
Nu poti sa urasti o persoana pe care ai iubit-o cu adevarat si pentru care ti-a vibrat sufletul. Ea va avea mereu un loc aparte in inima ta, chiar daca despartirea a fost dureroasa si pe moment ti s-a parut mai simplu sa-ti spui c-o urasti. Dragostea nu-ti da garantii, ci doar clipe frumoase traite la intensitate maxima.
Inima nu are decat 4 camere, asa ca umple-le cu iubire, nu cu ura!

| dada a răspuns:

Nu stiu. fiecare persoana are caractrul sau. eu una nu as putea

| white_2190 a răspuns:

Daaaaa...de la iubire la ura e doar un pas...si invers.depinde de lucrurile petrecute intre persoanele respective happy

| MissD a răspuns:

Bineinteles. Poti sa o urasti in momentul in care ea te'a ranit foarte mult si tu nu meritai. de ex sa te fi inselat. si poate sa-ti fie foarte indiferenta dupa un timp...adica nu cred ca mama s'ar reindragosti daca l'ai vedea pe iubitu ei din tineretelaughing si nici nu e nevoie de un timp atat de lung...

| alexxaz a răspuns:

Depinde cum s-a terminat relatia si ce s-a intamplat in timpul ei!

| cristina_6683 a răspuns:

Eu cred ca nu. orice sentiment cat de departat ar fi ramane undeva si chiar am incercat si eu sa urasc o persoana dar n-am reusit si acum suntem doar priteni... dupa mine nu poti ura sau uita sau sa fi indferent daca pe aceea persoana ai iubit-o odata.

| TheLoveDoctor a răspuns:

Da si da. Sunt foarte multe cazuri in lumea intreaga!

| clauclau_6191 a răspuns:

Din experienta iti spun ca da am urato pe penuntilma iubita, era altfel, multe lucruri in comun, si m-am certat cu ea doar din ambitie si ea la fel, numai ca eu am continuat sa nu mai vb cu ea, mi-am schimat nr, i-am stres nr, id de mes, hi5, am realizat intre timp ca sunt mare idiot, acum nu-mi mai convine nimic. IN CONCLUZIE O DESPARTIRE BRUSCA CREAZA URA

| sy46 a răspuns:

Da.Toate lucrurile sunt trecatoare, chiar si iubirea. Poti sa urasti insa o persoana candva mult iubita doar fugitiv; in opinia mea; o ura care se sterge si ea in timp asa cum s-a sters si iubirea.Indiferenta iti poate fi orice persoana daca intr-adevar iti doresti ca ea sa fie astfel pentru tine.

| di@n@ a răspuns:

Daca o urasti inseamna ca ceva tot mai simti pentru acea persoana, daca iti este indiferenta atunci cred ca nu mai simti nimic pentru ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De urat nu poti ura pe cineva care l-ai iubit, parerea mea.Acum depinde de fiecare in parte cum gandeste...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! eu una nu am reusit sa urasc persoana pe care am iubit-o nici cand aceea persoana era chiar de urat! deci spun pe scurt ca NU poti ura o persoana care la un moment ai ajuns sa o iubestihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate. o zic dupa propria experientzawinking

| mihaela_4159 a răspuns:

Poti sa urasti o persoana mult iubita! E si cazul meu acum il urasc asa de tare pe cel care l-am iubit incat ii doresc si moartea! L-am iubit foarte tare dar el in schimb se radea de mine si nu stia cum sa ma mai faca sa ma simt prost ca il iubesc.Si asa am ajuns sa il urasc de moarteeee oricum si el ma uraste dar nu cred ca mai mult ca minee.Ii doresc tot raul din lume! Iar cand il vad imi vine sa strig la el TE URASC DE MOARTEEE!