| wiliamss433 a întrebat:

Pot fi însărcinată dacă am făcut sex neprotejat fără sa ejaculeze in mine, și de atunci mi-a venit menstruația in fiecare luna (adică de 2 ori) și am făcut și un test după o luna jumătate care a iesit negativ? Țin sa precizez ca atunci a fost prima data când am făcut sex și nu ma durea niciodata nimic inainte sa îmi vina menstruația. De atunci ma dor sânii cam cu 10 zile înainte sa-mi vina. Și sunt balonata de câteva zile. Simt ca mi s-a umflat burta. Help va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am mai transmis acest raspuns si am precizat ca pornirea menstruatiei de regula reprezinta GARANTIA FERMA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual anterior NU a s-a produs fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, astfel ca NU s-a format sarcina. Fiindca NU exista sarcina, endometrul isi pierde rolul si rostul sau cel de a fi gazda sarcinii si drept urmare tesutul respectiv este transformat in menstruatie si este eliminat din organism sub forma unei sangerari produse ciclic. Fiindca in cazul tau s-au produs deja 2 menstruatii consecutive, care au pornit in momentul normal si de asemenea si datorita faptului ca rezultatul testului de sarcina efectuat in momentul adecvat a iesit NEGATIV, rezulta ca in organismul tau NU exista hormonul de sarcina hCG. In consecinta se poate considera si afirma fara nicio teama ca ori de cate ori se produce si porneste menstruatia la data preconizata si acest lucru s-a intamplat deja de 2-ori, existenta unei sarcini chiar si pur ipotetice devine IMPOSIBILA in proportie de peste 99%. Acest fapt este confirmat de rezultatul testului de sarcina efectuat, ca arata cat se poate de cert si de precis ca in organismul tau NU exista hormonul de sarcina hCG. Insa pot exista anumite schimbari de natura hormonala care sa stea la originea durerilor aparute la nivelul sanilor. Balonarea si ''umflarea burtii'' nu reprezinta ''simptome de sarcina''. Multa sanatate!

| Uvox a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Wow! Well put!

| wiliamss433 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci dacă mi-a pornit menstruația și testul mi-a iesit negativ, nu are cum sa fiu însărcinată nu?

3 răspunsuri:
| Georgiana05 a răspuns:

Și eu m-am speriat tot așa, fiindcă mi se umflaseră sânii și mă balonasem. Dar nu am rămas. Mai așteaptă o lună, vezi ce și cum, apoi mai fă un test, sau eventual du-te direct la un control, e mai sigur?