| Denn97 a întrebat:

Poți simți atracție fata de alte persoane chiar dacă ești căsătorit(a)?

Răspuns Câştigător
| Adina5 a răspuns:

Da, este posibil să simți atracție față de alte persoane chiar dacă ești căsătorit(a). Faptul că ești căsătorit(a) nu înseamnă că ai pierdut capacitatea de a te simți atras de alte persoane sau că nu mai ai nevoia de intimitate sau de a explora alte relații.

Cu toate acestea, este important să fii responsabil în modul în care gestionezi aceste sentimente și atracții, astfel încât să nu afectezi relația ta actuală sau să rănești partenerul sau partenera ta. În mod specific, este important să comunici deschis cu partenerul tău despre sentimentele tale și să stabiliți împreună limitele și așteptările în ceea ce privește relația voastră.

Este, de asemenea, important să nu acționezi în funcție de aceste atracții fără a lua în considerare consecințele. Fie că este vorba despre o aventură sau o relație extramaritală, astfel de acțiuni pot fi extrem de distructive pentru relația ta actuală și pot avea consecințe pe termen lung asupra relației tale și a familiei tale.

În concluzie, simțirea atracției față de alte persoane nu este neobișnuită și nu trebuie să fie o problemă în sine, atâta timp cât gestionezi aceste sentimente într-un mod responsabil și respectuos față de partenerul sau partenera ta.

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da si este perfect normal pentru ca omul NU este proiectat sa fie monogam

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este ok sa iti inseli partenerul nici cu gîndul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce conteaza casatoria?
aia e doar o conventie sociala.
nu o sa te faca casatoria niciodata devotat unei persoane.
asta tine de tine ca individ si de chimia pe care o ai cu partenerul/partenera.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca nu-ti iubesti sotul sau sotia, ca de i-ai iubii cu adevarat, nu ti-ar fi gandul nici o secunda la altii si atractie catre alte persoane.

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Căsătoria nu vine cu o centură de castitate.

| Drimmero a răspuns:

Evident.

| dullcat a răspuns:

Da.Dar depinde de tine daca apoi stergi gandul sau dai curs fanteziilor.

| Hammurabi a răspuns:

Depinde ce vârstă ai.
Că dacă te căsătorești de la 20 de ani când tu încă mai ai curiozități și întrebări...

| Denn97 explică (pentru Hammurabi):

Dacă te căsătorești la 20 de ani și ai 48?

| Hammurabi a răspuns (pentru Denn97):

Asta înseamnă că ai deja 28 de ani de căsătorie.
Dacă n-ai înșelat în 28 de ani probabil că n-o să înșeli de aici încolo.
N-am spus că nu există și excepții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Atractia nu tine cont de statutul marital.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Da, dar este ok sa rămână doar o atracție.
Cum te ai uita la o persoana frumoasa, care arata bine dar fără să îți dorești ceva sexual cu persoana respectiva.

Răspuns utilizator avertizat