| DoarEuuuuuuuuuuuu a întrebat:

Povestea mea este una foarte lunga si recunosc ca e prima data in viata mea cand nu gasesc de una singura raspunsurile si am nevoie de cateva pareri din afara care sa fie cat se poate de obiective. daca merit sa fiu judecata sa o faceti si sper ca veti avea rabdare sa cititi tot ce am de zis.
in urma cu o luna am cunosct un tip care parea a fi foarte sincer.el e din alt oras, dar locuieste aici, are si un job stabil aici.parintii lui il streseaza si insista ca el sa se intoarca acasa,dar el nu vrea asta si sustine ca ramane pentru jobul pe care il are aici si pentru mine.
toate au fost bune si frumoase pana de craciun cand a plecat acasa si in ultima zi cat a stat acolo s-a comportat foarte ciudat si si in ziua in care urma sa vina acasa,
am un talent de mirosi minciuna si acord incredere foarte greu, deoarece am mai patit sa fiu mintita si sunt genul de persoane care insista pe o anumita problema daca simte ca are dreptate si cauta raspunsuri.
pana in ziua in care trebuia sa vina acasa nu am simtit din partea lui nici o clipa faptul ca ma minte, dar in ziua in care a venit acasa a zis ca ii intarzie trenul.desigur eu nu am inghitit toata povestea asta deoarece trenul nu avea motive sa intarzie si singura solutie pe care am gasit-o a fost sa ii caut in telefon.credeti-ma pe cuvantul meu de onoare ca niciodata nu am mai facut asta, dar mi s-a parut ca e singura solutie de a gasi raspunsul la problema.
am si gasit raspunsurile.am gasit un mesaj de la o tipa care ii multumea pentru cafea si conversatie,nu era nimic siropos, dar pur si simplu am constatat ca in loc sa se vada cu mine( dupa ce a insistat pe faptul ca ii e dor de mine), apreferat sa mearga la cafa cu cealalta.eu cand am intrebat daca cunoaste o tipa cu numele respectiv a zis ca da, dar ca nu a vazut-o in viata lui.clar a mintit! m-am certat cu el doua zile pe tema asta...
ieri eram la el si l-a sunat o femeie cu care a vorbit foarte rece, nimic deosebit, dar in momentul in care a inchis telefonul eu am intrebat in gluma daca era amanta la care el a zis ca fost un coleg.deci clar a mai mintit o data! ne-am certat o ora intreaga ca pe urma sa imi zica ca de fapt era sefa lui si ca trebuie sa primeasca ceva bani de la ea si de asta l-a sunat si pe mine m-a lasat singura la el si el a plecat sa se vada cu ea.era vorba ca se intoarce intr-o ora maxim, dar pe urma mi-a trimi s un mesaj ca el nu mai ajunge, sa plec.sincer nu mai stiu ce sa cred si daca sa il cred ori ba.
am avut o discutie ieri dupa masa dupa ce ne-am calmat amandoi si a recunoscut ca intr-adevar a fost sa se vada cu o tipa, dar mi-a zis ca pe tipa respectiva o chema altfel decat numele pe care il vazusem eu in telefon si a zis ca intr-adevar ieri cu sefa lui a fost.nu stiu...macar a recunoscut ca a fost sa se vada cu alta...e un pas si asta si eu am zis clar ca vreau sa o cunosc pe tipa, dar nu stiu de ce presimt ca imi va face cunostinta cu o cu totul alta persoana.
acum desigur ca va intrebati care e problema mea de fapt? eu nu sunt genul de femeie foarte geloasa.pana nu vad ca una calareste pe el si el o lasa nu am nici un fel de problema.sunt oarecum constienta si de faptul ca daca se culca cu tipa respectiva si vroia ceva anume de la ea mesajele nu erau atat de seci, ci din contra.pe de alta parte poate doar acum s-au cunoscut si de asta au sunat asa mesajele respective.ma intreb si de ce nu are incredere in mine sa imi spuna ca merge sa se vada cu o amica ca nu sunt genul de femeie care sa aiba senzatia ca traieste in jungla si nu are voie sa mai vorbeasca cu nici o femeie in afara de mine, dar macar sa imi zica adevarul.problema nu e gelozia(faptul ca eu cred ca s-a culcat cu aia)ci increderea care presupune mult mai multe decat senzatia ca am fost inselata.
sunt constienta si de faptul ca nu sunt nici o bomba sexy pe care sa o tina doar pentru sex sau sa se mandreasca cu ea pe strada.sunt constienta si de faptul ca daca nu vroia ceva serios de la mine nu ii mintea pe ai lui ca el lucreaza sa vina sa petreaca revelionul cu mine.stiu si ca daca nu vroia ceva serios nu ma implica in probelemele lui si nu se deschidea asa fata de mine.sau oare m-a vrut pana a dat de ceva mai bun?
mi-a recunoscut si faptul ca o singura data in viata lui a inselat doar pentru ca a fost si el inselat si inainte de mine a mai avut o relatie de cativa ani.banuiesc ca tipa respectiva nu statea atat de mult cu el daca o insela ca tot afla...
sunt atat de multe lucruri care se bat cap in cap...problema e ca il vad si schimbat de cateva zile.
scuza lui a fost ca ii era frica sa nu il inteleg si ca voi deveni geloasa.ma gandesc ca poate tipale dinaintea mea erau prea geloase si nu il intelegeau si atunci a preferat mereu sa minta in loc sa se certe, cel putin el asta a zis...
acum intrebarea mea e urmatoarea: voi ati patit asa ceva? voi cum ati reactiona? voi ce ati face? voi ce parere aveti? cum mai pot eu sa ofer incredere? cum sa ma mai pot eu abtine sa nu ii caut in telefon?

Răspuns Câştigător
| madagascar a răspuns:

In primul rand nu poti spune despre nimeni ca il cunosti dupa o luna, poate tie iti pare sincer dar nu ai de unde sti, nu te arunca in relatie aiurea, lasa lucrurile sa vina de la sine, te grabesti sa ai incredere in el intr-un timp prea scurt, intr-o luna nici nu sti cum il cheama, eu asta cred, poate se distreaza si el, ti se pare ca aveti o relatie serioasa?! Mai aveti pana acolo.

| DoarEuuuuuuuuuuuu explică (pentru madagascar):

Da,sunt foarte constienta de asta. tohmai din cauza asta vreau sa continui si sa incerc sa il cunosc mai bine. sunt constienta ca o relatie serioasa se cladeste in timp si chiar tin cont de asta.

12 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Wooooow bun roman, am avut rabdarea sa iti citesc telenovela! mai ce pot sa zic, am facut si eu d-astea, asa suntem noi nesimtziti! ne place sa agatam sa descoperim alte genuri de fete si etc, si cine stie poate poate o partida ar fi inclusa, uitam ca intreadevar avem pe cv in inimioara, suntem pierduti si nu mai stim ce vrem! Sfatul meu e sa nu te mai comlici si sa nu te mai agiti! Daca tiner cu adevarat la tine presupun k o sa isi dea interes, fi un pic indiferenta nu il mai tacani cu intrebari curioase si etc, vb si tu cu colegi sau ce m ai si tu, vezi ce reactie are, nu stiu dar te sfatuiesc nu te mai agita atata, abtine-te la sentimentul de dor pentru el! Lasal pe el sa iti arate asta! Prespun ca ai prieteni, colegi etc, ocupati timpul cu ei! Relatiile la distanta nu prea tin! succes!

| FemeiaPisică a răspuns:

Buna!

Gelozia nu este un lucru atat de rau la o femeie. Prin gelozie poti arata ca ti-ai pierdut increderea in persoana iubita, dar stie cineva de unde a aparut aceasta? Ei bine, ea a aparut din frica de nu a pierde persoana iubita.
Cel mai bine este sa-l urmaresti intr-o zi, fara ca el sa stie si sa afli daca are sau nu pe altcineva. Stiu nu este bine, dar daca presiunea este prea mare, atunci ai motive sa o faci.

| DoarEuuuuuuuuuuuu explică (pentru FemeiaPisică):

Sincer nu stiu de cate dovezi mai are nevoie din partea mea si adevarul e ca nu vreau sa insist pe tema asta, deoarece imi e frica ca o sa ma insele numi din orgoliu sa imi arate ca poate si asa...si rabdarea e singurul lucru de care nu am avut parte niciodata.nu pot sta sa astept sa vad ce imi aduce viitorul pentru ca imi e frica sa nu sufar prea mult...

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.
Eu cred ca trebuie sa ii zici lui ce ai scris si aici: ca nu te consideri intregul lui univers, ca e ok sa se vada si cu alte fete, atata timp cat o recunoaste.
Nu fa crize de gelozie. Pentru ca asa arati exact ca si fostele lui prietene. Trebuie sa discutati deschis. Incearca sa programezi o iesire cu mai multe persoane, prieteni si prietene de ale lui, sa ii consti si tu. Si sa fie si fata respectiva. Poate ca faza cu sefa este adevarata, pentru ca se mai intampla.
Intreaba-l ce are, de ce este schimbat. Poate are o problema si nu crede ca tu l-ai intelege, si prefera sa nu iti spuna nimic. Intreaba-l. Fa-l sa iti spuna oricec problemuta cat de mica, pentru ca asa ii arati ca il sprijini. Nu mai fa glume despre amante...ca mai in gluma mai in serios, arata ca tu te gandesti la posibilitatea asta.
Ar trebui si tu sa te relaxezi un picut, sa ii dai o sansa, si sa nu mai faci pe detectivul. Pur si simplu bucura-te de relatie, si nu te mai gandi non-stop ca te inseala, ca te minte, ca nu-stiu-ce.
Relaxeaza-te!
O zi bunaa!

| Vix999 a răspuns:

Momentan nu ai ce sa faci. Daca pana la urma ti-a recunoscut si a spus ca te-a mintit doar de frica sa nu te crizezi tu, lasa-l deocamdata in pace.
Bine, iti dai seama ca cel mai probabil nu ti-a spus tot adevarul dar asta e.
Cea mai proasta varianta pentru tine ar fi sa fie ceva mai mult de un suc sau de sex intre el si tipa aia. Adica ei chiar sa socializeze in vederea inceperii unei relatii. Asta e cel mai prost scenariu pentru tine.
Dar momentan spune-i doar ca accepti explicatia si scuzele lui pentru ca e prima data. Data viitoare poate direct sa nu te mai caute, sa nu se mai oboseasca.
Cu alte cuvinte, inghite gogoasa pe care ti-o baga el, de data asta dar spune-i clar ca data viitoare, la cel mai mic pas gresit va fi taxat si pentru scaparea de acum.

| d3javw a răspuns:

Ce sa zic...credc ca si tu esti putin geloasa dar incearca sa te intelegi mai bine cu prietenul tau si sa lamuriti probleme asfel incat sa va simtiti bine.dar totusi ma gandesc ca i-ai cautat in telefon.e un lucru foarte urat ..incercati sa va rezolvatii problemele mult succeshappy si nu e cine stie ce poveste ..adica lucruti din astea se intampla mereu

| PsihinG a răspuns:

Buna,
O luna este un timp foarte scurt pentru a cunoaste un om, cateodata stai cu cineva o viata si tot nu reusesti sa-l cunosti foarte bine.
Sfatul meu este sa ai rabdare, sa-l cunosti mai bine si sa incerci sa-ti infranezi gelozia, pentru ca este posibil ca el sa fie de buna credinta, daca nu are nici un interes in ceeace te priveste [ casa; bani}.
Lasa timpul sa.ti arate ce fel de om este si acorda.i incredere deocamdata, altfel il vei pierde cu siguranta.

| DoarEuuuuuuuuuuuu explică (pentru PsihinG):

Si totusi atunci de ce se comporta atat de ciudat? unde e barbatul care in momentul in care avea o problema fugea la mine/care vroia sa ma vada indiferent de cat de obosit sau nervos era? acum imi spune ca are nevoie sa stea singurstraight face
simt ca ceva se intampla...si-a schimbat total comportamentul si nu stiu daca din cauza alor lui sau din cauza faptului ca a gasit pe altcineva.

| PsihinG a răspuns (pentru DoarEuuuuuuuuuuuu):

Daca si.a gasit pe altcineva, dupa o luna de relatie cu tine, oricum v.a pleca, poate ca intr.adevar are ceva probleme pe care deocamdata nu t.i le poate spune.
Ai putina rabdare, asteapta sa vezi ce v.a fi, pentru ca daca il
gelozesti, nu rezolvi nimic si daca nu te inseala si il presezi, o sa spuna ca esti bolnava de gelozie, iar daca te inseala cu adevarat inseamna ce nu te.a iubit si nu merita.
In viata oricare dintr.e noi trecem prin multe incercari, important este sa invatam din ele si sa trecem mai departe cu fruntea sus.

| Kidutz970523 a răspuns:

Uite,n-am intrat pana acum in probleme dintre acestea, bine am si o varsta frageda dar asculta, gelozia nu este un lucru rau deoarece arati prin ea lipsa de incredere a iubitului si cat tii la el ca sa nul pierzi, eu zic asa du-te vb cu el cam despre tot incearca sa ajungi la o intelegere, daca nu stiu ca ce spun nu este cel mai bun lucru cam nesigur dar du-te si urmarestel o zi sau pune pe cineva de incredere sal urmareasca si sa iti spuna tot ce s-a intamplat poate doar asa scapi de presiune.

| Bellax a răspuns:

Buna! Vreau sa iei aminte la ceea ce iti voi spune.Tu spusasi ca el a avut o relatie de cativa ani cu o fata, gandeste-te ca o relatie de cativa ani nu se uita prea usor si se prind sentimente, nu conteaza daca baiatul e cuminte sau nu.Ideea e in felul urmator,el a fost inselat probabil chiar de persoana cu care a stat atatia ani,si el incearca acum sa faca tot posibilul sa nu mai puna suflet,sunt sigura ca de cand a fost inselat nu mai are incredere in fete asa cum ai patit-o si tu si nu mai incredere asa usor in oricine,si crede-ma cand iti spun un baiat iubeste doar o singura data in viata,stiu asta din proprie experienta cu baietii. Sfatul meu este urmatorul fii mai atenta la comportamentul lui,nu ii crede minciunile,si incearca sa nu te atasezi asa mult de el ca sa nu risti sa fii ranita,nu fii oarba si deschide bine ochii in fata acestor baieti mai ales daca au fost raniti, inselati pentru ca acelasi lucru vor sa il faca si ei, sa insele fara sa le pese de persoana iubita, daca voi aveti o luna de relatie si a inceput deja cu chestii din astea, nu vei putea avea incredere in el niciodata si vei trai cu indoiala in suflet.Fii mai precauta! Succes!