| andraa009 a întrebat:

Întrebare pentru fete!

De ce nu am ciclu de 5 luni? ( Nicioadata nu a fost regulat. )

-21 de ani
-virgina ( nu am avut nici o relatie, deoarece ma gandesc sa ma calugaresc, nu-s sigura de asta )
-ma dor sanii
-ma doare burta
-nu dorm noaptea ( adorm pe la 4 dimineata )
-obosita ( nu pot face mai nimic )
-am greturi
-ametesc la cel mai mic effort
-transpir intruna
-ma simt ca la menstruatie, doar ca nu curge sange
-nu sunt racita
-nu am avut nici o infectie

Partea proasta este ca

-sunt in Austria de 1 an si ceva
-nu stiu sa vorbesc limba, deci nu pot merge la medic

De ce nu am ciclu de 5 luni?
De ce ma simt atat de rau, dar nu vine menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ionutalex13 a răspuns:

Cu toate ca sunt baiat iti pot da un raspuns.pentru probleme femeiesti foloseste coada calului sau coada soricelului.du te la un plafar si intreaba.se rezolva chiar daca nu ai un ciclu regulat.gaseste pe internet cum se zice pe nemteste scrie pe o foaie si mergi la un plafar.nu stiu intreaba ce e mai bun ceaiu sau altceva.o sa ti treaca.succes

| andraa009 explică (pentru ionutalex13):

Multumesc mult. Stiam si eu ca e bun coada soricelului, dar nu m-am gandit sa cumpar.

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Este delicata si problematica situatia in care te afli.
Nu ai o cunostinta care cunoaste limba sa te duci la un control? este posibil sa stai 5 luni fara sa nu cercetezi despre ce este vorba? este in joc sanatatea ta.
Poate fi o infectie foarte mare/raceala puternica/chisturi/..deci fa in asa fel sa te adresezi unui medic..nici engleza nu vorbesti?
Daca nu, singura posibilitate este sa te intorci in tara si sa iti cauti de sanatatea ta pana nu este prea tarziu.
http://www.csid.ro/......a-4044233/
O zi frumoasa sa ai:)

| andraa009 explică (pentru caramela):

E posibil sa fie de la stres?

Mai tot timpul sunt stresata.

| caramela a răspuns (pentru andraa009):

Normal ca si stresu este un factor daunator.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

Din PĂCATE, cel mai probabil ( 80-90 % ), ai ovare polichistice :(

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale pentru a determina dozajul sanguin şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

Toate cele bune.

| andraa009 explică (pentru bursuc001):

Nu vreau anticonceptionale.

Am mai spus si sus, sunt virgina, deci nu vreau pastile de alea.

| bursuc001 a răspuns (pentru andraa009):

Dacă ai ovare polichistice, NU se vindecă fără AC sad
Această afecţiune NU se vindecă cu diverse "tratamente" naturiste sau stând şi aşteptând...

Vrei/nu vrei, TREBUIE să mergi la ginecolog şi TREBUIE să iei medicamentele necesare!

Multă sănătate.

| andraa009 explică (pentru bursuc001):

Bine o sa iau medicamente, dar NU anticonceptionale.

Și multumesc de răspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru andraa009):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| Lariiiiiiii a răspuns:

Buna. pai trebuie sa te duci neaparat la un medic ginecolog, fara rusine.
Menstruaţia reprezintă eliminarea perioadică a mucoasei uterine împreună cu o cantitate de sânge în cazul în care nu s-a produs fecundaţia ovulului. Ea poate prezenta uneori variaţii ce ţin de perioade sau de cantităţi neobişnuite.

Ciclul menstrual normal durează 28 de zile începând cu prima zi a menstruaţiei şi terminându-se cu prima zi a menstruaţiei următoare.

Menstruaţia durează în medie 6 zile (între 2 şi 7 zile), perioadă în care unele femei au flux menstrual redus, iar altele, dimpotrivă au un flux foarte puternic.

Ciclul menstrual neregulat include o serie de tulburări în care mentruaţia este neregulată, abundentă, dureroasă sau lipseşte.

Ciclurile menstruale imprevizibile sau prea lungi sunt normale în cazul adolescentelor şi femeilor în jurul vârstei de 40 de ani.

Pentru adolescente, un ciclu menstrual normal (între ziua 1 a menstruaţiei şi ziua 1 a menstruaţiei următoare) poate dura între 21 şi 35 de zile. Orice ciclu care nu se incadrează în această perioadă este considerat anormal. Această neregularitate a ciclului menstrual la adolescente poate dura până la un an sau doi de la menarhă (prima menstruaţie), ulterior ciclu menstrual reglându-se de la sine.

Dacă te apropii de vârsta menopauzei, ciclurile menstruale devin tot mai lungi până dispar.

Cele mai frecvente forme de ciclu menstrual neregulat includ:
• Amenoreea – când la o adolescentă nu a apărut menarha până la vârsta de 16 ani sau la o femeie care a avut ciclu înaine, acesta s-a oprit pentru o perioadă mai mare de trei luni fără ca femeia să fie însărcinată.
• Dismenoree – menstruaţii dureroase;
• Menoragia – menstruaţii abundente;
• Oligomenoreea – atunci când menstruaţia apare la mai mult de 35 zile de la ultima, ceea ce înseamnă mai puţin de 10 cicluri menstruale pe an;
• Polimenoreea – menstruaţia apare la mai puţin de 21 de zile, ceea ce înseamnă mai mult de 12 cicluri menstruale pe an;
• Metroragia - sângerare vaginală neregulată, redusă cantitativ sau sângerare vaginală apărută între menstruaţii;
Ciclul menstrual neregulat poate fi dat de multiple cauze inclusiv sarcina, dezechilibre hormonale, infecţii (bolile cu transmitere sexuală şi alte infecţii), cancer (cervical, uterin sau vaginal), traumatisme sau anumite medicamente.

Simptome care pot apărea:
• Arsuri la urinare;
• Infertilitate sau dificultăţi în a rămâne însărcinată;
• Febră;
• Dureri în regiunea inferioară a spatelui;
• Greaţă şi vărsături;
• Mişcări intestinale dureroase;
• Contacte sexuale dureroase;
• Dureri pelvine sau abdominale sau crampe;
• Simptome de perimenopauză sau menopauză precum bufeuri, cefalee, schimbări de dispoziţie, palpitaţii, tulburări de somn şi memorie;
• Secreţie vaginală neobişnuită.
Cauze

• Greutate corporală foarte scăzută ce poate fi datorată malnutriţiei, exerciţiului fizic exagerat sau tulburărilor de alimentaţie;
• Endometrioză;
• Obezitate;
• Ovulaţie;
• Perimenopauza şi menopauza;
• Sindromul ovarelor polichistice;
• Sarcina;
• Alăptarea;
• Pubertatea;
• Bolile cu transmitere sexuală şi boal inflamatorie pelvină;
• Efectele adverse ale unor medicamente precum contraceptivele orale;
• Stresul;
• Fibroamele sau polipi uterini;
• Cancerul uterin, vaginal, ovarian sau de col uterin;
• Dispozitivele intrauterine;
• Hiperprolactinemie;
• Leucemie,
• Afecţiuni renale sau hepatice;
• Tulburări ale tiroidei sau suprarenalei.
Trebuie să mergi urgent la doctor

Pe lângă ciclul menstrual neregulat mai apar şi alte simptome:
• Ameţeală sau senzaţie de leşin;
• Febră mare (peste 38, 30C);
• Durere pelvină sau abdominală severă;
• Sângerarea vaginală pe parcursul sarcinii.

Dacă nu eşti adolescentă sau nu ai vârsta specifică menopauzei şi ciclurile tale menstruale ţin mai mult de 21 de zile sau mai, mai grav, mai mult de 35 de zile există riscul să aveţi o problemă pe care trebuie să o examineze un medic.

Dacă eşti adolescentă, ai împlinit 16 ani şi nu ai început să ai ciclu menstrual - mergi la un doctor.
Pa, pa.

| SaschaM a răspuns:

Nu mai sta pe ganduri, gaseste un medic care vorbeste engleza sau chiar romana (sigur sunt comunitati de romani si acolo). Nu este normal ce ti se intampla. Bafta!

| ZuzuMissy a răspuns:

Hmmm...o chestie cam ciudata, sigur nu ai avut nici un contact sexual in ultimile 5 luni? doar ca nu doresti sa recunosti lucrul acesta

| andraa009 explică (pentru ZuzuMissy):

Nu am umblat cu nimeni, am scris mai sus, ma gandesc sa ma calugaresc cam de pe la 15-16 ani vreau asta. Deci, nici macar nu m-am pupat cu vreaun baiat.

| Gabriela17 a răspuns:

E ceva normal. Am mai intalnit cazuri si toate spuneau ca 5 luni nu le'a venit. De obicei menstruatiei ii ia vreo 2 ani sa se reguleze dar fiecare corp e diferit. Poate vei gasi si un medic care vorbeste o limba cunoscuta de tine cine stie. Te poti documenta foarte usor si de pe internet. In legatura cu calugaritul. E foarte greu. Trebuie sa ai un psihic de otzel si o sa te puna la incercare prin multe probe. E frumos sa ai o familie si calugaritul inseamna sa fi mireasa Lui Dumnezeu... E greu...

| andraa009 explică:

Dupa 5 luni, azi mi-a venit, de aia ma simteam atat de rau, acum sunt mai calma si ma simt mai bine.

Multumesc pentru raspunsuri.