| anonim_4396 a întrebat:

Relatie cu o colega de clasa

Pe scurt... epic fail.
Sunt impreuna cu o colega de clasa de 3 zile amandoi fiind in clasa 12. Inainte de a fi impreuna eram destul de apropiati, ne "jucam" in pauze, nu aveam probleme in a initia orice fel de discutie cu ea (chiar si sexuale big grin ), nu aveam nicio reticenta. Stiam, banuisem ca ma place si in urma cu 3 zile am facut eu primul pas. Am intrebat-o sincer cu privire la sentimentele ei fata de mine si mi-a marturisit ca simte ceva pentru mine. De aici a inceput totul. De cand suntem impreuna parca nu mai sunt ca inainte, la scoala nu mai pot sa ma mai apropii de ea cum faceam inainte si nu inteleg de ce. Sunt foarte timid din fire si asta este prima mea relatie. Pur si simplu nu gasesc subiecte de discutie, este un fel de bariera psihologica. Si cel mai grav nu prea exista comunicare. Gandul asta ca eu sunt timid, ca nu pot reusi cu fetele si ca nu ma pot apropia ma macina de cateva zile si agraveaza situatia. Simt ca totul se duce de rapa... Am nevoie de ajutor. Am auzit multe persoane care spun ca relatiile intre colegi de clasa nu merg. Tind sa cred acest lucru.

Am nevoie de sfaturi. Cum as putea reusi in aceasta relatie?

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Hai mai mai ales ca va cunoasteti? cum e posibil sa te inhibezi, fii acelasi care erai fii tu insuti ai incredere in tine nu te mai gandi ca nu vei reusi, vezi tu felul tau de a fi a facut-o sa te aprecieze, de ce sa te schimbi? Mai ales ca-i cunosti oboceiuri, hobyuri, sentimente, tot! Ai avea ce vb cu ea la nesafrsit, cine o cunoaste mai bine ca tine? Ai incredere in tine atat! Multa bafta!

| vipande11 a răspuns:

Omul confunda sentimente de prietenie, de simpatie puternica, sau atractia fizica, cu iubirea. Deci mai bine ramaneti prieteni. Sper ca ti-am fost de folos BAFTA

| andreeapuffy a răspuns:

Sincer poate ea nu te place in sensul sa aveti o relatie poate a inteles gresit sentimentele fata de tine, de multe ori daca te intelegi bine cu un baiat/o fata acest lucru poate crea o neintelegere in legatura cu sentimentele pe care le ai fata de persoana respectiva! Dar eu cred ca genul asta de relatie nu merge dupa ce ai fost prieten bun cu ea si va intelegeati de minune! o relatie poate strica o prietenie!