| bunacefacipa a întrebat:

Rog ajutor! Peste 4 zile trebuie sa îmi vina menstruația dar astăzi am observat secreții albicioase cu sange și mă dor ovarele. Am întreținut relații sexuale neprotejate în perioada fertila fără ejaculare în interior și îmi este teama sa nu fiu insarcinata. M-au durut și sânii zilele trecute dar acum nu mă mai dor. M-am simtit si balonata. Sunt semne de aparitie a menstruației sau e posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ne ai dat un detaliu important, ce vârstă ai tu, cel mai bine mergi la un consult de specialitate ginecologic evident, de aici din fața calculatorului e greu sa ti pună cineva diagnostic, da esti sau nu, nu esti insarcinată, simptomele pe care le ai avut durerea sînilor si acea balonare pot indica si o dereglare hormonală si o pregatire a organismului tau de venirea menstruatiei, dar ca sa fii sigură si sa excluzi posibilitatea unei sarcini, (care sunt convins ca ar fi nedorită), mergi mîine dimineata la medicul de familie, cere i trimitere la ginecolog, si la o ecografie abdominală, sa vezi exact cauzele, cu trimitere de la medicul de familie nu plătesti consultatia si investigatiile, ce vârstă ai? I ti doresc multă sanatate.

| bunacefacipa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-a venit menstruația! Mulțumesc frumos oricum!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă, ai reusit sa ajungi la medic? Ce vârstă ai? Sarut mînuțele.

| Violleta2022 a răspuns:

Si noi cum am putea fii siguri ce este exact?
Daca ai avut relatii sexuale neprotejate, binenteles ca exista sansa sa ramai si insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu poate sti/ghici cat este de experimentat partenerul tau de sex si in ce masura este capabil sa isi coordoneze, controleze si sa regleze in mod perfect procesul de ejaculare. Doar cu un astfel de partener foarte experimentat poti intretine contacte sexuale neprotejate mai ales in perioada fertila a ciclului, fiindca in caz contrar formarea unei sarcini devine practic inerenta, aproape sigura dupa un anumit timp. Pentru a se putea formula un raspuns catusi de cat corect si nu doar niste simple presupuneri pe ghicite, subiective si nefondate trebuie sa fie cunoscut tipul ciclului tau menstrual, adica daca este unul REGULAT sau NEREGULAT. Neinceperea menstruatiei poate fi provocata DOAR de 2 lucruri si anume; o dereglare hormonala si atunci se produce/apare intarzierea, SAU de existenta unei sarcini. Nu exista alte motive. In cele 4 zile ramase pana la menstruatie se pot produce inca multe. Incearca sa nu te stresezi deoarece de obicei provoaca dereglari hormonale. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Eu, cred ca ai ramas gravida de la lichidul preejaculator.