| bunacefacipa a întrebat:

Am întreținut relații sexuala neprotejate fără ejaculare în vagin în ziua ovulatiei iar astăzi, cu 4 zile înaintea menstruației, am observat o scurgere albicioasa cu ceva roșu spre portocaliu pe hârtia igienica și mă dor ovarele. Zilele trecute m-au durut sânii dar acum observ ca nu mă mai dor. As putea fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

"Toanti" Gretta, nu speria fata cu prostia repetata ostentativ de tine. In cazul a circa 20-25% dintre barbati glandele Cowper nu functioneaza deci nu apare lichidul preejeculator. Iar in cazul celorlalti este falsa si neadevarata aceasta afirmatie care este rezultatul lipsei celor mai elementare cunostinte medicale. Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale sau asa numitele glande Cowper. Asa cum este produs acest lichid de glandele bulbouretrale este steril/curat fara spermatozoizi deoarece nu sunt glande comune cu cele care produc sperma. Lichidul preejeculator in anumite conditii deosebite se poate contamina prin amestecare cu resturi de sperma ramase in uretra de la o ejaculare efectuata anterior, dar numai daca nu uretra nu a fost "spalata" intre timp de urina eliminata printr-o mictiune ulterioara ejacularii. In situatia in care nu a avut loc o ejaculare de sperma in ultimele ore, lichidul preejeculator este curat steril fara spermatozoizi. Iti recomand sa citesti materiale medicale privind aceasta problema. http://www.copilul.ro/dictionar-medical/Glandele-bulbouretrale-7910.html; http://www.mymed.ro/......nale.html. In nici un material scris de un medic, cercetator sau specialist, nu vei intalni aceste aberatii sustinute doar de niste ageamii. In concluzie poti fi ferm convinsa ca nu se poate produce o sarcina prin intermediul acestui lichid care ada cum am mai spus in cazul a circa 1 din 4-5 barbati nici nu se produce. Multa sanatate!

| bunacefacipa explică (pentru corbulalbrosu):

Se pune la socoteala și faptul ca iubitul meu are un varicocel? Nu sunt 100% sigură că îi afectează fertilitatea ( nu am încercat sa facem copii), dar mă gândesc ca nici cel mai fertil barbat din lume nu e.

| bunacefacipa explică (pentru corbulalbrosu):

Mi-a venit menstruația! Mulțumesc pentru răspunsurile pertinente!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bunacefacipa):

Sa fie intr-un ceas bun, cum se spune. happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bunacefacipa):

Barbatii afectati de varicocel POT sa aiba deficiente cu privire la fertilitatea lor si din acest motiv este indicat ca ei sa-si testeze capacitatea privind reproducerea prin efectuarea unei spermograme. Materialul seminal poate fi recoltat în centrele specializate de diagnostic, în baza unei trimiteri efectuate de catre un medic androlog sau a unui medic urolog. Spermograma, analiza lichidului seminal, test de fertilitate la barbati, etc. este o analiza care permite evaluarea diferitilor indicatori calitativi si cantitativi ai spermei barbatului si ai spermatozoizilor din continutul acestuia. Spermograma este una dintre principalele metode de testare a fertilitatii barbatului si poate fi foarte utila in determinarea diverselor cauze ale infertilitatii masculine, dar rezultatele ei nu pot caracteriza intotdeauna pe deplin capacitatea barbatului de a concepe. In consecinta ar fi foarte indicat sa o faca fiindca este in favoarea lui si a voastra sa stiti care este situatia sa reala in aceasta privinta. Sanatate!

| bunacefacipa explică (pentru corbulalbrosu):

A făcut și diagnosticul a fost astenospermie, dar este o forma usoara. Mulțumesc frumos!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca ai putea fii insarcinata, odata ce ai si avut sex neprotejat in perioada ovulatiei, chiar daca nu s-a ejaculat in vagin, lichidul seminal continand sperma, te poate insemina si el.
Asteapta menstra si daca nu vine, mai asteapta inca 7 zile si abia atunci fa un test de sarcina, ca sa fii sigura daca etsi insarcinata ori ba!

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea de a fi insarcinata in aceeasi masura ca si contrariul. De obicei in zilele din preajma perioadei menstruale, adica cu cateva zile inainte si pe urma dupa, se pot produce intensificari ale secretiei vaginale. La fel si durerile ce apar la nivelul sanilor pot sa reprezinte simptome premenstruale insa acestea difera de la o femeie la alta si din acest motiv nu pot fi generalizate. Insa toate aceste aprecieri sunt doar simple presupuneri mai mult sau mai putin subiective. Este unul dintre motivele care nu permit un raspuns cert fara echivoc. Sanatate.

| bunacefacipa explică (pentru corbulalbrosu):

Aseara acea secretie si-a schimbat culoarea: a devenit maro și m-au durut ovarele foarte tare. În rest, nu mai am niciun simptom.

| Emilian65 a răspuns:

Da,din cauza lichidului preejaculator, care contine spermatozoizi viabili care pot da nastere la o sarcina nedorita.

Răspuns utilizator avertizat