| PreciousSoul a întrebat:

Sa va spun si eu idioata mea poveste. Acum 2 ani, mai exact in ianuarie 2011 am cunoscut un baiat pe internet. De atunci am vorbit intruna, dar el era la mare distanta de mine, eu in Bucuresti si el in Caransebes. El are 19 ani si eu am 16 ani. Mda, "tragicomicul" incepe de aici : nu ne-am vazut niciodata. Mereu ma mintea ca vine si dupa gasea motive. De exemplu, acum 1 an, in ianuarie 2012 a strans niste bani sa vina la mine, dar ne-am certat si a cumparat niste boxe, m-a dat pe niste chestii nenorocite. Mai trebuia sa vina si in vara si in toamna lui 2011, si in iarna lui 2012 cum am mi spus. Pe dracu`... Loc ii gasisem unde sa stea, avem un prieten comun. In vara asta l-am intrebat adevaratul motiv si a spus ca nu e asa usor sa vina si ca ii e frica de ai mei... Prietena nu are, mai multi oameni mi-au confirmat. Ba mai mult, nu a avut pana acum vreo prietena. Era foarte gelos, si vorbeam mereu cu el. Nu suporta sa nu stau cu el in fiecare zi sa vorbim la telefon sau pe Skype, se supara foarte tare. Acuma nu mai e la fel, imi spune sa gasesc pe altcineva si imi spune mereu sa ies afara. Mai nou, il deranjeaza ca vorbim mereu. Ma intreb oare ce s-a intamplat, chiar si-a gasit pe altcineva, a fost influentat de catre prieteni, s-a plictisit? Am facut sacrificii enorme ca sa vorbesc cu el, m-am certat cu ai mei, si cu majoritatea prietenilor. Toti spuneau ca isi bate joc, iar eu faceam din tantar armasar. Ma intreb daca i-a facut placere sa ma faca sa plang. reau sa nu mai vorbim, dar nu pot. Daca nu vorbesc cu el o zi, ma simt deprimata si nu am chef de nimic. Vreau si eu sa il ranesc cu aceeasi indiferenta, dar nu ma lasa inima. Ma poate ajuta cineva, va rog? Ce sa fac? Mi-am pierdut mare parte din una dintre cele mai frumoase perioade ale vietii, ca o proasta ce sunt. Si nici macar nu apreciaza tot ce am facut.

14 răspunsuri:
| がさいゆの a răspuns:

Buna.Asa sunt majoritatea baietiilor.Mai ales daca ii cunosti pe internet.Pe internet, oricine poate fi orice.Asa mi s-a intamplat si mie, dar nu o poveste de dragoste, una de prietenie.Incercam mereu sa vorbesc cu el, glumeam cu el, il ajutam la unele probleme din viata lui si el pe mine.Prietena mea cea mai buna mi-a spus ca ei ii zice ca sunt o idioata si o proasta, dar pana cand el nu mi-a spus asta, nu am fost niciodata ranita de el, pe care il credeam un prieten apropiat.Si am inceput sa plang ca proasta ca am avut incredere in cineva de pe internet.Nu incerca sa il ranesti, te va durea mai tare.Incearca sa nu il mai bagi in seama, nu mi vorbi cu el.Eu asa am trecut.Bafta! Sper ca te-am ajutat.

| Xenya a răspuns:

In primul rand imi pare rau pentru tine ca suferi si in al doilea rand trebuie sa fii tare si sa ai incredere in tine. Daca vrei sa il uiti si sa nu mai ai de aface cu el, poti sa stergi tot ce iti aduce aminte de el, pentru a nu te mai tenta sa vorbesti cu el; apoi sa incerci usor, usor sa iti revi la modul tau normal de viata.Stiu ca este greu dar sunt sigura ca vei gasi forta interioara de care ai nevoie!
Multa bafta!
P.S Este logic ca nu te merita din mai multe motive!

| NuMaContrazice a răspuns:

Pai... din tot ce am citit nu pot decat sa te sfatuiesc sa incerci in continuare sa-l uiti pentru ca nu merita sa plangi dupa el si sa fii deprimata.Incearca sa iesi pe-afara, sa te vezi cu prietenele tale si poate o sa te indragostesti de un baiat de data asta in lumea reala, nu virtuala.Tu acum vrei sa vorbesti cu el pentru ca asa te-ai obisnuit, de 2 ani incoace sa vb aproape zi de zi cu el la telefon, peste vreo 2-3 saptamani o sa-ti iasa din minte toata disperarea asta, tot ce trebuie sa faci e sa cauti pe altcineva sau sa-ti faci de lucru(asculta muzica, deseneaza, fa ce-ti place.)winking
Relatiile la distanta nu sunt posibile.

| PreciousSoul explică (pentru NuMaContrazice):

Multumesc mult pentru sfaturi, si celorlalti. O sa incerc sa trec peste. Orice parere ma ajuta... As fi vrut sa merg la un psiholog, dar nu vreau sa afle ai mei de asta

| GummitsaxXx a răspuns:

Pff. Imi cer scuze ca iti zic..Si.a batut joc de tine. Pana la 18 ani sau cat ai zis ca are sa nu aibe prietena.E prea de tot..Pana la urma vezi si mucosi de 9 ani ca au prieteni. Nu iti mai fa. Iluzii. Nu o sa va intalniti. Adica nu stiu ce sa zic.Ti.a dat web`u sau ceva..Pentru ca se poate sa. Fie si un copil de 13 ani..Sau sa fie vrunu` de 25-30 de ani. Nu stii niciodata..Pe internet...Nu te poti baza pe nimeni si nimic... Si daca chiar e.Un baiat de 18 ani. Si.a batut joc de tine. Daca nu vine sa te vada..Sau si.a gasit alta fata. Sfatu` meu e..Sa il uiti..Sa iti vezi de viata ta..Pentru ca esti tanara ai 16 ani. Viata de cluburi..Totu`. love struck Esti o pustoaica..Arati bine, esti desteapta presupun. Gasesteti un baiat din Bucuresti..Chiar nu gasesti in cat de mare e Bucuresti`u?straight face Sper ca te.am ajutat :** Puu`p:X

| Delia_Mihaela_1986 a răspuns:

Deci, mai întâi și întâi am o întrebare v-ați văzut măcar pe skype? adică mă refer dacă vorbeați cu cameră. dacă da și vedeai că îți scrie și tot felul și tot ce ai zis mai sus ori chiar te iubea și s-a plictisit și și-a găsit pe altcineva văzând că numai poate ajunge la tine. ori și-a bătut joc de tot de tine și acum s-a plictisit și de asta oh go on, însă dacă și până și prietenii îți ziceau trebuia să-i crezi. sunt prieteni totuși. adică nu prea pricep cât suflet ai pus dacă nu l-ai văzut. însă nu ar trebui să-l tratezi la fel. Părăsește-l dacă vezi că numai pune suflet!

| PreciousSoul explică (pentru Delia_Mihaela_1986):

Ne vedeam in fiecare zi aproape pe camera, la un timp.

| Eolande a răspuns:

Tot ce mai ai de facut acum este sa ii respecti dorinta, poate si-a gasit pe altcineva, dar ii e frica sa nu te raneasca si sa nu mai vorbesti cu el niciodata. Spune-i ce simti, iar daca evita sa vorbiti despre asta, gandeste-te daca mai merita cu adevarat toate eforturile tale. Gaseste alte persoane care sa ii inlocuiasca lipsa, nu mai vorbi cu el o vreme, daca mai te cauta inseamna ca totusi ii pasa macar putin de legatura dintre voi. Daca nu, nu are nici un sens sa mai insisti, ai toata viata inainte si cu siguranta va aparea cineva care sa te ajute sa treci peste.Trebuie doar sa fi deschisa si sa nu respingi oportunitatile ce vin in spre tine. Si inca ceva, nu regreta ceea ce s-a petrecut, toate vin la tine cu un motiv, poate ca nu il vezi inca dar el exista.happy

| PreciousSoul explică (pentru Eolande):

Multumesc mult pentru sfaturi. Am incercat sa rup legatura, dar el nu vrea. Si de ce naiba refuza sa vorbim daca tot nu are niciun interes pentru mine, nu stiu.

| Eolande a răspuns (pentru PreciousSoul):

Singurul motiv, ar fi ca probabil inca nu stie ce vrea exact, poate ca nu vrea sa te piarda de tot, si nu stie cum sa se exprime inca, lasa timpul sa treaca si incearca sa afli totusi care e motivul.Ai dreptul macar la o explicatie din partea lui.

| PreciousSoul explică (pentru Eolande):

Asta incerc sa fac... Doar ca sunt prea geloasa, imi e frica sa nu gaseasca alta fata si sa ma lase balta, imi e greu sa trec peste. Azi o sa mearga la nu-stiu-ce-discoteca, si aproape ca am plans de nervi. El are doar un prieten bun, si isi petrece tot timpul cu el. Cand vad ca a tot inceput sa iasa cu altii (si cam in aceeasi perioada s-a racit fata de mine si cu insistarile cu venitul), stiu ca il vor influenta in mod negativ in legatura cu mine, si poate ii vor baga si o fata pe gat, am mai vazut cazuri din astea. Poate sunt putin absurda, asta e.
Si stii ce e culmea? El a propus sa ne intalnim, la inceput, si insista mereu.

| Eolande a răspuns (pentru PreciousSoul):

E aproape normal sa se intample asta, oricat de apropiati ati fi, relatia voastra nu se petrece in realitate, atata timp cat nu va vedeti e greu sa mentii o relatie, trebuie sa fie multa incredere, dar totusi nu ajunge. Distanta e unul dintre motivele pentru care relatia vostra ar fi pusa la incercare de multe ori.Gandeste-te mai mult daca are vreun rost sa tii la cineva in care nu poti avea incredere si care nu poate fi langa tine atunci cand ai nevoie. Iar daca si lui i-ar pasa de tine ti-ar spune adevarul indiferent cat de greu i-ar fi.

| ILkeCookies a răspuns:

Asta e problema cu relatile pe internet.
Pur si simplu nu tin,nu are rost sa iti faci un iubit virtual
El te-a mintit ca tot vine,dar nu s-a intamplat
Poate el te-a mintit tot timpul,la asta te-ai gandit?
Nu vreau sa te supar acum,dar ai facut o greseala cu un iubit pe internet
Mai ales ca intre tine si el e o mare distanta
Stiu,esti ranita nu stii ce sa faci,iti vine sa te omori,dar retine:
VIATA MERGE INAINTE
el nu era,,iubirea vietii" chiar daca sa sperai
Eu iti sugerez sa nu mai ai iubiti pe internet si sa cauti un baiat pe la tine prin oras, cine stie ce gasesti si uita de nenorocitul ala care te face doar sa suferi, nu merita
SUCCES si nu esti proasta, doar ca ai fost pacalita, si mie mi s-a intamplat
Sper ca te-am ajutat big grin

| PreciousSoul explică (pentru ILkeCookies):

Am incercat sa rup legatura cu el, ieri am incercat sa fac asta. A zis ca nu vrea si sa tac... Nu inteleg de ce mai vrea sa vorbim daca nici sa ne vedem nu a vrut. sad