| MarYoBenucci a întrebat:

Sal am luat si eu sala sad intrebarea mea care ar fi (numai ce-i care au dat traseu) voi ati dat spaga la traseu? daca da catsad ce m`ati sfatui sa dau sau nu?
Mentionez ca data trecuta cand am dat traseu am condus bine si ma picat :-(
sckuze ca ma postat la dragoste & sex dar esate ce`l m`ai citit

32 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Fara bani nu rezolvi nimic in tara asta! Si eu dau de permis, martea asta am sala, apoi urmeaza traseul.Nu cunosc momentan pe nimeni cu care sa ''aranjez'' insa toti din judet aranjaza ca sa ia, serios fratilor si politistii sunt oameni vor si ei ceva salariile scad si sa aiba si ce ceva cu care sa se duca acasa! Toti vor bani! Nu se enerveaza pe tine daca ''uiti semnalizarea'' da' ii dai banutul! Banii vorbesc ca va deranjaza pe unii din voi asta e altceva.NU dai peste un om daca aranjezi, sunt care stiu sa conduca minunat si pica asta cum v-o explicati? Nu numai cine conduce bine ia, altii nu stiu sa citeasca si au permisul, de aia nu va luati, omu a luat sala inseamna ca a invatat ceva nu-i prost deci Respect!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu se da spaga la traseu, inainte mai mergea, acum te da jos din masina nici nu mai faci traseul, esti picat din start.

| xibalba a răspuns:

Ba, nu te grabi asa, stai calm, ca e vreme. Tu te ambitionezi sa iei un carnet ca sa poti conduce, dar nu vezi problema in ansamblul ei. Stii care e treaba? Cand te urci la volan esti raspunzator de viata ta, a celor care se urca cu tine in masina si a oamenilor din masinile pe langa care treci. Intelegi? Ca nu prea se vede ca intelegi acest aspect fundamental. Tu ai doar un fix: carnetul. Vad ca ai recurge si la spaga pentru el. Nu asa se face, ca si asa e tara asta plina de nedreptati si plina de din astia ca tine, care rezolva tot ce e mai dificil cu spaga. Eu zic sa pui mana pe carte si sa fii atent la tot ce ti se explica in legatura cu condusul, ca e in joc viata ta si a altora. Si cu vietile oamenilor nu glumesti

| smartalogu a răspuns:

Depinde de unde esti. Spre exemplu eu am luat si sala si traseu, in 2 randuri din prima. Pe vremea mea nu aveai voie sa dai categoriile b, c, e la rand decat daca faceai profesionala. Asa ca am dat B l-am luat din prima, fara mita fara nimic. Am dat C+E, l-am luat din prima, fara mita fara nimic. Mentionez totusi ca eu am dat de permis in Alexandria pentru ca acolo puteam. Sunt politisti care iau mita, sunt politisti care nu iau. Nu toti sunt la fel. Daca esti din Bucuresti cel mai sigur e sa impingi ceva. Pe acolo e si mita si prostia in floare (vorbesc la politisti).

| chocolatte a răspuns:

Nu da spaga la traseu ...risti sa pierzi tot de la bun inceput pentru ca nu se mai risac nimeni! Daca zici ca ai mai dat sti care sunt probele importante, pune accent pe ele si sa fi sigur pe tine nu trebuie sa se observe ca tie teama sa nu faci miscari bruste si necalculate si sa fi atent la detalii! Esti din Pitesti? Data trecuta probabil te-a picat dintr-un lucru minor care era important si la enervat la culme pe examinator! de exemplu se enerveaza daca uiti o semnalizare, daca esti prea incordat la volan, lucruri minore. Multa bafta!

| chocolatte a răspuns:

Poi. trebuie sa il iei, eu cred ca o sa ne plimbi prin Bucurestilaughingwinking cat de curand! Vad ca parerile sunt impartite insa eu nu sunt de parere ca spaga e o solutie. In primul rand dc sa dai un ban aiurea (pe criza asta) cand tu sti ca esti capabil sa iei examneul, in al doilea rand s-ar putea sa dai peste un tip super corect si sa ii sa pare o jignire spaga si sa pici din prima(parerea mea)! Daca nu te simti pregatit poti sa nu te prezinti la examen... te duci te reprogramezi si o sa castigi timp pentru ore in plus si exersezi numai ce o sa te puna examinatoru sa faci...intreaba instructorul el stie.

| kllass a răspuns:

Baaa, se da spaga la traseu. Spaga trebuie data inainte de examen niciodata lui direct.Se mai fac combinatii prin instructori dar depinde daca vrea sa se riste. E complicat, destul de complicat.Nu prea se mai risca daca nu esti recomandat de,, surse,,. Acum 7 ani pentru nevasta-mea mi-a cerut 200 de euro.

| kllass a răspuns:

Acum am citit si precizarile tale.Ai grija ca instructorul iti i-a banii spune ca te rezolva si daca tu chiar sti sa mergi ramine cu banii. Daca te pica iti baga ceva de genul... a zis ca nu sti deloc sa conduci si nu se mai baga.In mare spaga ta se imparte dar depinde de instructor.Cit vrei sa dai?

| MarYoBenucci explică:

Skz de greselile de ortografie "emotiile"laughingrolling on the floor

| MarYoBenucci explică:

Chocolatte nu sunt din pitesti. sunt din bucuresti tongue off si daca nu i`au ce fac ca de la1 am auzit ca se schimba iar intrebarile care au fost pana acumstraight face sad

| MarYoBenucci explică:

Nicolll - daca tu crezi ca e mai bine sa dai bani da, intereseaza-te vbeste cu instructor daca crezi ca asta e solutia (mersi de dsfat o sa-l i`au in considerare

| MarYoBenucci explică:

Vreau sa precizez ca nu ii dau spaga la politist direct asa cum crede toata lumea ii dau la instructor si instructoru ii da la politist asa se procedeaza sau ce`l putin asa stiu eu

| MarYoBenucci explică:

Kllass - vreau sa dau 150 de euro ...stiu ca instructorii in ziua de azi iti cer 300 de euro sa le ramana si lor 150 de auro ei spun ca dau 300 dar de fapt 150 ii i`au ei happy

| MarYoBenucci explică:

Chocolatte - crede`ma ca stiu sa merg super bine acum cateva zile am mers prin bucuresti happy i-am dat lectii la unu care avea permis de foarte putin timp am mers m`ai multi cu masina si mi-au zis si ei sa nu dau ca merg foarte bine acum imi este ca na daca dau din nou nu prea m`ai imi convine si cum am m`ai spus stiu sa merg si data trecuta am mers bine si ma picat i`a spus instructorului ca sunt cam grabit da de unde frate si instructorul care venea in urma mea a zis ca m`ai mult de atat nu se putea. dar na vor bani si de asta imi este ca daca nu dau iar pic si ce fac dupa -aia? iar dau? mi sa luat sincer sad

| MarYoBenucci explică:

Xibalba - omule politistii astia in ziua de azi te pica chiar daca sti. sa conduci sti ce i`a zis la o fata? un politist... daca nu dai bani nu te trec si asa pe fata astia sunt fomisti numai euroi au in cap gandeste`te cat i`a un politist in fiecare zi? daca dau 15 insi bani la politist o caruta de bani pe luna... dar poti sa le faci ceva? daca n`ai dovezi.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Cum a fost la traseu? Cat te-a tinut? Ce te-a pus mai exact sa faci? Ai dat in Dr Taberei sau la IORE?

| MarYoBenucci explică (pentru AllinaDaniella):

1.Cum a fost la traseu? bine...
2.Cat te-a tinut? m`au tinut cam 15-20 min. recomand sa nu te grabesti (max 30 la ora )
3.Ce te-a pus mai exact sa faci? imi spunea cu 50-100 m ex la urm intersectie faci stanga / dreapta.
4.Ai dat in Dr Taberei sau la IORE? am dat in iore... daca o sa dai in iore o sa te bage (cum ii baga mai pe multi) pe o straduta "stramta " sa te uiti atenta la semne ca acolo o sa ai cedeaza trecerea. in rest a fost totul ok. trebuie sa ai "simtul orientarii" si sa nu te pierzi.happy
multumita?

| AllinaDaniella a răspuns (pentru MarYoBenucci):

Hmm,da,mersi,eram curioasa doar. Am si eu maine traseul si 'asta sunt atat de curioasa.

| MarYoBenucci explică (pentru AllinaDaniella):

Succes
te astept cu un suc tongue

| Simonaa5 a răspuns:

Poi eu inca nu am 18 ani

dar am 2 frati mai mari care au carnet

unul a dat recent de carnet

si a dat bani la instructor

acum depinde de fiecare instructor

happy

" Emotiile astea " laughing

| rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: a răspuns:

Multi iau carnetul cu spaga! si? ce fac. omoara vieti nevinovatelaughingstai calm si pune. ti neuronii la contributie!

| nicolll a răspuns:

De ce sa dai spaga la traseu apoi doamne fereste sa dai peste un om cum mai cunosc eu multe cazuri sa il ai pe constiinta toata viata? eu am dat sala de 4 ori si orasu l-am luat din a 4 am picat de 3 ori orasu, politisti sunt f legisti si o sa til dea cand considera ca il meriti, ai vazut si u cate accidente se intampla, ce sa zic...succes, daca tu crezi ca e mai bine sa dai bani da, intereseaza-te vbeste cu instructor daca crezi ca asta e solutia

| UNHleaSHD a răspuns:

Si pina la urma cat ai dat?

| MarYoBenucci explică (pentru UNHleaSHD):

N`am mai dat nici`un ban si am luat happy

| UNHleaSHD a răspuns (pentru MarYoBenucci):

Felicitari! A cata oara? Si de unde esti? Cate puncte penalizatoare?

| MarYoBenucci explică (pentru UNHleaSHD):

A 4 oara buc cred ca nici`un punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi chestie am patit si eu, nu te descuraja, viata merge inainte, da pana vei lua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonim am luat frate de mult de aprox 4 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, poti sa si spaga daca vrei sa iei din prima, daca sti sa conduci si nu dezastruos (ca altfel nu te trece nici cu toata spaga din lume), eu am dat spaga, nu ma mandresc cu asta si am luat din prima (traseul, la sala nu am dat - nici nu ai cum). Acum se spune ca cei care dau spaga sunt inconstienti, pun viata in pericol. Eu cred ca nu toti sunt asa, poti fi o persoana seriosa in trafic, sa mai faci ore suplimentare de condus cu cineva langa tine pana inveti sa te descurci in trafic.

| o0DarKneSs0o a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, in prezent se mai accepta spagile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi instructori nici nu mai dau banii politistului o incearca asa si daca e bine isi opresc toti banii.in ziua de azi fara bani nu se mai dau permise te pica fara greseala ca asa vor ei

| bostan22 a răspuns:

Salut! Iti dau un sfat:NU DA SPAGA! Eu am luat in Iasi din prima cu Avraam(vreau sa-i multumesc pe aceasta cale ca a fost un om corect si este). Gandeste-te ca te duci cu ai tai la cumparaturi, ajungi sub tir sau intr-un copac(fereasca Dzeu, nu doresc deci nu lua in nume de rau) ai tai mor si tu traiesti,(asta in cazul in care dai spaga) cum te vei simti toata viata? STOP SPAGA! De banii aia iti iei ore/benzina si te perfectionezi 100% garantez!