| buBuzZyK a întrebat:

am o prietena de 13 ani care vrea sa isi inceapa viata sexuala cu pr ei stau de 7 luni impreuna...eu i-am spus ca la varsta ei nici nu ar trebui sa se gandeaska la asa ceva.

voi ce ziceti?big grin

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Urmările pot fi drastice.
Majoritatea celor de această vârstă sunt teribiliști, cred că viața e făcută pentru senzații tari și nu sunt în stare să își asume responsabilitatea pentru ceea ce fac. Nu sunt destul de maturi în gândire.

Poate contacta o multitudine de boli cu transmitere sexuală și chiar o sarcină (cum am spus, tineri teribiliști care nu își asumă răspunderea pentru ceea ce fac). De asemenea, riscul de a face cancer de col uterin se mărește de 9-10 ori față de o fată care își începe viața sexuală după 17 ani.

În mod sigur acel băiat o va... hai să zicem. părăsi, după ce va face sex cu ea. Ea își va pierde demnitatea ca persoană și aici pot apărea multe boli psihice, se poate ajunge și la depresie etc.

Numai un om matur în gândire își poate da seama când este pregătit și când nu pentru viața sexuală. Tinerii de 13 ani cărora le stă mintea la astfel de chestii nu sunt în nici un caz maturi în gândire. Chiar dacă ei simt că sunt pregătiți, nu sunt deloc.

Ca să nu mai vorbim de informarea completă despre tot ce înseamnă sex / viață sexuală... Și bag mâna în foc că nu au pus mâna pe o carte de anatomie în viața lor. Există oameni maturi care habar n-au ce se întâmplă cu corpul lor (ex. Femei care cred că nasc pe unde fac pipi și multe alte cazuri), dar ce să mai vorbim de copilași de 13 ani cu mintea la prostii?

Toate la timpul lor. Mai lăsați-mă cu replici din-alea de jm3k3r1 gen - viața trebuie trăită. Există o limită pentru toate, ca să îți poți trăi această viață. Altfel, nu faci decât să o distrugi.

Și mai mult mă doare când văd că, pentru unii, o fundă e mai importantă decât viața unor tineri inconștienți. Răspunsuri gen "aa pai daca se iub nu e nici o problema. funda?" sunt în floare. Ați înnebunit, oameni buni?

Baftă

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Tu i-ai spus foarte bine.Dar mi-e tare teama ca n-o sa te asculte...
Pregateste-te psihologic s-o consolezi, va avea mare nevoie de tine in scurt timp.

| MMihai a răspuns:

Arată - i de pe net ce riscuri sunt pentru femeia care avortează. Citește despre toate modalitățile de a evita o sarcină. Vezi ( teoretic ), cum este cu utilizarea asociată, a următoarelor mijloace de protecție anti sarcină : protecția biologică, burețel acid, sterilet, diafragmă, spălătură vaginală acidă etc nu doar prezervativ că astea se mai și rup. O femeie apelează la : avort la cerere, dacă nu vrea să păstreze sarcina respectivă. Ideal este să eviți sarcina. Există și riscul, că la avort să îți zgârie, taie, sau chiar să îți perforeze uterul, din greșeală, în timpul acelor manevre medicale. Din fericire, nu prea se întâmplă, la fiecare avort. Avortul este o operație cu risc mare, că nu vede ce face. Deci informează -te, până afli mai multe, despre cum se evită o sarcină, că vei avea nevoie și de asemenea cunoștințe. Dacă cunoști engleza poți căuta pe net și texte în engleză despre așa ceva. Povestește-i asteia, tot ce ai aflat despre avort, mijloace de evitare a unei sarcini, etc... că ea dacă ș-a propus să facă sex, tot va face sex și cel puțin să nu te cheme, prea repede, la botez.

| ascovit a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine. Tu ca o prietena buna, pe langa sfaturi, ar trebui sa o anunti pe mama ei, pentru ca ea este cea ce poate lua masuri in stare pentru. ca fiica ei sa fie in siguranta si sa nu cada prada.

O zi buna1

| Lummy a răspuns:

Buna! in primul rand tu nu ar trebui sa te bagi in relatia lor daca ea/el nu iti cere parerea.dar daca ei se ubesc.nu conteaza varsa, sunt fate care o fac si mai devreme.:d

| xXCrystyanXx a răspuns:

Lummy nu sunt de acord cu tine. Poate ca se iubesc, dar corpul ei nu e pregatit, inca, pentru un contact sexual.De ce crezi ca sexul, prin lege, este permis de la 18 ani? Pentru ca atunci se considera ca, corpul uman s-a dezvoltat destul, si pentru ca maturitarea mintala la fel s-a dezvoltat.

| emchristina a răspuns:

Spune-i ca n-ai bani de botezlaughing. acumaa revenind la realitate mi se pare exagerat de devreme. cati ani are prietenu-so? daca macar el e putin cu capul pe umeri o sa-i dea o palma ca sa-i vina mintea la cap. ia-o de o parte si explica-i ca nu e bine si daca se alege cu o sarcina o sa ajunga distrusa din punct de vedere psihologic. la varsta ei cel mai bine e sa continue sa se joace cu papusile. poate se crede matura da la 13 ani nu ai cum sa fi asa. nu inteleg de ce in ziua de azi tot mai multi copii renunta la copilarie pentru sex. sex-ul o sa poata face tot restul vietii dar copilaria nu mai vine niciodata inapoi. poate oricat i-ai explica no sa te asculte si tot o sa faca cum vrea ea. fi alaturi de ea si incearca so convingi pana in ultima clipa ca e prea repedeeee!

| BubulICciS a răspuns:

Spun şi eu ceva dar să nu se supere că spun lucru îsta.
este nebunăă? laughing de la vârsta asta.eu zic să şi-o
înceapă la vârsta de 23-24 de ani laughing. părerea mea.
Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine ce-ai spus tu, ești o prietenă bună! Așa că idioata de prietenă a ta să bage la cap cuvințel cu cuvințel ce a scris 7h30 acolo că fix aia voiam eu să zic. Cum se face că mi-o ia mereu înainte?