| Shukacu a întrebat:

Sall Credeti ca ma afectat cumva daca ma masturbam odata la 2 saptamana 1 luna de ceva vreme dar si cu pauze mai mari de o luna? Dar acum vreau sa ma las ca am auzit ca patesti multe. credeti ca e prea tarziu? E inspaimantator cand ma gandesc cate mi se poate intampla.Si imi piuie si urechile de multe ori.are legatura?
Ziceti-mi va rog sfaturi sa ma las de asemenea prostie.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-ai patit absolut nimic si nu e nimic inspaimanatator. masturbarea este absolut normala in adolescenta, iar ritmul in care o faci tu este normal si este parte din dezvoltarea bormala a personalitatii adolescentului. De la o masturbare in ritmul in care spui tu nu poti pati absolut nimic rau. Evident ca nu are nici o legatura cu piuitul urechilor.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sfaturi?
Autocontrol, practică un sport și o prietenă lângă tine.
Pa, pa.

| Allrc24 a răspuns:

In primul rand nu ii lua in seama pe cei care spun ca e normala.nu e absolut deloc normala.stopeaza cresterea in inaltime,are efecte negative asupra psihiciului si fizicului, devii irascibil nervos agitat, ai nuami de pierdut nimic de castigat.si cel mai important argument este acela ca masturbarea este un pacat grav.trebuie sa mergi la preot la spovedanie sa il marturisesti sa poti fi iertat.prin spovedanie poti sa te alsi, la spovedanie esti vindecat sufletese de patimi si pacate de Dumnezeu.tot se apropie postul pastelui.se fac in fiecare sambata spovedanii la biserica. trebuie sa ai vointa de fier.creierul comanda nu instinctul de inmultire. daca iti pui cv in cap aia faci si gata.trebuie sa rezisti. si crede-ma stiu cum te simti sunt baiat.

| BGI a răspuns (pentru Allrc24):

Hai ca am auzit-o si pe asta. Stopeaza cresterea in inaltime si devin irascibil, nervos si agitat. Uite de asta, ca ma masturbez, am eu aproape 1, 90m inaltime, de asta sunt eu calm, si extrem de rar nervos si agitat. Daca nu o faceam aveam 2metri? Si eram cea mai calma persoana din lume, nu? Sincer, prima parte a mesajului tau, pana sa spui ca asta e un pacat, mi se pare o ineptie totala.

| adutzwtaw98 a răspuns:

Allrc24 nu e deloc un pacat pana si preotii au copii pana la urama nu? si asta chiar este o dezvolatare normala, pentru autocontrol ca atunci cand vei fi mare sa nu sari p prima fata care o vezi sa stii sa te stapanesti

| praf a răspuns:

Ritmul in care ne-ai spus ca o faci nu are efecte adverse,este si o vorba care spune cam asa "O laba la timpul ei face cat o mie de femei",dar in cazul in care vei face exces de masturbare exista riscul sa numai simti placere cand faci sex cu o alta persoana, poti incerca orice metoda vrei tu de a oprii din masturbare dar nu vei reusii niciodata pana cand nu vei dorii acest lucru cu adevarat, pentru a iesii dintr-o dependenta iti trebuie doar ambitie si vointa!