| christ91 a întrebat:

Acum vreo 2 zile am avut parte de o veste total neasteptata, fata cu care sunt in relatie de o luna mi-a cerut o saptamana de liniste pentru a-si clarifica anumite lucruri, sentimente.Ideea e urmatoarea totul a mers foarte bine primele doua saptamani, marturisesc ca ea a vrut sa ne cunoastem, bineinteles si eu la fel, insa in ultimele doua saptamani am observat-o schimbata, la inceput am intrebat-o ce este cu ea dar nu mi-a zis ceva concret, oboseala, etc, p urma sa aflu ca inca mai tine putin la fostul ei prieten cu toate ca a mai avut prieteni intre mine si 'fostul', ceea ce nu inteleg este de ce la input totul era bine, dornica sa ne cunoastem p urma totul s-a schimbat, era mai putin comunicativa, i-am gasit niste mesaje de la el p tel ei, ea mi-a recunoscut pot sa zic k a fost sincera cu mine, ceea ce nu inteleg este urmatorul lucru daca inca mai tinea la el putin sau mai tinea de ce a acceptat sa ne sarutam, sa incepem o relatie? si a doua intrebare ar fi pe perioada asta de o saptamana desi i-a mi-a zis sa nu o sun, sa nu vorbim ca o sa ma sune ea peste cateva zile si o sa-mi spuna cum stau lucrurile ar trebui sa-i mai dau cate un mesaj, ideea este ca nu as vrea sa o pierd pe o parte ma gandesc ca daca nu-i dau si par indiferent ar putea sa ma ajute iar pe de alta parte daca nu i-as mai da nici un semn sa nu para k nu as mai vrea sa fiu cu ea desi la ultima discutie i-am zis ca nu as vrea sa o pierd, ce ma sfatuti? multumesc frumos

17 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Fii atent,incearca sa nu pari prea afectat de toata faza asta,chiar daca e un pic mai greu,te va ajuta. vorbeste frumos cu ea,insa sa nu fi insistent, sa o intrebi ce si cum, las-o un timp sa zica numai ea ce vreahappy

| christ91 explică (pentru Amelya02):

Lasa-mi si mie id-ul tau daca vrei.multumesc

| คиค a răspuns:

Bună, Cristi happy!

Situaţia pare una tipică: Tipa s-a despărţit de prieten, iar pentru a-l uita a încercat să înceapă diverse relaţii din diverse motive pe care doar ea le poate ştii, poate fi vorba de faptul că vroia să-l uite, sau să fie consolată, sau de ce nu, să-l facă gelos pe "fostul". Când el se întoarce la ea şi-o bagă puţin în seama, ea lasă totul baltă şi revine la el.
Sincer îţi spun că faza accea cu "să-şi clarifice anumite lucruri, sentimente, etc" e mai mult o scuză straight face.
Sper din suflet să mai înşel, dar de regulă aşa se întâmplă. Unele fete nu ştiu să aprecieze un băiat care pune suflet în relaţia cu ele, şi care nu vrea doar o aventură.
Totul poate depinde de mai multe chestii, părerea mea.
Vezi tu, cu tine este împreună decât de o lună, pe el îl cunoaşte de mai mult timp. Posibil să aibă multe amintiri legate de acel băiat, care probabil şi-a pus amprenta asupra întregii ei fiinţe. În momentul în care ai iubit mult de tot o persoană este foarte greu s-o uiţi, şi cu atât mai greu este să nu mai ai sentimente faţă de persoana respectivă.
Probabil că prietena ta, deşi ţine şi la tine, că altfel nu cred că vroia să vă cunoaşteţi, cu atât mai mult, să şi fiţi împreună, dar la fel de probabil este ca ea încă să-l mai iubească şi pe el.
În această săptămână garantat nu trebuie să fi prea insistent, dar nici prea indiferent sau distant.
Comunicare poate rezolva în mod neaşteptat o problemă, indiferent cât de grea ar fi. Aceasta este puterea cuvântului.
Înainte de a fi prea târziu, părerea mea este că ar trebui să-i dai un mesaj prin care să-i transmiţi toate gândurile tale. Fii direct şi încearcă să-i spui tot ceea ce gândeşti. La sfârşitul mesajului ai putea chiar s-o rogi să nu-ţi răspundă la sms până nu se termină cele 7 zile "de linişte".
Aşa, chiar şi după ce vei primii răspunsul, indiferent dacă va fi unul pozitiv sau negativ, nu vei avea regrete şi vei fi mai împăcat cu tine însuţi că ai făcut tot ce puteai.

Baftă >big grin

| christ91 explică (pentru คиค):

Multumesc in primul rand pentru raspuns,ai zis ca comunicarea poate rezolva orice problema,de comunicat am vorbit inainte sa-mi zica ca are nevoie de o pauza de o saptamana,i-am zis ca am input sa tin la ea,ca nu as vrea sa o pierd, chiar nu stiu ce sa fac sa-i mai dau cate un msj, dar ce sa-i mai spun?

| คиค a răspuns (pentru christ91):

Pentru puţin happy!
Ce să-i spui... thinking!
Asta nici eu nu prea ştiu. Tu ştii mai bine ce simţi, ce gândeşti, ce i-ai spus...
Dacă tu nu-i vei da niciun semn de viaţa în "săptămâna de linişte", posibil să interpreteze într-un mod tare greşit, şi anume faptul că ţie nu-ţi pasă deloc de ea.
Pe de altă parte, dacă îţi vei pune sentimentele pe tavă, s-ar putea să fie în dezavantajul tău, adică te vei rănii de unul singur straight face.
Încercă să fii tu însuţi. Spune-i cum au fost zilele acestea fără ea, sau spune-i, dacă şi tu ai reflectat la situaţe, la ce rezultat ai ajuns.
Alte idei chiar nu am momentan thinking
Daca mai ai nevoie de alte sugestii, eu voi încerca să te ajut cât pot happy.

P.S.: Să ne anunţi şi pe noi dacă ai reuşit să iei legătura cu eabatting eyelashes.

| christ91 explică (pentru คиค):

Lasa-mi si mie un id daca se poate, mai discutam pe mess.multumesc

| คиค a răspuns (pentru christ91):

Îmi pare rău, Cristi, dar prea obişnuiesc să-mi las ID-ul pe TPU sad.
În schimb, dacă te pot ajuta cu ceva, o voi face cu mare plăcere.
Îmi poţi trimite un mesaj pe privat, sau ai putea posta aici happy.

| angelRBD a răspuns:

Daca ea inca mai tinea la fostul cand ati inceput relatia inseamna ca a crezut ca daca e cu tine il va uita pe el iar acum si-a dat seama ca nu a reusit sa-l uite. poate simte ceva pentru amandoi dar nu stie ce sa faca.
trimite-i un buchet de flori in care sa i-i spui ca o iubesti si ca oricare ar fi decizia ei o sa o respecti si intelegi si invit-o undeva sa vorbiti sa clarificati lucrurile. daca ea va spune ca inca il mai iubeste pe fostul gandeste-te de ce ai mai vrea langa tine o fata care cand o saruti sau vorbesti cu si-l imagineaza pe el. poate acum va durea dar cu timpul tu vei uita, iar daca va spune ca vrea sa fie cu tine gandeste-te si fi atent la ea poate chiar te iubeste sau era doar obosita si se simtea sufocata.
cateodata oricat am iubi o persoana ea are nevoie de spatiul ei in care sa sta ia deciziile grele si sa se odihneasca.
ar fi mai bine sa nu-ti faci iluzi si sa rupi legatura cu ea dar incearca incercarea moarte n-are.

| Alexandru0007 a răspuns:

Mai bine o lasi sa se gandeasca cat vrea.va sti ce sa aleaga desi in general fetele cand se despart de cineva la care au tinut se mai folosesc de 2-3 baieti ca ''pansament '' pentru relatia aceea.ea are o problema, nu tu.stai linistit si asteapta doar...fii mai indiferent fata de ea si o sa isi dea seama ce a pierdut.sau poate vrea doar sa vada ce semne ii mai da fostul asa incat mai au niste lucruri de clarificat.deci concluzia e sa astepti

| christ91 explică (pentru Alexandru0007):

Alexandru,in cazul in care nu ar mai vrea sa continuam, ce ar trebui sa-i spun? am cateva lucruri in minte dar as dori si parerea ta.mersi frumos

| Angelique1 a răspuns (pentru Alexandru0007):

Sa se gandeasca? poate se,, gandeste'''sarutandu-l pe fostul si cristi o asteapta.si in timpul asta,, fostul''il mai crede si prost

| christ91 explică (pentru Angelique1):

SI tu, ce crezi ca ar trebui sa fac in perioada asta de o saptamana, pana isi aduna ea gandurile?happy

| Alexandru0007 a răspuns (pentru christ91):

Pai.ce poti sa-i spui? mai nimic.s-a folosit de tine si cam asta e. data viitoare sa-si puna ordine in ganduri si apoi sa se decida daca vrea o relatie cu cineva sau sa stabileasca de la inceput ''granitele''acestei relatii...de amicitie sau de ce-o mai fi asa incat sa nu-ti faci sperante prea mari.

| Alexandru0007 a răspuns (pentru Angelique1):

E treaba ei ce face.nu prea sunt solutii decat sa stea linistit si sa-si continue viata.va sti ea ce sa aleaga, e vina ei.nu a lui.

| Angelique1 a răspuns:

Salut,

Parerea mea e ca tu ai fost un,, pansament''cand ea suferea dupa fostul.De multe ori fostul prieten isi da seama ce a pierdut si face tot posibilul sa reia relatia, mai mult ca sigur asa a fost si in cazul tau.Asta explica pauza.Cand iubesti/tii la cineva nu faci o pauza.De unde stii tu ca in acea pauza nu se intalnea cu fostul? poate in pauza aia ea cerceta terenu cu ala si daca merge/a iar cu el iti dadea/da tie cu flit.la chestia cu,, sincera''de multe ori bagi mana in foc pentru cineva si te frigi.Eu cred ca nu te iubeste pentru ca daca te-ar iubi nu vroia o pauza.cine stie ce face in pauza aia.stiu ca o placi dar cu cat va trece timpul cu atata vei suferi mai mult.

| Ioana0000 a răspuns:

Hmm, dificila situatie...
Spune`mi te rog si ce varsta aveti, dar in special ce varsta are fata pentru a`ti da un sfat.