| anonymus_7010 a întrebat:

Salut ...am 14 ani si ma masturbez ...bine nu cu penetrare ...am citit ca poti sa nu mai faci copii daca te masturbezi de la o varsta frageda ...este adevarat? Poate masturbarea sa imi afecteze cresterea sanilor? Va multumesc si sper sa imi da-ti raspunsuri utile.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea nu te va afecta negativ in nici un mod, este normala la varsta ta atata timp cat ai maxima grija de igiena mainilor si organelor genitale.

| monyk a răspuns:

Buna, masturbarea nu iti afecteaza deloc cresterea sanilor, deci stai linistita, astea sunt mituri precum ca nu mai poti sa faci copii daca te masturbezi, este total fals, doar sa ai grija cum te masturbezi si cu ce, ca sa nu iti provoci rani...masturbarea nu este un lucru rau asa cum se zice, pentru ca asa iti descoperi corpul si mai bine te masturbezi decat sa faci sex de acum...bafta.

| Tessy a răspuns:

Nu este adevarat.Masturbarea iti da ocazia sa ajungi la orgasm sngura sau cu partenerul.Si nu iti afecteaza nici fertilitatea.Cresterea sanilor este afectata dupa ce te culci cu un baiat, pentru ca in corpul tau se produc anumiti hormoni.

Ai grija de tine!happy>big grin

| Danutz_8401 a răspuns:

Nu are nici o treaba masturbarea cu cresterea sanilor.nu ai ce sa patesti dar ai grija cu ce o faci...si nu o fa prea des... o s adevina o obisnuinta si mai tarziu. o sa-ti vina greu.crede-ma

| Tiberiu4 a răspuns:

Masturbarea la femei nu afecteaza cu nimic cine ti-a zis ca nu poti face copii Pff Stai linistina si nici la cresterea sanilor nu are nici treaba dar ai grija tot ce faci sa fie igienic sa nu te infectezi sau alte... funda big grin*:*

| RappK a răspuns:

Neah..nu are treaba masturbarea cu sanii tai:*

| ancutzasweet a răspuns:

Pai draguta..masturbeaza-te linistita e bine sa -ti cunosti punctele erogene...nu are nici o legatura cu cresterea de orice fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S=a ajuns la concluzi ca masturbarea din adolescenta nu modifica apetitul sexual vis avis de un partener, problema este ca jucariile sexuale trebuiesc foarte bine intretinute, spala-te sterilizate prin fierbere, nu le spala doar cu sapun si pus in sifonier, fierbe-le, sau pune prezervativ pe ele, pe ea.
- Este o perioada al naibii de trista pentru ca la varsta asta nu exista partener nu mai vorbesc de unul stabil, pe de alta parte problema ca parintii n-ar intelege daca ai avea unul, cum e mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minciuni. brv tie k te masturbezi, iti cunosti ft bine trupul, si o sa ai o viata sexuala excelenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, masturbarea nu iti afecteaza deloc cresterea sanilor, deci stai linistita, astea sunt mituri precum ca nu mai poti sa faci copii daca te masturbezi.
dar nu e bine sa te masturbezi la o varsta asa de frageta. 14 ani esti doar un copil
re sfatuiesc sa nu mai faci asta pe viitor, o sa ai dereglori hormonale si intarzieri al menstruatie. pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa te masturbezi si nu mai crede miturile care spun ca nu mai faci copii si ca nu iti cresc sanii etc. etc.De fapt daca te masturbezi iti cunosti mai bine trupul! Si eu o fac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic
nu ti se intampla nimic daca te masturbezi

| sandrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrra a răspuns:

Daca ai inceput asa de repede sansele sa mai faci copii sunt de 0 la 100