| Loker a întrebat:

Am o intrebare. Prima data cand un baiat face sex, poate folosi prezervativ? Prima si prima data. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da, este recomandat chiar. Reduce mult cheltuielile, fiindca daca nu foloseste prezervativ, va trebui atat el cat si partenmera sa isi faca cate un set de anlize obligatorii (recomandat de medicul de familie sau ginecolog), iar partenera sa foloseasca si o metoda contraceptiva. Cu prezervativ, transmiterea bolilor este prevenita si contraceptia asigurata

| Loker explică (pentru Brigaela):

Stiu, dar zic unii ca trebuie sa "se dea pielea peste cap" si daca e prezervativ ma gandesc ca nu se poate, din moment ce, dupa mine, prezervativul tine "pielea" fixa

| Brigaela a răspuns (pentru Loker):

Nu stiu cine zicea asta, dar esti sigur ca este medic? Cand eram eu pustoiaca, cu asta ii speriau baietii de oras pe amaratii de la tara, care nu fusesera deloc la scoala, nu stioua sa citeasca, deci nu se puteau informa si nu stiau de nici unele. Banuiesc ac in timp gluma a dat peste atatia ignoranti incat a ajuns sa fie crezuta!
Cred insa ca cand vei creste mai mare, te vei duce si tu la biblioteca sa te informezi si pe la 14 ani o sa razi de legendele astea urbane. O sa vezi ca nu conteaza daca se decloteaza sau nu, pielea peste cap nu se da (e o gluma asta, nu o lua si tu in serios). Si o sa mai vezi ca prezervativele se cumpara pe dimensiuni si iti vei cumpara prezervative suficient de largi (tinand cont de modul in care se monteaza un prezervativ) incat sa lase preputul sa se mite liber.Pe la 15-16 ani o sa incepi si sa exersez cum se monteaza un prezervativ (o sa probezi 30-40 de prezervative inainte sa il folosesti cu adevarat pe primul, asa incat sa nu risti sa se rupa fiindca l-ai pus prost) si ai sa razi de prostiile pe care le-ai crezut in copilarie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Loker):

Acei ''unii'' invocati de tine care zic ca '' trebuie sa se dea pielea peste cap", adica sa se DECALOTEZE penisul si ca acest lucru se produce doar in momentul in care este intretinut PRIMUL contact sexual, sunt niste ignoranti lipsiti de cele mai elementare informatii si cunostinte de cultura generala. Pentru cultura ta generala afla ca penisul baietilor care au deja varsta de peste 6-7 ani poate fi considerat ca fiind sanatos d.p.d.v. medical numai daca glandul (capul penisului) poate fi decalotat (belit) complet, lin, fin, usor, complet si fara durere incat glandul (capul) sa iasa complet, in intregime de sub pielea mobila, adica de sub preputiu. Orice penis al carui gland (cap) nu iese complet din preputiu (pielea mobila) dupa implinirea de catre baieti a varstei de 7-8 ani, este afectata intr-o anumita masura de FIMOZA.
Acceseaza si urmareste urmatoarele filme educationale : Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ;;; https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s;; https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek;;; https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ;;; https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I;;; https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea penisului sa fie completa, lina, fina, usoara atat instare flasca cat si in stare erecta. Baietii/barbatii care au penisul afectat de FIMOOZA nu vor putea sa intretina contacte sexuale care sa nu provoace durere sau disconfort si din acest motiv FIMOZA trebuiesa fie tratata si indepartata inca de inainte de a intretine primul contact sexual. Penisul afectat de fimoza nu se va decalota/beli indiferent daca este folosit sau nu prezervativul nici la primul contact si nici in timpul urmatoarelor acte sexuale. Pentru a nu ajunge intr-o asemenea situatie este indicat sa fii consultat de un medic urolog. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sau prezervativ femenin e bun

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nomal ca poate, e recomandat nu doar prima data!

| Violleta2022 a răspuns:

Este indicat ca baiatul sa foloseasca prezervativ ABSOLUT la fiecare partida de sex, mai ales prima data, cand se dezvirgineaza si se poate crapa un pic pielicica, avand sanse mari sa ia o boala cu tarnsmitere sexuala, din cauza ranii provocate!
Sfatul sexologilor este, sa nu ai nici o partida sexuala fara prezervativ, pentru a nu risca nimic!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este recomandat sa foloseasca prezervativ pentru a evita o eventuala imbolnavire si o eventuala sarcina.

| cyupaku a răspuns:

Este indicat, deoarece nefolosirea acestuia te poate face un tatic prematur

| AGreatMan a răspuns:

Nu vad ce l-ar impiedica pe acel baiat sa nu foloseasca prezervativ...Recomandat este sa folosesti ''protectie'' mereu, asta daca nu vrei sa te trezesti ca ai lasat o fata insarcinata sau ai luat vreo boala cu transmitere sexuala...

| welcometowonderland a răspuns:

Poate, si TREBUIE. Prezervativul nu doar ca este o metoda contraceptiva ci si evita transmiterea de boli sexuale infectioase.
Numai bine!