| RazvanCh a întrebat:

Salut, am o intrebare putin cam ciudata cred.

Am 13 ani (fac 14 in ianuarie), am 1, 74 inaltime, 67 kg cred (am multa masa musculara), si ideea e urmatoarea. Nu imi pot "beli" (nu-mi vine alt mod de expunere, penisul la maxim, adica cand nu e "sculat" il pot belii la maxim pana ii vad tot capul, dar cand e "sculat", il pot belii doar jumatate, adica ii vad doar jumatate de cap ci nu tot. ma cam deranjeaza ca am un prieten de 15 ani si e mult mai slab decat mine, are cam aceeasi inaltime ca si mine si el isi poate belii penisul la maxim. El mi-a spus ca atunci cand se masturba si-a tras tare de el pana i-a iesit de tot si a simtit o oarecare durere cateva zile si dupa l-a lasat. ideea e ca mi-e cam frica sa trag de el in jos pana iese tot ca poate ma doare prea tare. am nevoie de ajutor va rog. Lungimea penisului cand e sculat la maxim sa zic e cam de 17 cm.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat sa faci exercitii de largire a deschiderii preputiului, ori de cate ti ori se iveste posibilitatea. Cand penisul este flasc, se introduc 2 degete sub preputiu si se trage in parti cu putere pana apare durerea prea mare, cu scopul de a intinde pielea preputiului cat si inelul fibros situat in capatul extrem, cel care NU permite ca deschiderea preputiului sa devina suficient de larga. Se pot folosi unguente (Betaderm, Dermovate, Nivea), care au rolul de a inmuia pielea si a usura intinderea sa, asa cum este prezentat chiar la inceputul urmatorului film educational :
INELE DE SILICON PENTRU LARGIRE PREPUTIULUI
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Fa multe exercitii de decalotare a penisului si vei vede ca in urma acestor exercitii totul va fi ok.

| 2002mihnea2002 a răspuns:

Asa am patit si eu dar acum sunt ok, incearca sa ti-l decalotezi cand faci baie deoarece am auzit ca e mai usor sa il decalotezi in apa calda

| RazvanCh explică (pentru 2002mihnea2002):

Am incercat frate, ideea e ca atunci cand nu e "sculat" il decalotez fara nicio problema, dar cand incepe sa se "scoale" toata pielea aia se retrage si devine inapoi cum era inainte sa-l decalotez, dupa ce incerc iar sa-l decalotez (de data asta cand e "sculat") trebuie sa pun forta sa trag de piele in jos sa iasa capul afara si nu iese tot, iese decat jumate ca incepe sa ma doara putin cand trag mai tare de jumate.

| Boomboombaw a răspuns:

Dami mesaj in privat și te ajut