| Ovidiu36 a întrebat:

Salut, am o mare problema am 17 ani si de vreo trei ani ma masturbez, nu o fac in fiecare zi, o data pe saptamana, e ceva normal la varsta asta? As vrea sa ma opresc, dati-mi sfaturi ( serioase adica fara misto).

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Anormal e sa te masturbezi doar o data pe saptamana la varsta ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este sanatos si normal sa o faci din cand in cand. Daca abuzezi poti avea probleme cu: ejacularile precoce ori dezechilbre psihice, afectandu-ti viata sexuala de adult.

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Ulterior, multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata nu provoaca efecte adverse. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. S-a constatat statistic ca marea majoritate a populatiei lumii se autosatisface prin diverse procedee, fara sa fie raportate cazuri reale de afectiuni medicale sau de alta natura instalate ca o urmare directa a acestei activitati. Totusi un proverb vechi si verificat in timp zice ca ""de obicei ce-i mult strica"". Incearca sa reduci/temperezi aceasta "activitate zilnica" prin gasirea unor activitati care sa-ti ocupe mare parte din timpul tau liber. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te afecteaza din punct de vedere al sanatatii, poti continua dar sa nu exagerezi.

| vocea a răspuns:

Pai e normal ca sa te opresti trebuie sa faci sex, daca nu ai prietena mergi la prostituate, o sa iti mai astamperi aceasta sete pe care si femeile o au

| Seba2013 a răspuns:

Sfatul meu este sa controlezi tu erotismul, nu el pe tine si orice altceva care este bun, dar nu ramane la locul potrivit.
Cei care fura ii stapaneste puterea banului, se implica in iubirea lor.
Asa si tu, nu trebuie sa fii avid dupa sexualitate, nu asta este telul in viata.
Prioritatea esti tu dupa aceea placerile.
Atentie placerile iti pot cauza neliniste si probleme.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Iar puterea banului sau a erotismului nu trebuie subestimate, de aceea nu trebuie sa fii avid.
Pe cei care ii stapnaeste aviditatea nu ii mai satisfac una sau doua, ei vor senzatii.

| seth2016 a răspuns:

Poate deveni o problema doar daca o faci in alt scop decat de a obtine placere. De ex. pentru ca nu ai succes la fete.

E normal la toate varstele, cu conditia sa nu o iei pe aratura, de ex. sa te masturbezi in public.

| Ripley a răspuns:

E perfect normal. o sa te opresti cand o sa fi intr-o relatie normala in care o sa ai parte de sex regulat

| KLLO a răspuns:

Depinde, daca te uiti le pornache (inclusiv poze cu femei goale) in timp ce o faci este daunatoare mai ales daca esti virgin deoarece iti creeezi o impresie falsa tu practic faci sex cu impresiea care ti o creeeza filmul porno care este CONTRARA cu realitatea. Stiu niste studii care spun ca capacitate de concentrare creste cam cu 10 15 % daca nu faci laba, o sa eliberezi mai multi feromoni (o sa atraga fetele din jur) si o sa te comporti mai masculin nu o sa-ti mai fie frica intr o confruntare, nu o sa mai ai asa mari emotii o sa te controlezi mai bine asta deoarece nu eliberezi testosteronul prin masturbare plus sunt eliberate cele importante proteine din corp prin ejaculare, iar daca poti sa ajungi laorgasm fara sa ejaculezi atunci este cel mai bine pentru tine dar chestia asta este aproape imposibila laughing poate daca esti guru

| doctorandus a răspuns (pentru KLLO):

Comitetul premiului Nobel te asteapta sa publici care este acel feromon uman.

| ConcursOnline a răspuns:

Cred ca e o problema daca la 17 ani o faci doar o data pe saptamana.