| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Am și eu o întrebare care ma macină de mult timp.
Am 22 de ani iar iubita mea tot 22. Suntem de 11 luni împreună și nu știu cum sa-i spun ca vreau sa începem viata sexuala...
Nu e ca vreau eu sa fac sex dar îmi doresc un copil și vreau sa prind,, experienta". Vreau sa vad cu ce se mănâncă chestia asta.

Nu sunt genul care sa stea cu femei pentru corpul lor, în 11 luni nu m-am atins de ea...dar parca nu mi se pare normal sa stau asa.E ca și cum a-și fi la liceu..doar săruturi și atât parca nu e ce trebuie.

Ma grăbesc eu? E încă devreme? 11luni..sa mai astept?

Un prieten mi-a spus ca e normal sa se întâmple asta..cică iese instinctul bărbătesc din mine, nici nu știu ce sa mai cred.

El a început viata sexuala după 4 luni de relație și spune despre mine ca-s nebun și ca nu știe cum am putut sa stau atat pe uscat.

Vreau niște sfaturi va rog eu..nu contează ca sunteți tineri sau bătrâni.

■Apropo la voi cum a decurs chestia asta? După cât timp ați început viata sexuala?
Funda cel mai bun raspuns.

(Dacă sunt câteva greșeli sa știți ca e 5 dimineața nu mai corectez.)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Un copil nu se face ca sa capeti experienta.E o idee extrem de proasta.Angajeaza-te bona daca doresti experienta.

Aveti ambii o situatie fianciara stabila? Cu ce il veti creste? Stati in chirie?

Dupa 11 luni e imposibil sa cunosti un om pe deplin, asadar mai asteapta pana la casatorie. Daca faceti un copil si te loveste realitatea, ai de cand sa pleci, nu?

Iar daca ti-e rusine sa ii spui de sex atunci nu ar trebui sa faci sex.Acesta e in primul rand despre consimtamant si mai ales multa comunicare!

In locul tau as cauta sa deschid subiectul, apoi daca ea este de acord, folositi prezervativ.Sunteti prea tineri pentru a deveni parinti.Imi imaginez ca nu asta vrei sa auzi, dar asta trebuie sa auzi.Imi pare rau.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru dullcat):

Lasa ca stie dragodana ce e durerealaughing)

| Utilizator2001g a răspuns (pentru dullcat):

Mulțumesc pentru răspuns.din câte am văzut dai sfaturi foarte bune
Am văzut foarte multe sfaturi bune pe acest site care veneau de la tine
Față de Violeta care nici nu se complica și le da asa sa fie acolo. tu chiar știi sa și dai argumente
Te salut, O zi bună!

| dullcat a răspuns (pentru Utilizator2001g):

Cu placere.

Apreciez.Multumesc si eu pentru funda.

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu situ dacă sa rad sau sa plâng, vreau sa spun ca m-a luat cu leșin când am citit întrebarea. cum sa stai 11 luni la 22 ani fără sex? e perioada cea mai frumoasa a tinereții când trebuie sa străbați cât mai multe cearșafurile

| ania a răspuns:

Daca vrei sa iti incepi viata sexuala, cumperi un inel, o ceri de nevasta, daca accepta te casatoresti cu ea si se prinde singura ca vrei si sex, nici nu trebuie sa ii mai spui.Sotul, cu care eram in acelasi grup de prieteni si ne intalneam destul de des dar cu grupul nu noi doi, prima data cand m-a invitat la cofetarie m-a intrebat daca as vrea sa ne cunoastem mai bine in vederea casatoriei, eu am acceptat si am inceput sa ne vedem numai noi doi.La inceput am zis ca nevom casatori dupa 2 ani si jumatate cand ne terminam facultatea, dar dupa cateva luni in care aminceput sa ne sarutam sisa ne imbratisam, pentru era credincios si nu voia sa il suparam pe Dumnezeu prin pacatul curviei, adice sex premarital a zis ca mai bine ne casatorim mai repede si am stabilit nunta peste vreo 5 saptamani, adica la 11 luni de cand am acceptat sa ne cunoastem mai bine in vederea casatoriei.Asa actioneaza un barbat adevarat, iubitor si responsabil.

| MarianWLF a răspuns:

Copil fiecare face cand considera, dar e putin cam devreme, cat despre contactul sexual, nu e normal sa stati 11 luni impreuna fara sa vrea sa faceti dragoste, nu poti sta atat langa partenerul tau fara sa iti doresti asta, sanatos e si dupa 2-3 saptamani de relaxie daca e de comun acord, sa intretine relatii intime.
Esti sigur ca nu exista ceva probleme intre voi?

| Violleta2022 a răspuns:

Cere-o in casatorie, ca nu toate fetele sunt dispuse sa faca sex inainte de casatorie.
Poate nu este genul sa vrea acest lucru, sau poate vrea sa intre virgina in biserica, ca mireasa.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Se vede ca erai adormit.
Pai, cum ne-ai spus noua, asa spune-i si ei.Dar un pic diferit.
Incepe prin a plusa.Sarut-o.Du-ti mainile pe tot corpul ei, trage de hainele ei.
Daca te refuza, discutati. Spune-i ca o vrei.
Comunicarea este cheia.
Doamne fereste! Sa nu faci niciodata asa ceva.Sa te casatoresti cu cineva doar ca sa ai parte de sex. Daca nu va potriviti la pat? Treceti printr-un divort care este dureros sufleteste. Poate chiar veti face un copil.Atunci nu mai scapi ever de ea.

| FindMyName a răspuns:

Părerea mea, mai bine cunoașteți-vă mai mult, dați-vă timp, nu grăbiți nimic. Sau daca chiar vrei, poti vorbi cu ea despre ce simți sau ce vrei, comunicarea e importanta... ajuta mult. Împreună veți vedea ce decizii luați și ce veți face! Noi de aici nu te putem ajuta cam cu nimic, asta e strict intimitatea voastră impreuna cu alegerile

| Hypefox a răspuns:

A face sex/dragoste nu este pentru un copil. Într-adevăr cand faci trebuie sa iei si in calcul faptul ca poate sa ramana insarcinata si undeva trebuie sa fi constient de asta ca daca se va intampla, sa poti sa gestionezi situatia caci tu esti baza familiei ca si barbat.
Dar in rest sexul este un punct, din relatie, care o face sa o mentina. Voi sunteti de 11 luni impreuna. Nu ati facut nimic. Cred ca pot conclude ca sunteti amandoi virgini, sper sa nu ma insel dar daca e cazul, cum poti stii ca ea este partenera cu care vrei sa ramai pana la sf vietii daca voi nu stiti cum sunteti in punctul ala?

Sunt cazuri in care partenerii se inteleg nemaipomenit in comunicare dar din punct de vedere sexual nu sunt compatibili absolut deloc. Exemplu: el vrea oral da ea nu face ca vezi domne' e scarbos, el face tot ea doar sta, este rigida nu se misca, nu comunica, nu se excita ca e prea stresata, nu se deschide in a face mai multe chestii si sa incercati chestii noi. Adica este vorba de a oferi placere si a primi. Deja cazul vostru e fragil mai ales pozitia ta caci daca tu nu ai experienta si nu ai facut-o deja, iti este greu si tie caci nu stii cum sa o iei.

11 luni sunt chiar foarte multe, adica va cunoasteti bine, normal deja dupa 3-4 luni treaba ar fi trebuit sa inceapa cat de cat caci nu mai suntem in anii 60 ne pastram virgini o mie de ani pentru alesul. Adica la varsta pe care o aveti, pierdeti super multe. In loc sa avansati sexual, adica sa incepeti sa va cunoasteti corpul, sa-i produci placere, sa incepi sa o cunosti ceea ce ii place si invers, cum ai zis si tu, va comportati ca niste adolescenti.

Presimt ca daca ea este atat de inhibata si tot nu se lasa o data, adica ce vrea ea sa ii demonstrezi, adica o tot astepti de atata timp. Si dupa colac peste pupaza sa astepti degeaba, iti dau un exemplu:

Incepeti într-un final sa faceti sex dar ea este rigida si nu stie sa faca nimic precum si tu cum nu ai experienta undeva si tu te simti poate rusinat, etc etc, si in loc sa ajunteti sa faceti sex in adevaratul sens al cuvantului, o sa va opreasca acea rusine, inhibare, mai ales ca la inceput nu stii ce si cum. Filmele porno poate ajuta ca sa vezi anumite, pozitii, gesturi, dar sa nu crezi ca ce vezi acolo este asa si in viata reala. In realitate e si mai profund.
Acuma nu o cunosc pe ea personal dar sa speram sa fi-ti voi bine si sa ajungeti sa discutati si ea sa fie deschisa sa iti indeplineasca orice placere sexuala caci daca nu o sa ajungi într-un punct in care daca tu nu primesti ceea ce-ti doresti pentru ca e ea speriata sau nu vrea sa faca, te saturi si o sa pleci la alta care te doreste într-adevăr si vrea sa iti faca orice.

Ai intrebat: la voi cum a decurs chestia asta?

Sunt fata, nu am probleme sa discut pe tematici sexuale caci sunt chestii omenesti normale.
Cu primul meu partener sexual s-a intamplat la o jumatate de an, primul meu iubit si fix ceea ce am mentionat mai sus, ne intelegeam bine, dar sexual nu eram compatibili cu toate ca el avea experienta si eu nu. Era genul de om care era egoist si nu ma facea sa ma simt femeie deci aici a fost cazul invers, el era rigid. Iar abia acum din a 2a relatie si al 2lea partener ne intelegem din toate punctele de vedere, ce e drept e si mai mare si a trecut prin mai multe in viata si cam dupa o luna se intamplase dar nu regeret ca s-a intamplat mai repede caci cu cat inaintezi in relatie si in intimitate cu atat de simte mai bine si frumos mai ales cand ambii parteneri sunt deschisi sa-si produca placere.

Tot ce am mentionat mai sus sunt cazuri reale, unele sunt chestii traite de mine, acum tu poti sa iei orice concluzie vrei dar gandeste-te pe toate partile.

Scuza-mi romanul si sper sa te fi ajutat cumva!

| Utilizator2001g a răspuns (pentru Hypefox):

Mulțumesc..am citit tot și am luat o decizie.

| Hypefox a răspuns (pentru Utilizator2001g):

Ma bucur sa aud! Toate cele bune!