| Ema9999 a întrebat:

Am si eu o problema. Un baiat de la o alta clasa ma streseaza. Adica nu ca face prea multe, dar ma enerveaza. Toata ziua vine la noi in clasa si sta cu nu stiu ce fete cu care se stie pe acolo si toata ziua se foieste pe usa aia razand si toate cele. Eu stau in prima banca si de obicei stau rezemata de perete. Nu obisnuiesc sa ies prea mult din banca pentru ca de obicei vin colegele la mine. Insa cand stau singura, ori ascult muzica ori citesc. Daca sunt singura se trezeste sa vina si sa se puna cu coatele pe banca si sa se uite la mine. Pentru mine e o chetie destul de deranjanta si habar n-am ce sa-i spun. Apoi cand intru in clasa se pune mereu in fata usii. Adica acum nu cred ca ma place sau ceva, pentru ca e genul ala de copil cunoscut la liceu si mna. Dar ma enerveaza gesturile astea, am tot dat ochii peste cap si i-am raspuns destul de fad cand ma mai intreaba ceva. Asta foarte rar, pentru ca eu nu am vorbit cu el. Dati-mi si mie o idee cam ce se intampla ca m-am pierdut.

3 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Nu prea poti controla lucrurile care ti se intampla uneori. Posibil sa te placa, sau posibil sa-i placa atentia, asa ca se baga in seama cat mai mult, cu cine apuca. Poti incerca sa-l intrebi de ce nu te lasa-n pace, sau il poti ignora. Problema e ca niciodata nu poti sti 100% ce doreste cineva si cum o sa reactioneze daca te comporti cu el intr-un fel sau altul. Poate o sa te lase in pace, sau poate o sa te streseze si mai rau.
Daca o sa-i dai raspunsuri scurte, dar in general il lasi sa vorbeasca singur, o sa se plictiseasca si o sa plece.
Nu ai explicat totusi daca se mai comporta asa si cu alte persoane, ca daca da, atunci asa e el, ii place sa fie in centrul atentiei. Daca aceste lucuri le face doar cu tine, atunci sigur ii place de tine sau i-ai starnit interesul cumva. Poate doar ii place ca esti linistita si vrea sa te streseze (unele persoane gasesc o placere si in asta).
Eu zic sa nu-ti bati capul prea mult cu asta. Daca nu vrei sa te bage in seama incearca sa asculti muzica atunci cand vine sa vorbeasca cu tine, sau incearca sa citesti si daca insista zi ca ai de citit si nu vrei sa stai de vorba.
In general daca asta face in special cu tine, eu zic ca te place si o sa fie greu sa scapi de el usor, dar in timp o sa gaseasca el alta, in caz ca nu te considera pe tine cea mai frumoasa din scoala.
Exista carti si probabil si articole sau clipuri despre ceea ce vrei sa afli, care probabil or sa te ajute.
Daca sti engleza uite un articol http://www.wikihow.com/Get-People-to-Leave-You-Alone. Jumate din el o sa te ajute.
In general limbajul trupului ajuta. Incearca sa nu stai indreptat spre el cand vezi ca e pe langa tine (stai cu spatele sau intr-o parte), prefate ca vorbesti, sau baga in seama pe cineva cand se apropie, ca daca deja vorbesti cu colega din spate, e posibil sa nu te mai streseze.
Oricum sper sa te ajute, dar afla ca o sa dai pe viitor din ce in ce mai mult de astfel de persoane si trebuie oarecum sa te obisnuiesti si sa stii ce ai de facut.

| sofisis a răspuns:

Probabil te place.
Sau probabil ii place sa te enerveze sau sa te incurce.
Lumea mai face lucruri si fara un motiv anume sau serios. I-ai gesturile ca atare si treci peste. Daca te deranjeaza foarte tare treaba, intreaba-l ce vrea de la viata ta de se tot baga in seama cu tine.