| anonim_4396 a întrebat:

Salut, an 21 de ani si sunt inca virgin. Cum as putea sa scap odata pentru todeauna de timiditate si sa imi fac o prietena?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Salut mariachiband,

Da, o mare problema a oamenilor timizi este sa intre in relatie cu altul si sa aiba o relatie intima. O fac cu intarziere fata de ceilalti si depun mai mult efort decat ei. Ar trebui sa stii ca aproape jumatate din oamenii de pe glob sunt timizi intr-o mai mare sau mai mica masura. Mai trebuie sa stii ca timiditatea dispare dupa ce te-ai angajat intr-o relatie cu o fata, nu inainte.

Incearca asta:

Ai tendinta sa te compari in special cu tinerii de varsta ta care au succes? Un prim pas este sa incepi sa te uiti la ceilalti care sunt alcatuiesc marea masa si care au mai mult sau mai putin aceiasi problema ca tine. Compara-te cu ei, nu cu cei putini. Cel mai bine ar fi sa te compari cu alti tineri timizi, asa cum esti tu.

Al doilea pas este sa-ti muti atentia de la tine si sa o indrepti asupra celor din jurul tau. Cum procedezi cand te duci la o petrecere? Incearca altceva: Ofera-te sa-l ajuti pe cel care organizeaza petrecerea (cumparaturi, whatever), fii acolo inainte sa inceapa, deschide-le usa invitatilor si ai un prim contact cu ei.

Ai organizat tu o petrecere? Poti sa o organizezi si la altcineva acasa daca la tine e prea putin loc. Sau invita baieti si fete la tine acasa pentru altceva: film, barfa, mai stiu eu ce. E ocazia perfecta sa te ocupi de ei sa se simta bine si sa-ti muti atentia de la tine.

Cand intri in vorba cu o fata / fete cauta sa nu indrepti atentia asupra ta. Asculta cu atentie ce se vorbeste si amesteca-te in vorba fara sa aduci vorba de tine. Nu fa pe interesantul. Secretul este sa fii interesat de subiect, de ceilalti. Asteapta o pauza ca sa intri in vorba. Opreste-te daca a intrat altcineva peste tine. Daca nu stii ce sa spui pune o intrebare: Ce crezi tu ca... nu stiu ce.

Al treilea pas este sa te obisnuiesti sa ai esecuri. Nu toti oamenii o sa te placa, nu toate fetele o sa-ti zambeasca. Asta e valabil pentru oricine. Nu se intampla doar timizilor. Ai o alta ocazie sa muti atentia de la tine la celalalt. Gandeste-te de ce ai avut un esec, de ce nu te-a bagat o fata in seama. Nu a inteles ce ai spus? E obosita? Nu are chef? Are alta parere?

Succes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti faci curaj singur, daca nu vrei sa fii virgin si la 40 de ani!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu scapi aşa uşor de timiditate.
Nu există "odată şi pentru totdeauna"

| Nimeni10 a răspuns:

Toate la timpul lor.

| Slayzor a răspuns:

Cel mai simplu e sa te impaci cu ideea, eu asa am facut si sunt in aceeasi situatie ca tine (in afara de faptul ca eu am doar 19 ani)

| Sticluta a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu fete pe Facebook si apoi si in realitate