| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ați fi de acord cu interzicerea pornografiei?

Având in vedere că e dăunătoare (mai ales copiilor care au acces liber la ea), provoacă dependența și în cele mai multe cazuri femeia este prezentată ca un obiect sexual lipsit de valoare.

16 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Si zaharul provoaca dependenta si are tot felul de efecte care ne omoara.

Interzicem si dulciurile?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar creste numarul de violuri... pffff. Ireal ar fi.

Pornografia e oricum interzisa minorilor.

| RAY a răspuns:

Multe femei si sunt doar obiecte sexuale,desi se reflecta realitatea,pentru ca asa am evoluat barbatul oferea hrana iar femeia sex, legat de pornografie e nevoie de educatie sexuala nu de privit actul sexual, ma refer pentru adolecenti, pentru noi restul e cv bun, gratis ca sexu costa bani, indiferent cum costa

| mihai69 a răspuns:

Nu. Aș fi mai degrabă de acord cu ore obligatorii de educație sexuală în școli și licee.
Chestiile interzise mai mult atrag. Vezi prohibiția din SUA - toată lumea bea, deși era ilegal.

| doctorandus a răspuns:

Dap, parerea mea (strict a mea) e ca adictie de porno=efectul nocebo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, ce duma. E interzisa sub 18 ani, corect? Daca copiii au acces "liber" la ea de vina sunt parintii, nu cei care o produc. La fel si cu alcoolul/tigarile. As prefera sa fie alea regularizate mult mai drastic mai intii deci sa se ia cineva de pasarici... happy

| Freya1 a răspuns:

Poate nu au cum sa le interzică toatal, dar se poate face in asa fel incat părinți sau cei care produc astfel de site-uri si filme sa nu permită accesul copiilor.Plus de asta, ar fi ok sa fie filme normale. Ceia ce ar trebui interzis in filmele porno ar fi pedofilia, zoofilia, incestul si cele sado.Pentru ca sunt oameni adulti ce au probleme psihice sau de alta natura si iau exemple proaste.

| LoveSleep a răspuns:

Da. Interzisă. Și filtre. Și neaparat mers la biserică.
Și la 13 ani când Maria, fiica preotului, vede primul penis, crede că e acadea. La 14 ani e mamă.
Dar educația sexuală e păcat.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu sunt de acord, eu cu ce mai clatesc ochii?winking
laughing
''și în cele mai multe cazuri femeia este prezentată ca un obiect sexual lipsit de valoare.''
Da, siiiiiiiiiigurwinking

| doctorandus a răspuns (pentru alina2k18):

Mi-am dat si eu cu parerea la topicul asta. Citeste celalalt mesaj al meu. De obicei eu nu exprim pareri personale pe subiectele stiintifice.

| Goete a răspuns:

Nu te mai uita la porno sibtema e rezolvata. De ce vrei tu sa decizi ce fac altii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un fel da, as fi de acord cu interzicerea ei. Cam din aceleasi motive descrise de tine. Dar, pana la urma, cam fiecare este liber sa faca ce vrea. Asta pana intr-un anumit punct.
Si nu prea cred ca interzicerea pornografiei ar face cine stie ce diferenta, in cazul unora.

| Dragosdoar a răspuns:

Sunt de acord cu un filtru mai bun de protectie pentru minori, de exemplu, as cere date de pe cardul bancar.nu vreau sa spun ca as taxao doar ca sa intri pe un site porno, dar trebuie sa fie ceva cu care demosntrezi ca esti adult

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna! Eu personal nu sunt de acord. O sa-ti dau si argumente:
Este daunatoare intr-adevar pentru copii, deoarece ei nu au cunostinte de educatie sexuala si in plus, sunt lasati de parinti cu tableta si telefon in mana de la 3 ani.
Pentru adulti pornografia este chiar benefica deoarece este un stimulent care te ajuta sa ai orgasm. Adica sa elimini anumite substante pe care este foarte bine sa le elimini, ca de exemplu oxitocina, un hormon responsabil cu crearea unei legături emoţionale între parteneri.
Eu nu cred ca filmele porno provoaca dependenta, cred in schimb ca orgasmul provoaca asta, este dovedit medical ca in momentul cand avem orgasm corpul nostru elimina dopamină, hormonul plăcerii, care ne face să ne dorim, din nou, acea experienţă.
Te pup

| 70gabriela70 a răspuns (pentru 70gabriela70):

A! Legat de faptul ca femeia este prezentată ca un obiect sexual lipsit de valoare, este adevarat si trist. Dar asta nu inseamna ca trebuie interzisa pornografia. Pana la urma ai mii de optiuni de videoclipuri, alegi ce te face sa te simti confortabil.

| doctorandus a răspuns (pentru 70gabriela70):

Exista si pornografie lesbian-feminista.