| anonim997 a întrebat:

Care ar fi sansa ca prietena mea sa ramana insarcinata, daca ..am facut sex neprotejat si nu am ejacuat in ea.a urmat o pauza de 20-30 minute, m-am sters si am facut-o iar? Se poate sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| NicoletaSimina a răspuns:

Aoleu,mergi cu ea la ginecolog si sa discutati, apoi sa-i prescrie un tratament.Sigur ii va spune sa mearga la farmacie ca sa cumpere una dintre cele 3 tipuri pilule de-a doua zi.Prima este Escapelle, este o singura pastila care se ia in maxim 72 de ore (3 zile), indicat este sa ia maxim dupa 24 de ore, sau macar dupa 12 ore de la contactul intim).Eu am luat-o dupa 17 ore de la contactul intim.Ea poate avea si reactii adverse, precum:stare de rau (greata); unele sangerari neregulate pana la urmatoarea menstruatie; ar putea avea dureri de burta; oboseala; dureri de cap; ameteli.Se poate intampla ca iubita ta sa nu aiba nicio reactie adversa.In cazul in care o varsa dupa 3 ore, trebuie sa mearga urgent la farmacie pentru a luat un alt comprimat.A doua pilula este Postinor, care trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul. Iubita ta poate sa ramana insarcinata, mai ales daca este deja in perioada de ovulatie. Sfatul meu este sa faceti protejat pentru a va feri de o eventuala sarcina! Anticonceptionalele, daca nu sunt luate la aceeasi ora, a ramane insarcinata! Lichidul preejaculator (seminal) continu o cantitate mica de sperma, chiar daca aplicati tehnica "retragerea coitului".Cea mai eficienta pastila este Escapelle. Sper ca te-am ajutat!

| anonim997 explică (pentru NicoletaSimina):

Multumesc, o sa merg sa cumpar una. Daca se ia in primele 72 de ore isi face efectul?

| NicoletaSimina a răspuns (pentru anonim997):

Ati facut-o ieri? Daca da, ar trebui luat masuri chiar de pe acum, dar e cam tarziu sa mai mergeti la ginecologie...Cu cat esteluata mai repede, cu atat sansele de a ramane insarcinata sunt mai mici! Inainte de a lua pastila respectiva, fata trebuie sa manance bine, si apoi sa ia o pastila antivomitiva, ca sa nu o verse.Cand va lua pastila antivomitiva 30 de minute trebuie sa-si faca efectul, sau maxim dupa 10 minute se poate lua pilula respectiva.Escapelle poate costa 60 de lei.In cazul in care va hotarati sa mergeti sa o cumparati, cereti totodata si sfatul farmacistului, spuneti-i cate ore au trecut de la ultimul contact sexual. Daca ati facut-o astazi, mergeti direct la ginecologie, si ceret-i sfatul ginecologului.Pe baza a ceea ce va prescrie dumnealui, trebuie sa luati.Eu doar v-am dat un sfat! Dupa ce fata a luat acea pilula de-a doua zi, trebuie sa mearga dupa 2 zile la ginecologie din nou, ca domnul ginecolog sa vada starea ei. Urmatoarea menstruatie ii poate intarzia, daca ea il are regulat, cateva luni pana ce dispar toti acei hormoni care i-au dat organismul peste cap, ciclul ei va fi unul neregulat! Fundita?

| anonim997 explică (pentru NicoletaSimina):

Ultimul contact a fost aseara dupa ora 2. O sa merg sa iau o pilula de a 2 a zi. Si sper sa fie bine. Multumesc pentru timp si sfatul acordat, bineinteles ca funda!

| NicoletaSimina a răspuns (pentru anonim997):

Aoleu,mergi acum si ia-o! Nu mai este timp, grabeste-te! De ce crezi ca Escapelle este numita "pilula de-a doua zi"? In urmatoarele zile, mergeti la un control ginecologic.Cu cat este mai repede luata, cu atat sansele sunt mai benefice!

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Mai fetita, opreste-te sa mai dai sfaturi ginecologice cand tu insati ai doar 18 ani si acum 1 saptamana puneai intrebari pe aici daca esti ori nu insarcianta, pentru ca ti-ai inceput viata sexuala.
Nu mai pune in pericol viata oamenilor dand sfaturi anapoda!

| NicoletaSimina a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu pun pe nimeni in pericol.Si apropo, am 19 ani.Am fost in aceasta situatie, dar am luat acea pilula la timp, pentru ca eram in perioada fertila, iar alta solutie nu am avut! Nu sunt insarcinata, stai linistita!

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Avem medici si medic ginecolog pe site si nu este cazul sa dai sfaturi daca nu stii, pentru ca pui viata omului in pericol.
Pastila de a doua zi nu este indicata in orice situatie!
Nu poti sa-i spui sa fuga la farmacie sa ia repede pastila, pentru ca s-a putea foarte bine sa nu fie nevoie sa ia acea pastila, daca nu este in perioada fertila. Pastila aia, fiind o bomba hormonala care ii poate da tot sistemul hormonal si endocrin peste cat, pe o perioada scurta de vreme (daca persoana este sanataosa) sau pe o perioada flunga de vreme (daca persoana respectiva are deja probleme hormonale).
Nu are importanta ca ai 18 ani sau 19, esti total lipsita de experinta sexuala.

Vezi ca sunt alte sectiuni mai pentru varsta ta si celor mai mici ca tine, unde ete-ai putea implica si ajuta, lasand problemele de Sanatate celor calificati sau cu mult mai multa experinta decat tine.

| NicoletaSimina a răspuns (pentru Violleta2022):

Fata,am zis in cazul in care fata este in perioada fertila ar fi nevoie!

| NicoletaSimina a răspuns (pentru Violleta2022):

De parca tu esti mai breaza!

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse foarte mari DOAR daca fata era in perioada fertila!
Nu luati nici o pastila inainte de a calcula perioada ei fertila, pentru ca pastila aia este o bomba hormonala care face mai mult rau, decat bine, pentru urmatoarele 3-6 luni.

| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina se poate forma NUMAI dar NUMAI in cazul in care sexul a fost intretinut intr-una dintre cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE. In nici un caz NU SE FOLOSESTE pastila de a 2-a zi FARA INDICATIA EXPRESA a unui medic ginecolog. Folosirea pastilei de a 2-a zi DUPA URECHE sau DIN AUZITE sau la sfatul unei prietene cunostinte, reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE si IMBECILITATE mai ales in cazul in care folosirea ei este INUTILA. Singurul lucru care trebuie stiut si/sau cunoscut cu maxima precizie este in ce moment al ciclului menstrual a avut loc contactul sexual. In afara PERIOADEI FERTILE formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar daca sperma a ajuns in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada fertila, cu siguranta a ramas grvida.

| kandaraki a răspuns:

Nu lua nici o pastila, nu e insarcinata!
spermatozoizii mor in aer dupa maxim 1 minut!
relax!

| NicoletaSimina a răspuns:

Inca ceva ce trebuie amintit, daca va hotarati sa cumparati aceasta pastila, apoi sa mergeti la un control ginecologic.Sau daca actul a avut loc astazi, este mai ok sa mergeti prima data la un consult ginecologic, abia dupa s-a luat exact ce va prescrie dumnealui. Intrebati-l pe domnul ginecolog daca aveti nelamuriri cu privire la aceasta pastila.Din surse sigure, aceasta pilula se ia numai de 2 ori pe an, pauza fiind de 6 luni.Aceste pilule nu sunt bomboane.Sunt "bombe hormonale"!

| NicoletaSimina a răspuns:

Uitasem sa te intreb, era pe ciclu iubita ta cand ai facut-o?

| NicoletaSimina a răspuns:

Nu conteaza in ce moment al zilei,indiferent ca este in perioada lunara, la ovulatie, sau in afara ambelor, va rog foarte mult, folositi prezervativul.Este cel mai eficient! sad

| NicoletaSimina a răspuns:

Am aflat ca exista si pastila de-a 5a zi "EllaOne"care este exact la fel de eficienta si daca este folosita in primele 24 de ore, sau dupa trecerea a 4 zile caz in care este folosit dupa 96-120 de ore. Din acest motiv INTOTDEAUNA se merge prima data la medic pentru a nu ajunge in situatia ca 3 din 4 pastile contraceptive sa fie folosite ABSOLUT INUTIL dar cu urmari dintre cele mai neplacute si de lunga durata INTOTDEAUNA. O SARCINA SE POATE PRODUCE NUMAI PE PARCURSUL A 3 MAXIM 5 ZILE din totalul de 27-29 de zile ale ciclului menstrual deci cam in 11% - 16% totalul de 100% al celor 28 de zile.Aceste informatii le-am aflat de la un medic!

| NicoletaSimina a răspuns:

V-ati rezolvat problema?

| anonim997 explică (pentru NicoletaSimina):

Da, am rezolvat problema! Multumesc tuturor pentru timpul si raspunsurile acordate!