| 4YOU4 a întrebat:

Care e treaba cu ovulele spermigene? As dori niste raspunsuri mai complexe. Multumesc!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un spermicid, consultă prospectul pentru lămuriri suplimentare.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!

Deci, doar 2-5 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!

Totuşi, au unele "DEZAVANTAJE" în privinţa folosirii CORECTE - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/pharmatex-ovule-vag_8228

http://www.medipedia.ro/......EPT-M.aspx

http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4218_25.02.04.pdf?anmPage=1276&ID=25527

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se comercializeaza 2 marci de ovule spermigene si anume Pharmatex si ContraceptM.Folosite conform instructiunilor de utilizare asigura o protectie similara cu prezervtivele adica peste 95%. Utilizarea lor se face asa cum a scris si Mirke insa pe langa rolul de protectie au si un rol de lubrefiere. Ceea ce este IMPORTANT de subliniat substanta activa care are rolul de a omora spermatozoizii isi pierde complet calitatile si devine ineficienta in contact cu sapunul.Din acest motiv aceea ESTE INTERZISA folosirea sapunului si a gelurilor pentru toaletarea zonei genitale inainte de folosirea produsului. Se permite doar spalarea cu apa simpla inainte daca este nevoie iar intre 2 sau mai multe reprize se folosesc doar servetele de hartie simple pentru toaletarea sau stergerea lichidelor ce se pot scurge din vagin.

| corbulalbrosu a răspuns:

Eu le folosesc de mai multi ani, practic de cand sunt comercializate si sunt foarte multumit deoarece nu am avut nici un fel de probleme.Te sfatuiesc ca in cele 6-7 zile ale perioadei fertile ori sa te abtii sa ejaculezi in vagin, ori sa folosesti prezervativul ca protectie suplimentara.

| DonaldTrump a răspuns:

Sunt ovulele alea care apar cand te masturbezi intens cu bucata de gard, poate ramai insarcinata. nu uita ca sa previ viitoarea sarcina trebuie sa iti introduci un sapun in anus si sa numeri pana la 3.

| Mirke a răspuns (pentru DonaldTrump):

Ai uitat sa zici sa se dea de 3 ori peste cap si sa zica peshte, broasca, sarma noua, babele se oua! ZAU

| Mirke a răspuns:

Unde le-ai intalnit? iti spun de acum ca nu sunt de mancare!

Folosiţi un ovul înainte de fiecare act sexual, introduceţi-l cu degetul arătător cât mai adânc în vagin (este bine să staţi în poziţia culcat când faceţi aceasta). Ovulul se dizolvă în 5 (cinci) minute şi vă protejează timp de 4 ore. În caz de un nou contact sexual introduceţi un nou ovul.