| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma masturbez astazi este un pacat? Sau toate zvonurile nu sunt adevarate.
Funda!

Răspuns Câştigător
| z99fun a răspuns:

Nu, nu e pacat. Nu faci niciun rau nimanui. Pacat e cand faci rau cuiva. Si credinta e in suflet si in faptele bune pe care le faci.

| Seba2013 a răspuns (pentru z99fun):

Baiete raul acesta poate insemna si necorectitudine.
Dumnezeu afirma clar ca vointa lui este sa ajungem corecti la casatorie, in sensul relatiilor sexuale.
Deci daca a creat ordinea asta, trebuie respectata, daca esti credincios!
Daca transgresezi ordinea, ajungi destrabalat, desfranat, iar instinctele se dezorganizeaza.
Stim foarte bine ca la cei bolnavi de stres, instinctul acesta s-a dezorganizat.
Nu esti corect daca poftesti si iti faci laba, la ceva ce te insala, sau nu iti este permis.
1 Curva te insala, iar daca iti faci laba insemna ca ii aprobi conduita.
2 Daca iti faci laba la o femeie decenta, nu este --corect--- "IN INIMA TA", pentru ca nu ai consimtamantul.
Dumnezeul acesta este si cel al corectitudinii, iar lucrul acesta trebuie sa il demonstrezi atat cu fapte cat si cu inima.

| floringabor a răspuns (pentru Seba2013):

Bine spus

28 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ești credincios cu adevărat, da. Și nu doar azi, ci întotdeauna.
Dar în acest caz, când vei ajunge acolo „jos", vei fi uimit să găsești acolo pentru același motiv cam pe toată lumea.

| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, ai afirmat o teorie paranoida a conspiratiei.

Referitor la ce zic aia despre ce-au patit dupa ce s-au masturbat: http://ro.wikipedia.org/wiki/Post_hoc_ergo_propter_hoc

Varianta umoristica: http://www.youtube.com/watch?v=3xD80XZ2U-8

E ca si cum ai stabili ca 95% din bolnavii de cancer au mancat paine aproape-n fiecare zi si ai pretinde ca de aici rezulta ca cei care mananca paine fac cancer.

| doctorandus a răspuns:

70% din femeile si barbatii casatoriti se masturbeaza cel putin ocazional. Sursa: http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf

| doctorandus a răspuns:

Apelul la autoritatea unui profesor universitar de medicina/psihologie sa-ti explice ce considera in mod consensual medicii/psihologii despre masturbare nu este un sofism. La fel cum nu este gresit sa inveti teoria relativitatii de la un profesor universitar de fizica.

| doctorandus a răspuns:

Vezi ca am raspuns deja la chestia cu apelul la autoritate.

| doctorandus a răspuns:

Paranoicilor li se pare ca cei care nu le impartasesc delirul sunt prea prosti pentru a intelege realitatea, manipulati, spalati pe creier sau platiti sa scrie neadevaruri (vezi ce-ai scris tu insuti mai-nainte).

| Emilian65 a răspuns:

Da este mare pacat sa te masturbezi in saptamana mare. In aceasta situatie nu te poti spovedi la biserica si nici preotul nu te impartasi

| Oana92 a răspuns:

Teoretic masturbarea e pacat, indiferent de zi si ora. Acum depinde de tine daca amesteci sexul cu credinta...

| Oana92 a răspuns:

Pacatosule! Vei arde in Iad! laughing

| DryIce a răspuns (pentru Oana92):

Tie ciuda Oana?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Oana92):

L-ai dezorientat si mai mult -_-

| Oana92 a răspuns (pentru DryIce):

De ce te bagi in discutie? Vorbeam cu Krakilla, nu cu tine...

| DryIce a răspuns (pentru Oana92):

devil

| Seba2013 a răspuns:

Alexander97, ce mi-a raspuns acel doctorandus, vorbesti cu el pe privat?
Iluzoricul nu a raspuns nimic, pentru ca aberantii nu au treaba cu realitatea.
Atata timp cat el apeleaza la cutare "maestru" ci nu la argumente logice, postarile lui sunt argumentum ad verecundiam.
Faptul ca x spune ceva, nu este garantie ca ceea ce spune este adevarat.
Arumentele logice sunt proba care demonstreaza adevarul... nu ceea ce afirma maestrul cutare!

Maestrii lui stiu sa faca doar declaratii, dar logica nema.
Iar la o discutie cu argumente logice se dovedesc a fi pseudostiintifici.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. Doctorandus:
Atat timp cat tu vii cu copy paste, nu putem sa gandim mai mult despre tine, doar ca esti un propagandist.

Ai consultat unele declaratii, si gata esti ingamfat.
Dar cunostinte despre anatomia sexualitatii nu ai citit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...am uitat si rufele in masina de spalat!

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Csf n-ai csf.

Daca ti post da!

Răspuns utilizator avertizat
| floringabor a răspuns:

Orice sex care se face altcumva decat intre sot si sotie este pacat caci Dumnezeu a lasat sexul sa fie doar intre sot si sotie

| floringabor a răspuns:

Daca iti faci singur laba este pacat: "Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie si o pofteste (se gandeste sa faca sex cu ea), a si preacurvit cu ea in inima lui. (Matei 5:28)" Asta bineinteles daca femeia la care te gandesti nu este nevasta ta. Sa iti faca nevasta laba nu este pacat: "Barbatul nu este (sa nu fie) stapan pe trupul lui ci nevasta (1 Corinteni 7:4)" In acest verset bineinteles ca se refera la penis. Deci daca nevasta trebuie sa fie stapana pe penisul barbatului, asta inseamna ca se poate juca cu penisul barbatului cum ea isi doreste

| RainbowSunshine a răspuns:

Masturbarea in general e un pacat. mai ales acum! NU o mai fa!

| Tanase_Diana_1992 a răspuns:

Daca esti ortodox este pacat. Daca esti alta religie nu ma pricep.

| florinmihalache a răspuns:

In credinta crestin-ortodoxa, masturbarea intra la preacurvie, deci este tot un pacat, dar pana la urma faci ce simti