| brbr a întrebat:

Salut! Prietenei mele ii intarzie ciclul menstrual de 5 zile iar noi facem sex doar protejat. Imi puteti spune va rog din ce cauza se intampla asta? Tin sa mentionez ca ciclul menstrual e neregulat iar viata sexuala am inceput-o acum 3 luni.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual are caracteristica de a fi mereu NEREGULAT, asta inseamna ca de fiecare data are o lungime ca numar de zile diferita (cand mai mica cand mai mare) si din acest motiv si imposibila de a fi anticipata data la care se va termina ciclul menstrual si se va produce un menstruatie. In aceasta situatie este cu totul impropriu sa fie folosit cuvantul ''intarziere'' fiindca si in cazul actualului ciclu menstrual este de fapt vorbe de un ciclu ''prelungit'' comparativ cu un alt ciclu care a fost mai scurt.
In astfel de situatii este indicat si recomandat ca intotdeauna toate actele sexuale sa fie intretinute doar protejat pentru a evita aparitia unei sarcini nedorite, neprogramate. Multa sanatate!

| brbr explică (pentru corbulalbrosu):

Sper sa fie totul in ordine, ne facem griji? multumim!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca faceti sex doar protejat, nu poate sa fie gravida. Intatzierea de care vorbesti este din alte cauze. Pentru a va linisti daca este sau nu gravida consultati un medic ginecolog.