| coadadematura a întrebat:

Salut,sunt baiat si am 16 ani si jumatate, 1.70 m si 67 kg. Este normal ca la varsta mea penisul in stare flasca(adica normala) sa aiba 4-5 cm si in stare erecta sa aiba 12 cm, iar in grosime sa fie de 5 cm(cand e in stare erecta)? Este mic/mediu/mare? Pana la ce ani imi va putea creste penisul? Credeti ca va mai creste? Sunt foarte complexat pe tema asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Nu exista nicio legatura intre inaltimea si greutatea corpului si dimensiunea penisului ca lungime si grosime.
2.) Nu are absolut nicio relevanta sau vreo importanta care este marimea, forma si/sau aspectul penisului aflat in starea sa naturala, normala adica in stare flasca.
3.) In cazul in care intrarea in pubertate s-a facut la varsta de 10-11 ani in acel caz dezvoltarea cresterea si maturizarea completa si deplina a penisului se termina in juurul varstei de 16 ani. Doar daca intrarea in pubertate s-a produs tardiv/cu intarziere numai in acel caz cresterea penisului de termina si definitiveaza in jurul varstei de 18 ani (+/- 1 an)
4.) Cu un penis de doar 12 cm lungime au devenit atat soti cat si tati un numar foarte mare de barbati. big grin
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pînă la 18 ani creste.

| SupMates a răspuns:

Eu la 16 ani il aveam de 13 si la 17 il am de 14 spre 15 posibil tongue
E timp tongue
Si de nu, fi fericit ca il ai happy
Peace :3

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Salut, am 15 ani, si cam aceeasi problema. Daca se poate numi o ‘problema’. Este complet normal ca penisul neerect sa nu fie la fel de mare/gros/tare ca in stare erecta. Penisul este mic/mare doar daca tu il consideri asa. O femeie nu va fi niciodata satisfacuta de un penis, in comparatie cu un vibrator. Este normal ca la orice varsta sa fie mai mic penisul cand nu este erect. El nu o sa mai prea creasca, la varsta asta cresterea se cam opreste.

| RăducanuConstantin1 a răspuns:

Salut si eu am acceasi problema ca si tine.Am 16 ani si penisul meu are 12 cm in erectie iar in stare fleasca are 3 cm.....asa ca nu esti singurul cu problema asta happy Si pensinul se dezvolta pana la 16 ani sad

| coadadematura explică (pentru RăducanuConstantin1):

Doar pana la 16? Vai de pl...

| coadadematura explică (pentru RăducanuConstantin1):

Doar pana la 16? Vai de pl.