| Mihail69 a întrebat:

Am 15 ani si ma confrunt cu o problema mare. Am cateva cosuri pe fata dar si cateva puncte rosii de la ele. Cum fac sa scap de cosuri intr-un mod rapid si eficient. Mentionez ca nu vreau sa folosesc fond de ten si parintii imi zic ca sunt prea mica ca sa ma duc la dermatolog.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai au dreptate, fondul de ten NU se pune niciodata pe un ten acneic si in nici un caz nu-i recomandat copiilor, ci femeilor de PESTE 40 de ani.
In cazul tau, recoamand spalatul cu apa calda si sapun pe fata, amestecat cu malai, care iti curata fata in profunzime, eliminand punctele negre formate prin transpiratie, praf si mizerie, care necuratate, se infecteaza si se transforma in acnee (cosuri).
Deci, spalat-te pe fata cu apa calda si sapun, dimineata, seara la culcare si intotdeauna cand intrii in casa dupa ce ai fost afara.
Foloseste clabuc de sapun sa-ti cureti fata si pune-ti degetele in malai si apoi pe fata, masand usor, ca sa cureti porii fetei. Incepe de sus, cu fruntea si usor-usor cobori pe tample, nas, baza nasului, obrazi, barbie, samd.
Daca ai grija si speli fata de fiecare data cand vii de afara, cu apa calda si sapun, iar odata la 2-3 zile folosesti malaiul sa cureti porii, vei avea o fata curata si frumoasa, fara puncte negre sau acnee.

PS NU te sfatuiesc sa mergi la dermataolog, pentru ca ala trateaza efectul, nu cauza. Adica, iti va da antibiotice pentru infectiile de pe fata (acnee), dar nu-ti va spune sa-ti cureti fata, ca sa previi aparitia lor.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Astepti sa mai cresti inca putin, probabil vreo 3 - 4 poate chiar 5 ani, in speranta ca ti se va regla si stabiliza activitatea hormonala si odata cu ea v-a dispare si eruptia acneica. Multa sanatate!

| Roxanna752 a răspuns:

Poti folosi creme, naturale sau pe baza de medicamente happy si eu am folosit( sunt multe, Acneout, Keracnyl PP, Zynerit, etc) poti intreba si farmacista pentru orice eventualitate happy