| iTzAndreyy a întrebat:

Am o intrebare pentru voi. Ce ziceti, sa imi incep viata sexuala la varsta de 14 ani?

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

Fata: nu( asta e sfatul meu, nu decizia mea)
Baiat: da, e ok, dar ai grija

| flarn a răspuns (pentru Kira5854):

Sexist. de ce ar fi ok ca băiat dar greșit ca fată?

| Bernardus a răspuns (pentru flarn):

Daca e fata e mereu un risc sa o lase gravida, si faptul ca un ginecolog recunoaste daca e sau nu virgina.

22 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Daca esti dezvoltat si esti dotat laughing De ce nu?

| Lawliet14 a răspuns:

Clar nu, esti nedezvoltat din toate punctele de vedere. La 14 ani esti un mucos!

| iTzAndreyy explică (pentru Lawliet14):

Nu trebuia sa ma jignesti.

| Kira5854 a răspuns (pentru Lawliet14):

Daca are cu cine si simte ca asta trebuie sa faca, e decizia lui, in loc sa spunem "nu sex" mai bine i-am invata sa puna un prezervativ

| Lawliet14 a răspuns (pentru Kira5854):

Nu e decizia lui, el este un minor sub controlul parintilor! Lasa-ma te rog frumos cu sexualitatea, pentru ca cei din Vest care urmaresc asa ceva nu au niciun Dumnezeu sau mai rau nu sunt nici macar atei, ci satanisti. Dezmat total! Curvie si desfrau si copii inocenti care se maturizeaza prea repede. La 14 ani n-are ce sa invete la scoala cum se pune un asa ceva. Pe vremea mea la scoala se invata asta in clasa a 10-a, era un soi de educatie sexuala pe care oricum majoritatea adica vreun 70% o considera cam timpurie. Dar sa zicem ca acum lucrurile s-au mai schimbat. Insa nu asa devreme, pe la 14 ani. De ce s-au schimbat lucrurile? Simplu, pentru ca exista o agenda oculta care impinge in fata stfel de lucruri sau exista alti oameni care aproba aceste lucruri si sunt spalati pe creier. Da' mai mult ca sigur parintii!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Kira5854):

Si tu nici nu ai 18 ani, nu stiu de ce dai astfel de sfaturi.

| Kira5854 a răspuns (pentru Lawliet14):

Ce legatura au ateii si satanistii cu sexul?laughing
Legea spune clar: sexul pentru minori este eprmis daca diferenta de varsta e mai mica de 3 ani. M? ai bine le dai un prezervativ decat sa le spui
"e pacat maica sa pui d-alea pe ****, sexul se face asa" si te miri de ce vine fata de 14 ani gravida acasa.
Da-le caciulita, spune-le ce e de facut si lasa-i sa aleaga, pentru ca unde e interdictie, e si tentatia mai mare. Cunosc persoane de 17 ani cu parinti total deschisi la minte in privinta sexului, care inca sunt virgine si tipe care au parinti care nu le lasa si si-au facut un iubit si s-au *** cu primul doar pentru ca parintii spuneau nu

| Kira5854 a răspuns (pentru Lawliet14):

Mai e putin, hai sa nu vorbim de maturitatelaughing

| Kira5854 a răspuns (pentru Lawliet14):

Eu din ce ai scris am inteles un singur lucru: esti un indoctrinat, fara cale de scapare(Romania 2016).

| Lawliet14 a răspuns (pentru Kira5854):

Eu daca ma apropii de un om curat, simt duh sfant. In altii nu simt decat prostie si proasta educatie!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Kira5854):

Fata mea nu vine gravida acasa la 14 ani pentru ca la varsta aia se joaca cu papusile. Cunosti tipe prost educate poate. Daca ai suficienta ratiune, urmeaza-l pe Dumnezeu!

| Kira5854 a răspuns (pentru Lawliet14):

Ma p*s pe credinta ta. Simte ce vrei tu mai " Iisus"
Prietene, iti dau un sfat, lasa iarbalaughing

| Lawliet14 a răspuns (pentru Kira5854):

Te-am blocat!

| seth2016 a răspuns:

Depinde foarte mult cum o incepi. Un adolescent responsabil, la varsta ta, ar trebuie sa aiba mai intai o relatie stabila.

In al doilea rand ar trebui sa discute in cuplu foarte serios despre metodele de contraceptie si ce vor face cand se va intampla ceva.
O vizita la un cabinet de planificare si contraceptie e o idee buna. E posibil sa va primeasca si fara parinti. Dar o vizita cu parintii sau mama e mai OK.

In al treilea rand ar trebui sa discutati amandoi cu parintii vostri.

Oricum nu ar trebui sa-ti incepi viata sexuala pentru ca exista presiune de grup (colegi, prieteni) si nu ar trebui sa asociezi bautura si/sau drogurile cu sexul. Riscul de sarcina nedorita este mare.

Din pacate la noi majoritatea parintilor nu sunt un partener important de discutii cand vine vorba de sex. Scoala are si ea un rol minor. In conditiile astea o mare responsbilitate revine cuplului.

| Bernardus a răspuns:

Boss, esti foarte aproape de 15 ani care este varsta minima pentru sex. Daca stii ce sa faci, cum sa pui un prezervativ (si iti sta destul de strans), eu zic Go for it. Doar ai grija, ca daca o duc parintii la ginecolog, ai dat de belea

| Iulian03 a răspuns (pentru Bernardus):

Esti nebun? varsta minima pentru sex este 18 ani.

| Bernardus a răspuns (pentru Iulian03):

Art. 218. - (1) Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a implinit varsta de 15 ani, se pedepseste cu inchisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.
Citat din codul penal.

| Slayzor a răspuns:

Nu, mai asteapta 4 ani si pune iar intrebarea

| KittyCat24 a răspuns:

Nu te supara dar mi se pare putin cam repede...winking

| oadolescenta a răspuns:

De ce ai dori la acesti ani ....Nici mintea nu iti este clar..mai bine peste 4 ani..atunci singur decizi ce sa faci..mai bini nu face lucru acesta prostesc...