| anonim_4396 a întrebat:

am o problema...
Am 14 ani si am inceput sa ma masturbez.
La inceput imi venea sperma alba dar acum imi vine transparenta! De ce, si cum sa revina la normal?

Răspuns Câştigător
| iTzLiviu a răspuns:

Compozitia chimica a spermei si culoarea pot sa varieze in functie de starea de sanatate, dieta, frecventa ejacularilor s-a. De asemenea, si volumul total al spermei la fiecare ejaculare variaza intre 150-500 milioane de spermatozoizi. Culoarea poate sa fie de la alb pana la galben sau chiar cenusiu. Consistenta spermei nu e intotdeauna aceeasi. Uneori are un aspect cremos, mai ales imediat dupa ejaculare, si poate sa ajunga lichida, mai tarziu. Asadar, atentie la alimentatie! Sa nu uitam ca sperma contine 90% apa si 10% materii solide, din care 8% sunt substante organice, iar restul saruri minerale. Din punct de vedere chimic, sperma e formata din proteine, acid citric, fructoza, sodiu si cloride.

| anonim_4396 explică (pentru iTzLiviu):

Deci daca contine asa ceva, poate fi mancata fara sa te ingrasi? Interesant.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil pentru ca, te masturbezi excesiv! Sperma are nevoie de 10 zile sa se produca si este indicat sa te masturbezi mai rar, ca sa-i dai timp sa se refaca.

| mihai69 a răspuns:

N-ai nicio problemă, doar că ai cam epuizat stocul. Fă o pauză și își (îți) revine la normal.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pai o faci prea des si de-asta si-a schimbat culoarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masturbeaza-te mai rar.