| mihai_7264 a întrebat:

Am o situatie cam dificila. Deci, De curand m-am combinat cu o fata si mi-a facut cunostinta cu prietenii ei, am cunoscut o fata foarte frumoasa, dupa cateva zile, ne-am despartit, si acum, cam la o luna distanta, am inceput sa ma gandesc numai la prietena ei, suntem prieteni, dar eu o plac, nu stiu ce sa fac, imi este frica ca in caz ca nu ma place, sa nu stricam prietenia, CE SA FAC?!?!?!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Hai sa vedem un pic povestea in ansamblu.

1. Tu vorbesti cu ea si o placi.
2. Poate nici tu nu ii esti indiferent daca vorbeste cu tine.
3. Esti timid.
4. Este frumoasa, ceea ce inseamna ca relativ curand altcineva se va da pe langa ea si va castiga.

Acum, din toate cele de mai sus, daca nu mai ai nimic important de adaugat, crezi ca este corecta afirmatia: daca nu faci nimic, atunci o vei pierde?

Daca consideri ca afirmatia este corecta, atunci ar trebui sa faci ceva. Orice in directia aceea.

Oricum prietenia este compromisa, pentru ca ai sentimente pentru ea. Asa ca incearca sa intorci rahatul in favoarea ta.

Vorbeste simplu cu ea. Pur si simplu, iesiti impreuna, si ii spui intr-un mod simplu si foarte clar:

Uite, te plac. Nu stiu ce sa fac. As incerca mai mult, dar mi-e teama sa nu stric o prietenie. Ajuta-ma, tu ce ai face in locul meu te rog?

O sinceritate de genul acesta ajuta mult, in plus ea va fi pusa in situatia sa iti dea un raspuns clar, la o intrebare clara.

Poate fi raspunsul deja nu. Dar ea deja il stie. Doar tie iti este teama sa il auzi.

Ce te faci insa daca raspunsul e da?

Oricum ar fi, eu as pune mana pe telefon astazi si as suna-o. Mai bine un viitor sigur, decat unul incert. Stii unde stai.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cere-i si ei parerea.

| chyccorita a răspuns:

Incearca sa te apropii de ea mai bine si atunci vei vedea ce si cum...

| alexandrafocus a răspuns:

Pai intreaba un prieten de al ei, daca are un prieten, daca te place.Sau o poti face chiar tu, nu cred ca ai avea ceva de pierdut!

| mihai_7264 explică (pentru alexandrafocus):

Pai, prieten nu are, dar eu sunt cam timid, plus ca vb cu ea pe facebook, si chiar nu stiu censa fac

| alexandrafocus a răspuns (pentru mihai_7264):

Pai uite vorbesti cu ea pe facebook, si spune-i sa va intalniti, acolo poarta-te cat mai frumos, incearca sa o faci sa se simta cat mai bine in prezenta ta!

| SurpriseMotherfucker a răspuns:

Bagă-te în seamă cu ea, măcar încerci xD