| FluturasulVesel a întrebat:

Am si eu o intrebare! Am 12 si in fiecare luna ma uit la corpul meu adica il analizez si am observat pe coapse un fel de vergeturi mov-albastre.Ce sunt astea? Este normal? Apropo vergeturile se vad mai mult dupa baie si nu se vad tot timpul. Nu ma dor si nici nu ma incurca dar nu stiu ce sunt! Deci ce sunt? As vrea raspunsuri care sa fie explicite si nu de pida " A este normal nu-ti fa griji! " Va rog raspunsuri EXPLICITE!
DAU FUNDA! FUNDITA ACORD! ( si scuzati-ma pentru categorie daca am gresito )

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Vergeturile apar din cauza ca se transforma corpul tau si cresti repede. Exista destule fete de varsta ta care au vergeturi. Nu apar doar la femei. Uneori apar si la baieti.

Daca sunt mai mov, asa sunt ele la inceput. Dupa aia devin mai albe.

Vorbeste cu mama ta si impreuna gasiti cateva solutii ca sa preveniti aparitia altora in zona respectiva. Ar trebui sa stie ce e de facut.
Mai spune-i ca trebuie sa aiba grija ce mananci, adica sa mananci sanatos si sa bei apa destula.

Tu ar trebui a faci miscare si sa duci o viata sanatoasa, sa dormi destul si sa iesi cu prietenii.

Bafta!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar nu este normal sa ai vergeturi pe un corp atat de tanar!
Probabil nu bei 1.5-2 litri de apa pe zi si nu faci sport mai deloc, ca corpul si indeosebi pielea, sa fie intretinute frumos si sa fie elastice.
Vrei un corp frumos si cu aspect perfect? Apuca-te de un sport ca sa-l tonifici, sa-l modelezi si sa fii mandra de el.
Apa este un alt element extrem de important in intretinerea si supletea pielii, la varsta ta este probabil nevoie de 1.5 litri de apa pe zi, plus mancare sanatoasa cu multe fructe si legume, dar si carne slaba pentru formarea si intretinerea muschilor.

| SKuLL909 a răspuns:

Chiar nu e ceva foarte complex.te ingrasi happy Grasimile si masa musculata "nu mai incape in piele", iar din cauza asta pielea se..intinge, si da..in mod natural. La varsta ta e ceva chiar ceva foarte normal. BTW presupun ca esti fata, la baieti nu e prea normal sa aiba la varsta asta

| SKuLL909 a răspuns (pentru SKuLL909):

*musculara
*intinde
graba, scuze

| RusziAlexiaOlga2005 a răspuns:

Si eu am.Si am 11 ani.Si nu prea mananc sanatos.Si nu prea beau apa.Si fac rar sport.