| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema, pe iubita mea dupa ce facem dragoste incepe sa o doara in partea dreapta si uneori si in spate, din cate cred eu, ea are si himenul in interior deci cum sa spun e ca si cum inca ar fi virgina sau ceva de genu si penetrarea nu e chiar adanca pentru ca nu "sunt" cine stie ce, subliniez ca avem sub 18 ani, durerea trece treptat in cateva ore, si simt cand incerc mai adanc, ca ma izbesc in ceva si atunci o doare. dar durerea aia trece in cateva min dar dupa ce terminam o doare in partea dreapta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand se refera la interios, se refera adanc.
Cat despre durere in partea dreapta nu vreau sa-mi dau cu presupusul, lasati-o mai moale pana cand capatati curaj sa mergeti la un medic ginecolog

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este posibil ceea ce spui tu despre himen. Probabil partenera ta are fie un chist pe ovar, fie o rana pe col. faptul ca la penetrare mai profunda lovesti ceva si acel ceva declanseaza durerea, indoca ca este mai probabil sa fie o rana pe colul uterin, adica in fundul vaginului (penetrarea trebuie sa fie de cam 9-9, 5 cm, aceasta fiind lungimea medie a vaginului).
Durerea la contact sexual este un mare semnal de alarma si adesea poate fi primul semn al unei rani pe col, leziune precanceroasa care trebuie diagnosticata la timp pentru a putea fi vindecata. fiind atat de tanara si activa sexual, partenera ta este posibil sa aiba factori de risc suplimentari pentru canbcerul de col (de exemplu o viata sexuala inceputa inainte de 17 ani si jumatate, contacte sexuale neprotejate cu prezervativ inainte de 18 ani). Regulile zic ca iemdiat ce femeia simte o durere cat de mica la contactul sexual, ea trebuie sa se prezinte la ginecolog (de preferat in primele 48 de ore de la prima durere sau cat mai curand dupa aceea fiecare zi contand imens). Tu nu spui daca acesta este primul act sexual la care simte durere sau daca nu cumva neglijeaza aceasta probleme grava de zile intregi. Oricum ar fi, trebuie sa-si faca iemdiat o programare la ginecolog, mai ales ca azi e miercuri si nu poate astepta tocmai pana lunea viitoare, asa ca trebuie sa va grabiti sa gasiti un ginecolog care sa o vada maine sau cel tarziu vineri. Ar fi de dorit sa mearga la ginecologul ei, cel la care a fost in prima luna de la inceperea vietii sexuale si in supravegherea regulata a caruia se afla, dar ma gandesc ca fiind in perioada concediilor i avand o urgenta, e posibil sa fie nevoita sa apeleze la alt medic. Oricum ar fi, trebuie sa primeze rapiditatea consultatiei, care nu trebuie amanata sub nici un pretext

| darrio2007 a răspuns:

O doare in spate din cate crezi tu? Ea nu a spus asta? Las-o si tu mai usor cu lovitul de care vorbesti. Daca aveti sub 18 ani e posibil ca ea sa nu fie inca dezvoltata.Ma refer la interior.E clar ca dai in ea ca ghiolbanu` daca spui ca dai in ceva tare si o doare.De obicei, pentru fete, daca prima relatie nu este prea placuta, la a doua vor fi mai retinute.Adica nu prea mai vor.Un control ginecologic, pentru ea, ar fi cel mai potrivit.Sa nu aiba anumite probleme interne.

| mihai69 a răspuns:

De medic ginecolog ați auzit?
Himenul e normal să fie în interior, dar NU și după începerea vieții sexuale.

| sofisis a răspuns (pentru mihai69):

Vrea sa spuna ca nu i-a rupt himenul, de aici si "ma izbesc in ceva si atunci o doare"...astia sunt niste copii care se joaca de-a "hai sa facem sex", desi cred ca nici buletin nu au.
Care mai e scopul sa faci sex daca nu faci pana la capat? Pentru ce?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai să nu mai punem în gura altora ceea ce *credem* noi că ar fi vrut să spună. Poate că e vorba despre adâncime, poate simte când atinge colul uterin (atingere care pentru majoritatea femeilor este dureroasă etc. Dar atât timp cât omul habar n-are ce vrea și cum să spună... mai bine mă abțin să presupun. De aia îi și trimit la medic - ăla îi dă frumos chiloții jos și vede cu ochii lui despre ce-i vorba și pune un diagnostic real și oferă și tratamentul necesar, în caz de nevoie.
PS valabil și pentru @sofisis.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Cand se refera la interios, se refera adanc.
Cat despre durere in partea dreapta nu vreau sa-mi dau cu presupusul, lasati-o mai moale pana cand capatati curaj sa mergeti la un medic ginecolog

Răspuns utilizator avertizat