| anonim_4396 a întrebat:

Am vrut sa ascult si parerea altor persoane dar mai intai trebuie sa cunoasteti si povestea.

Sunt cu o fata de 2 ani si am ajuns intr-un moment in viata in care nu ajungem la un,, numitor comun". Am locuit in Romania, am terminat liceul si am cunoscut o fata de care m-am indragostit. Ai mei plecati peste hotare m-au intretinut inca 2 ani dupa terminarea liceului. Dupa care am incercat sa ma intretin singur in Romania pentru a putea fi cu persoana iubita. Au fost momente grele in care am stat si in frig si nemancat si multe altele pentru ca nu imi doream sa plec de langa ea. Totul a continuat intre noi dar eu ma duceam tot mai mult in jos si imi era din ce in ce mai greu sa traiesc in Romania. Apoi ai mei m-au intrebat daca vreau si eu sa vin in Italia pentru un trai mult mai bine. Asta am facut si acum vine si problema. Iubita mea nu doreste sa plece din tara sa putem fi impreuna. Tin sa mentionez ca nu vreau sa raman aici de tot, ci doar sa strang niste bani si sa ma intorc in Romania sa imi fac viitorul alaturi de persoana iubita. Ea imi spune ca daca o iubesc sa ma intorc acasa.

Intrebarea mea: Ce ar trebui sa fac? sau Ce ar trebui ea sa faca? Cine greseste si cine nu? Ea inca da vina pe mine...

Răspuns Câştigător
| Liliana1981 a răspuns:

Dar tu pe tine te-ai intrebat ce vrei tu sa faci? Sau esti nascut sa te sacrifici pentru altii? Degeaba ceri sfaturi aici...ar trebui sa pui in balanta si sa hotarasti tu cum iti este tie mai bine. Daca te intorci ce se intampla? Ai garantia ca o sa va intelegeti pentru multa vreme? Si o sa dai cu piciorul unui viitor mai bun probabil. Si apoi, parerea mea e ca la ce se ofera acum in Romania dpdv al salariilor, fata asta o sa-ti ceara ea singura sa o iei cu tine... Ca sa nu mai zic ca daca tine la tine cu adevarat nu va rezista prea mult timp departe de tine. Asadar, parerea mea este ca ai facut cea mai buna alegere.

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cati ani aveti mai copii? Viata este un lucru serios.

| DroGhys a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am 22 de ani si ea 19 ani.

| neutrino a răspuns:

Amandoi gresiti, semn ca nu sunteti la acelasi numitor comun. Pleaca fara ea, acum cat mai poti, si cand vei fi implinit din punct de vedere material, poti reveni la ea.

| DroGhys a răspuns (pentru neutrino):

Stii bine ca asta nu ar functiona! Sunt foarte rare cazurile in care persoana iubita chiar te asteapta.

| neutrino a răspuns (pentru DroGhys):

Atunci vezi-ti de drumul si idealurile tale, acum cat esti tanar si poti munci sa te realizezi cat de cat.

| Emilian65 a răspuns:

Inteleg ca te-ai sacrificat pentru ea, atunci ar fi bine ca si ea sa faca un sacrificiu pentru tine. Ce sa faca? Sa vina cu tine in Italia, sa va gasiti de lucru acolo, sa castigati bani si cand considerati ca ati strans bani destui, va intoarceti in tara si va traiti viata in Romania.

| LoveSleep a răspuns:

Îi spui frumos și sincer că nu ai cu ce să te mai întreții dacă rămâi și ești nevoit să pleci. Dacă va renunța la relație, eh, asta-i viața. Mai sunt și egoiști printre noi care nu merită prea multă bătaie de cap.

| SkyPilot a răspuns:

Discutati despre viitorul vostru. Vrea copii, o casa a voastra, altele?
Afla de la ea cum crede ca iti vei putea intretine noua familie in Romania. Tu ai incercat, nu ai avut prea mult success. Poate are ea o solutie. Iar daca nu are, ce alternative iti propune?

| Neo12 a răspuns:

Tu ai facut atâtea pentru ea şi ea nu vrea să accepte.
Se vede că o iubeşti.
Ea greşeşte pentru că nu are răbdare şi nu acceptă să meargă cu tine ori să aştepte până te întorci.
Ori ea vrea să te aibă aici în ţară, ori nu-i pasă foarte mult de voi de face aşa. Parcă e bătută în cap.
Dacă nici n-ai ce mânca, nici n-ai cu ce te încălzi, vrea să mori decât să stai acolo unde îti e mai bine?
Ce naiba.
Poate e prea copilă.

| DroGhys a răspuns (pentru Neo12):

Daca ii spun ca am facut atatea pentru ea si am nevoie si eu sa faca ceva pentru mine spune ca,, ii scot ochii''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi amintesti de prostul de fratele meu cand s-a dus in strainatate acum hat, 8 ani daca nu mai mult. s-a dus un an si ceva, s-a intors cu bani ( cand s-a intors avea 20 de ani) si a vrut sa ii faca o surpriza "ei" ( adica nu i-a spus ca vine) si cand a ajuns acasa s-a intamplat ca in telenovele, era cu altul in pat rolling on the floor. rad eu, dar pentru el nu a fost usor asta e sigur.pe scurt, ea e mica si inca are de unde sa aleaga ani de acum in colo, plus ca nu cred ca e cine stie ce matura sa te astepte atata pe tine. plus, dragostea nu tine de foame si nici acoperire deasupra capului. balta e plina de pesti, dar ai grija sa nu iti stricii viitorul doar pentru fata asta, gandeste matur toate asta ca e viitorul tau la mijloc.

| TanteMarianne a răspuns:

In puii mei. sa stii ca si propria ta persoana conteaza. adica nu poti sta nemancat si in frig doar pentru ca iubita nu se poate desparti pentru putin timp de tine.
oricum chiar daca te duci in Italia si dupa te intorci, iar ea e cu altul mai sunt si alte fete pe pamant.
eu totusi zic sa te duci in Italia. apropo ea stie prin ce ai trecut. daca nu ar trebui sa-i spui, naiba rabda gerul si foame doar pentru iubita/iubit.

| Liliana1981 a răspuns:

Multumesc, sper ca faci alegerea corecta.

| RedDeath a răspuns:

Doamne...tu atata n ustii despre ea?! Daca n uvrea sa plece, ma gandesc ca nu o fi din cauza peisajului frumos al tarii noastre, ci pentru ca are niste motive bine intemeiate!
Spune-i ca va sta acolo cateva luni

| JesusIsLoveJesusIsLife a răspuns:

Nu e cam mica daca fata are 2 ani?

| DroGhys a răspuns (pentru JesusIsLoveJesusIsLife):

Offf romana noastra cu multe intelesuri. Stii bine la ce m-am referit laughing

| DroGhys a răspuns (pentru JesusIsLoveJesusIsLife):

Offf limba romana cu multe intelesuri... Stii foarte bine la ce m-am referit si daca iti spui parerea m-ar ajuta foarte mult!winking