| sikra0604 a întrebat:

Astazi e a 10-a zii de intarziere a ciclului menstrual al prietenei mele! Am facut dragoste numai protejat si fara incidente! Ea are un ciclu neregulat! A avut menstruatia astfel 12 aprilie-21 mai=39 zile apoi 21 mai-24 iunie=34 zile! am facut si un test de sarcina la 8 zile fata de 24 iulie, rezultatul fiind negativ!
Credeti ca poate fii vorba de o sarcina?

6 răspunsuri:
| Lace a răspuns:

Bună!
În mod normal, un test de sarcină, se foloseşte după două săptămâni de la actul sexual. Repetaţi testul şi încercaţi să fiţi calmi, dacă v-aţi protejat înseamnă că nu are cum să fie însărcinată!
O seară faină!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate nu se poate discuta despre INTARZIERE deoarece nimeni nu este in stare-in masura sa stabileasca/determine lungimea ciclului respectiv. In cazul unor astfel de cicluri neregulate ca durata, menstruatia poate incepe in orice moment deoarece aceasta este programata hormonal iar in cazul tau nu se poate constata, verifica modul lor de a actiona/functiona.Intro intrebare anterioara ai specificat ca sexul a fost intotdeauna protejat si fara evenimente neplacute deci In cazul in care sexul a fost practicat cu folosirea unui mijloc de protectie si nu s-au intamplat evenimente neplacute sau "accidente" privind integritatea prezervativului la terminarea sexului, se poate afirma cu multa siguranta ca nu s-au intrunit conditiile prin care sa existe posibilitatea formarii si instalarii unei sarcini.Asa cum am mai spus probabilitatea existentei unei sarcini este aproape imposibila.Linistea voastra consta in suma de circa 40 de lei, adica pretul unui test de identificare a hormonului de sarcina hCH in sange printr-o analiza medicala facuta intr-un laborator de analize medicale. Este testarea care prin precizia de peste 98% si acuratetea rezultatului sunt folosite si de medici pentru a da un diagnostic corect.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 3 saptamani de la ultimul act sexual, nu la 8 zile de la ultimul act sexual. Deci mai asteptati pana la 21 zile si apoi faceti testul de sarcina.

| Kenya a răspuns:

Nu. Ciclul nu are o data exacta. Daca stii bine ca v-ati protejat fara incodente e ok. Dar totusi sa faca un test de sarcina dupa 2 saptamanii de la actul sexual.

| AlissBrie a răspuns:

Nu este vorba de sarcina, aici puteti fi siguri deoarece v-ati protejat! Pentru ca il are neregulat are si unele dereglari.

| AliG a răspuns:

Stati linistiti! Nu este nicio sarcina.