| sikra0604 a întrebat:

Astazi este a 22-a zii de intarziere a menstruatiei a prietenei mele! De fiecare data am facut dragoste protejati si fara incidente! Am facut si un test de sarcina care a iesit negativ! Mentionez ca in ultimele 2-3 luni avea menstruatia regulata(in trecut a mai avut dereglari, dar niciodata atat de mari) Credeti ca este vorba de o sarcina?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am recitit intrebarile tale si am constatat ca au mai existat astfel de episoade. Una dintre ele era aproximativ la fel cu cea prezenta : http://www.tpu.ro/......jat-si/... La acea data 03.08. 2015 ti-am lasat urmatorul raspuns pe care il consider ca fiind valabil si in acest caz. In cazul ciclurilor menstruale neregulate nu se poate discuta despre INTARZIERE deoarece nimeni nu este in stare-in masura sa stabileasca/determine lungimea ciclului respectiv. In cazul unor astfel de cicluri neregulate ca durata, menstruatia poate incepe in orice moment deoarece aceasta este programata hormonal iar in cazul tau nu se poate constata, verifica modul lor de a actiona/functiona.Intro intrebare anterioara ai specificat ca sexul a fost intotdeauna protejat si fara evenimente neplacute deci In cazul in care sexul a fost practicat cu folosirea unui mijloc de protectie si nu s-au intamplat evenimente neplacute sau "accidente" privind integritatea prezervativului la terminarea sexului, se poate afirma cu multa siguranta ca nu s-au intrunit conditiile prin care sa existe posibilitatea formarii si instalarii unei sarcini.Asa cum am mai spus probabilitatea existentei unei sarcini este aproape imposibila. Linistea voastra consta in suma de circa 40 de lei, adica pretul unui test de identificare a hormonului de sarcina hCH in sange printr-o analiza medicala facuta intr-un laborator de analize medicale. Este testarea care prin precizia de peste 98% si acuratetea rezultatului sunt folosite si de medici pentru a da un diagnostic corect. Multa sanatate.

| sikra0604 explică (pentru corbulalbrosu):

Crezi ca stresul ar putea influenta atat de mult aceasta intarziere?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sikra0604):

Probabil ca si stresul poate avea o anumita influenta.Insa este mai mult ca sigur vorba de activitatea deficitara a hormonilor. Nu ar strica sa fie consultata din punct de vedere ginecologic.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prezint si intrebarea respectiva deoarece link-ul nu poate fi accesat : 03 August 2015
sikra0604 intreaba:
Salut TPU!
Astazi e a 10-a zii de intarziere a ciclului menstrual al prietenei mele! Am facut dragoste numai protejat si fara incidente! Ea are un ciclu neregulat! A avut menstruatia astfel 12 aprilie-21 mai=39 zile apoi 21 mai-24 iunie=34 zile! am facut si un test de sarcina la 8 zile fata de 24 iulie, rezultatul fiind negativ!

Credeti ca poate fii vorba de o sarcina?

| Emilian65 a răspuns:

Mai asteptati pana la a 28-a zi si poate ii vine menstruatia. Daca nici atunci nu ii vine menstruatia, consultati un medic ginecolog si vedeti care este situatia.

| BibiMilano a răspuns:

Stai linistit ca menstruatia poate intarzia chiar si o luna, si eu am patit la fel numai ca la mine a fost neprotejat! Daca v-ati protejat nu ai de ce sa ti faci griji!

| Amsm a răspuns:

Si eu am avut o data intarziere de aproape 30 de zile, de fapt nu mi-a venit in luna aia deloc, si tot asa am crezut (desi stiam ca nu prea are cum) am facut de asemenea teste si au iesit negative dar ce crezi? Luasem niste pastile pentru infectie urinara (uitasem) iar asta mi-a intarziat ciclul teribil de mult. Poate a luat ceva pastile, nu neaparat de infectie, dar de obicei daca e sub un tratament are toate sansele de intarziere.happy

| sikra0604 explică (pentru Amsm):

Of,la tine a avut un motiv intarzierea, ea nu a luat nicio pastila